محوطه سازی و طراحی محوطه امروزه بخش مهمی از معماری شناخته می شود ، مانند عناصر معماری ( دیوار ، سقف ، کف و … ) که یک فضا را تشکیل می دهند عناصر طبیعی نیز در کنار هم یک فضا را تشکیل می دهند و هر یک می توانند یک عنصر معماری نیز باشند .

برای ایجاد یک محوطه مناسب نیز با عوامل مختلفی رو به رو هستیم مانند نور خورشید ، باد و … که باید علاوه بر استفاده مناسب از آن ها ، مقابله مناسب نیز انجام دهیم .

درختان در محوطه سازی مانند ستون های ساختمان هستن و برای جلوگیری از نفوظ نور زیاد و همچنین کم کردن باد شدید می توانند مورد استاده قرار گیرند که برای این کار به صورت های مختلف کاشته می شوند مانند :

خطی :

درختان در یک راستا و با ارتفاع یکسان قرار می گیرند یا در یک خط به صورت یکی در میان ( یکی کوتاه و یکی بلند ) و همچنین دو ردیف پشت هم که در این صورت سایه بهتری ایجاد می شود .

منحنی :

منحنی و خطوط مارپیچ حس حرکت ایجاد می کنند ، برای مسیر پیاده برای دعوت به پیاده روی از آن استفاده شده و برای مسیر سواره نیز روش منحنی بسیار مناسب است زیرا درختان که در دو طرف مسیر کاشته می شوند مانند سقفی برای مسیر می شوند که کاملا سایه ایجاد می کنند .

زیگزاگ :

در این روش درختان به صورت زیگزاگ و مثلثی کاشته می شوند و مبلمانی مانند نیمکت در قسمت مثلثی خالی قرار می گیرند .

شرکت سورن بام طراح و مجری در زمینه انواع محوطه سازی باغ ، ویلا ، روف گاردن ، باغچه و … می باشد و فضای شما را در کمترین زمان با بهترین متریال به محیطی سبز و زیبا تبدیل می کند ، شرکت سورن بام همچنین ارائه دهنده و مجری انواع آلاچیق ، قلوه سنگ ، دیوار سبز ، فلاورباکس ، آبنما ، تراس سبز ، بام سبز و روف گاردن و نورپردازی می باشد .