لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص: همان طور که می دانیم برای اجرای بام سبز پس از طراحی و بررسی های لازم باید نحوه اجراء و جزئیات با دقت بسیاری صورت گیرد . چرا که پشت بام باید وزن المان های اجرایی را متحمل شود و زمانی که کار به نحو احسن صورت نگیرد خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت . هم چنین برای اجرای بام سبز بر روی سقف پشت بام ، باید عایق بندی با دقت بسیاری انجام شود . عمده ترین و پرکاربردترین آن ایزوگام و یا  قیر و گونی است . این قیر گونی از صدمات احتمالی هنگام نصب لایه های بام سبز جلوگیری به عمل می آورد.

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

طراحی بام سبز ، روف گاردن

طراحی بام سبز ، روف گاردن

عایق رطوبتی روی سقف پشت بام انجام می شود و باعث نفوذ نکردن آب و رطوبت به سقف شده و مانع خرابی آن می گردد . نوعی عایق رطوبتی به نام  ژئوممبران وجود دارد که مقاومت زیادی در برابر نفوذپذیری داشته ، غیر قابل اشتعال است و هم چنین در برابر شرایط محیطی پایدار می باشد و بسیار مناسب برای عایق کاری پشت بام می باشد .

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

هزینه بام سبز

هزینه بام سبز

سوالات متداول لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

  1. دلیل اجرای لایه بندی بام سبز چیست؟
  2. عملکرد لایه زهکش به چه صورت است؟
  3. کاربرد لایه فیلتراسیون چیست؟

1. لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

  • در هنگام نصب و اجرای بام سبز ممکن است به عایق ساختمان آسیب وارد کنیم و یا ریشه گیاهان به سقف پشت بام نفوذ پیدا کرده و باعث خرابی گردد که لایه محافظ مانع آن می گردد. این لایه می تواند از جنس بتن سبک یا پلاستیک ضخیم یا ورق مسی و یا ترکیب اینها باشد.
roof garden

roof garden

2. لایه زهکش

  • این لایه برای اجرای بام سبز بسیار حائز اهمیت است . چرا که این لایه آب اضافی را از ریشه ها گرفته و مانع از گندیدگی و آسیب ریشه ها می شود . آب اضافی ریشه ها توسط لوله های خروجی که مهندسین هنگام اجرای بام سبز  تعبیه می کنند به کانال فاضلاب راه پیدا کرده و خارج می شوند . در خارج کردن این آب اضافی عوامل اجرایی باید با مهارت خاصی یک شیب معین به پشت بام داده تا عمل خارج شدن آب به سهولت انجام گیرد . زهکش ها به شکل شانه تخم مرغ هستند که قسمت مخروطی شکل آن آب اضافی را در خود نگه داشته و باعث کندتر شدن سرعت گندیدگی ریشه ها  می گردد.
roof garden

roof garden

3. فیلتراسیون:

  • این لایه فیلتری است  در قسمت پایینی محیط کشت قرار دارد
  • مانع از خروج ذرات رس خاک می گردد
  • رطوبت را از ریشه دور می نماید .

محیط کشت :محیط کشت محل قرار گرفتن گیاهان ماست . این محیط کشت باید با خاک سبک باشد و بستر مناسبی برای رشد گیاهان خواهد بود . هم چنین این خاک سبک وزن کمتری داشته و برای اجرای بام سبز روی پشت بام مناسب می باشد.

  • گیاهان : در بحث بام سبز چون گیاهان ما روی پشت بام قرار می گیرند باید توجه داشت که این گیاهان در معرض باد طوفان برف و باران و نور شدید خورشید می باشند . باید گیاهانی انتخاب شوند که مناسب شرایط آب و هوایی و مقاومت کافی در برابر این شرایط آب و هوایی داشته باشند و نوع گیاهان ، مناسب وزنی که پشت بام می تواند متحمل شود باید انتخاب گردد .

 

roof garden

roof garden