طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا ، ویلاها گاه در زمینهای وسیع ساخته می شوند و گاه در زمینهای کوچک و محوطه سازی ویلا کاملا بستگی به متراژ زمین دارد. اغلب سعی بر این دارند که حداکثر متراژ را بتوانند به عنوان زیربنا، ساخت و ساز کنند، با اینکه استفاده از فضای باز و بیرونی ویلا در فصول بهار و تابستان می تواند بسیار دلنشین باشد و از هوای پاک طبیعت بهره برد. بنابراین برای محوطه سازی ویلا در زمینهای کوچک متراژ کمتری برای فضای سبز باقی می ماند. می توان اینگونه عنوان کرد که محوطه سازی ویلا به دو دسته تقسیم می شود: محوطه سازی ویلا در زمینهای وسیع و محوطه سازی ویلا در زمینهای کوچک

طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا در زمینهای وسیع

محوطه سازی در زمینهای گسترده این مزیت را دارا می باشد که محدودیتی برای مسیرهای حرکتی و انتخاب المان و تجهیزات نخواهیم داشت. در این نوع زمینها از المانها و تجهیزاتی چون آبنما، آتشدان، آلاچیق، گرین وال، فلاورباکس، استخر های بزرگ، مبلمانهای وسیع و… می توان استفاده کرد.

محوطه سازی ویلا در زمینهای کوچک

در زمینهای کوچک با توجه به متراژ کوچکتری که داریم در طراحی فضا دچار محدودیت هایی می شویم بنابراین زمین باید نوعی طراحی شود که بتوانیم حداکثر بهره را از آن ببریم.

تعیین مسیر در محوطه سازی ویلا

یکی از مهمترین مواردی که در طراحی اولیه باید در نظر گرفت، تعیین مسیر مناسب از ورودی به سمت ویلا می باشد. این مسیر به عنوان مسیر اصلی طرح مدنظر قرار می گیرد و مسیرهای فرعی به سمت آلاچیق ها یا باربیکیو و … تعریف می شوند. بسته به نظر طراح این مسیرها با سنگفرش، واش بتن، چوب و یا مسیر سبز طراحی می شوند. گاه برای جداسازی یک مسیر می توان از پوشش های گیاهی با پایه های کوتاه و فلاور باکس ها و یا گیاهان رونده استفاده کرد.

پوشش گیاهی محوطه

یکی از ضروری ترین مسائل در انتخاب گیاهان، توجه به شرایط اقلیمی منطقه می باشد. اگر گیاه با توجه به اقلیم انتخاب نشود، عمر گیاه کم می شود و در آن شرایط دوام نمی آورد. فرم و سایز گیاهان، آیتم دیگری می باشد که باید با ابعاد فضای طراحی شده همخوانی داشته باشد. استفاده از گیاهان همیشه سبز چون میخک هندی، ماهونیا، شمشاد معمولی، زرشک زینتی و… میتواند فضا را در تمام فصول سال سبز و  سرزنده نگه دارد.