محوطه سازی المان های فضای سبز برای طراحی و اجرای محوطه زیبا نیازمند اطلاعاتی در زمینه محوطه ای که مختص طراحی و ایجاد فضای سبز در نظر گرفته شده است داریم .

مراحل محوطه سازی فضای سبز:

در مرحله اول کاربری فضا جهت طراحی دارای اهمیت به سزایی می باشد به طور مثال : طراحی محوطه سازی ویلا ، باغ ، حیاط اختصاصی با محوطه سازی محوطه باغ ویلا ، رستوران باغ و… در انتخاب نوع المان و تعداد آنها متفاوت است، سپس عوامل دیگری مانند : نقشه های توپوگرافی ، سایت ، شرایط اقلیمی و آزمایش خاک مورد بررسی قرار می گیرد . محوطه سازی فقط شامل محوطه یک باغ و یا ویلا نیست بلکه می توانیم برای ایجاد فضای سبز از فضای بام ، تراس خود استفاده نموده و یک بام سبز ، تراس سبز طراحی نماییم .

محوطه سازی المان های فضای سبز

محوطه سازی المان های فضای سبز

سوالات متداول محوطه سازی محوطه سازی المان های فضای سبز

  1. المان های قابل اجرا محوطه سازی چه می باشد ؟.
  2. اجرای آلاچیق در محوطه سازی به چه صورت انجام می شود ؟
  3. اجرای آبنما ، آبشار صخره ای و برکه در محوطه سازی چگونه می باشد ؟
  4. اجرای دیوار سبز در محوطه سازی چگونه است ؟

1. در محوطه سازی از چه المان هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

المان های در نظر گرفته شده بر مبنای کاربری فضا تعیین می شوند ، در کل المان های محوطه سازی و یا فضای باز شامل :

2. آلاچیق ، پرگولا در محوطه سازی به چه گونه است ؟

سازه آلاچیق ها معمولا از فلز یا چوب می باشد که برای استفاده از هرکدام بهتر است از متریال هایی که دارای ماندگاری و مقاومت بیشتری هستند استفاده کنیم به طور مثال برای آلاچیق های چوبی از چوب ترموو و آلاچیق های فلزی از رنگ های اپوکسی که باعث می شوند که مقاومت آنها بالا بروند استفاده کنیم . آلاچیق ها در ابعاد و اشکال مختلف قابل اجرا می باشند ،آلاچیق ها سایبان های مناسبی در فضای باز می باشند ، آلاچیق ها علی رغم اینکه فضای بسته ای دارند ،به فضای اطراف خود کاملا اشراف دارند و جا نمایی آن در مکان مناسب دارای اهمیت می باشد . پرگولا ها از ستون ها و یک سقف نیمه باز متشکل شده اند که سقف نیمه باز آنها باعث می شود در روزهای گرم تابستان و برف و باران مانند یک سایبان عمل کنند ، پرگولا ها جنبه تزئینی دارند . از انواع آلاچیق ها ، پرگولا ، در محوطه سازی بام سبز ، محوطه ویلا ، باغ ، حیاط ، پارک ها ، محوطه رستوران ها و… کاربرد دارند .

محوطه سازی المان های فضای سبز

محوطه سازی المان های فضای سبز

3. آبنما سنگی ، صخره ای ، برکه و چشمه های مصنوعی در محوطه سازی به چه گونه است ؟

آبنماها ، یکی از المان هایی هستند که در معماری و محوطه سازی حائز اهمیت می باشند.آبنماها در طراحی محوطه سازی باغ ، ویلا ،بام سبز،تراس ، فضای سبز ، پارک ها و …. مورد توجه قرار می گیرند . لازم به ذکر است که از آبنما ها در فضای داخلی مانند : اماکن تجاری ، اداری ، تفریحی ، ورزشی و… نیز استفاده می گردد . آبنما برکه ای و چشمه های مصنوعی (این نوع از آبنما ها مناسب برای فضای بیرونی می باشند) ، داخل آبنما ها محل مناسبی برای رشد گیاهان آبزی می باشد . آبنما شیشه ای ، آبنما پرده ای ، آبنما حبابی این نوع از آبنما ها در محیط بیرونی و هم در فضای داخلی کاربرد دارند و علاوه بر زیبایی می توانند مانند یک دیوار جدا کننده دو فضا از هم باشند در واقع مانند یک پارتیشن عمل می کنند .

محوطه سازی المان های فضای سبز

محوطه سازی المان های فضای سبز

4. دیوار سبز طبیعی و مصنوعی در محوطه سازی چگونه است ؟

دیوار سبز به دیوارهایی که از پوشش گیاهی طبیعی و یا مصنوعی پوشیده شده است اطلاق می شود. دیوارهای سبز به دو طریق طبیعی و مصنوعی قابل اجرا می باشند در فضاهایی که شرایط مناسبی برای دیوار سبزهای طبیعی وجود ندارند می توانیم از دیوار های سبز مصنوعی که به دو روش شاخه ای (بوته ای ) و یا پنلی استفاده نماییم .دیوار های سبز طبیعی بستری از خاک را برای رشد گیاهان فراهم می کنند ، به دیوارهای سبز نیز دیوار های زنده گفته می شود .دیوار زنده یا باغ عمودی که مجموعه ای از گیاهان تشکیل شده و در ابعاد و اشکال متفاوت ساخته می شوند . دیوار های سبز می توانند طبیعت را در فضای داخلی ایجاد کند و زیبایی فضا را افزایش دهد .

محوطه سازی المان های فضای سبز

محوطه سازی المان های فضای سبز