طراحی و اجرای گاردن بام ، این نوع نام که بصورت سیستم گسترده اجرا می شود به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد.

بام سبز

بام سبز

ساخت بام سبز :

معمولاً این سیستم برای زمانیکه حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود در این سیستم معمولاً گیاهان به عمق ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتر استفاده می‌شوند بامهای سبز وسیع یا گسترده، به عنوان سیستم های خودنگهدار در نظر گرفته شده و به حداقل تاسیسات نگهداری، شاید تنها یکبار در سال هرس یا کود دهی برای افزایش رشد گیاهان نیاز دارند. طراحی و اجرای گاردن بام ، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده شود.

تاریخچه طراحی و اجرای گاردن بام

بامهای سبز مدرن سورن بام که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل شده اند ، پدیده ای نو می باشند. این نوع بامها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند. بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود 10 درصد از کل بامهای آلمان، بام سبز می باشند. ایلات متحده نیز بامهای سبز قابل توجهی دارد، اما تعداد آنها به اندازه اروپا نیست.

مزایای طراحی و اجرای گاردن بام

 • تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان  به دلیل قراردادن حیاط و پاسیو
 • امکان پرورش میوه ، سبزیجات و گلها
 • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)  به ویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید. بر اساس پژوهشی که در سال 2005 توسط Brad Bass از دانشگاه تورنتو انجام یافت، نشان داده شد که بامهای سبز می توانند اتلاف گرمایش و مصرف انرژی را در زمستان به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.
 • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
 • افزایش محدوده زندگی (بامهای سبز می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرار گیرند)
 • کاهش سیلاب
 • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
 • کاهش و تعدیل شدت صداهایی  که  وارد ساختمان می شوند.
 • افزایش زیستگاه جانداران در مناطق مسکونی
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
 • بالا بردن طول عمر غشای بام (دو يا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعه UV مضر و صدمات آب و هوایی
 • افزایش ارزش ملک

طراحی و اجرای بام سبز مدرن سورن بام در انواع بامهای سبـــز : 

بامهای سبز می توانند در انواع متمرکز ، فشرده ، نیمه متمرکز  و گسترده یا وسیع بسته به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز طبقه بندی شوند. بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می باشند، بعنوان بام های سبز متمرکز مطرحند.این نوع بامها نیازمند آبیاری، کود دهی و سایر مراقبتها می باشند.

روف گاردن

انواع روف گاردن :

در مقابل، بامهای سبز وسیع یا گسترده، به عنوان سیستم های خودنگهدار در نظر گرفته شده و به حداقل تاسیسات نگهداری، شاید تنها یکبار در سال هرس یا کود دهی برای افزایش رشد گیاهان، نیاز دارند. این نوع از بامهای سبز می توانند در لایه بسیار نازکی از خاک  که اغلب از کودهای آلی با فرمول ویژه استفاده می شود، قرار گیرند .

بدین ترتیب بام های متمرکز ، محیط کاشت ژرف و عمیقی دارند و در دسترس هستند و می توانند به عنوان یک فضای  باز در نظر گرفته شوند. مثالی از یک  بام سبز متمرکز، بام مرکز   Manulife است که در بالای یک پارکینگ قرار گرفته است. بام سبز 25 ساله ای که در جای مناسبی با درختان بالغ و تنومندش، مستقر شده است.

در مقابل، بام سبز گسترده محیط کشت سطحی و کم عمق دارد و معمولاً قسمتی از بام سبز  از ساختار ساختمان سبز می باشد.

یک بام سبز گسترده به طور کلی در دسترس و مورد استفاده کارکرد نیست . بام شرکتMountain Equipment نمونه ای از یک بام سبز گسترده می باشد که در سال 1998 ساخته شده است.
طبقه بندی دیگر در خصوص بامهای مسطح و شیبدار است.

بامهای سبز شیبدار، مشخصه برجسته بسیاری از ساختمانهای اسکاندیناویایی هستند که نیازمند طراحی ساده تری در قیاس با بامهای تخت می باشند. چرا که شیب بام کاهش خطر نفوذ آب از طریق سازه بام را با استفاده از لایه های آب بندی و زه کشی کمتری نسبت به بام تخت موجب می گردد. در تمامی انواع مختلف بام سبز استفاده از خاک ليکا پیشنهاد می گردد.

المان هایی که می توانیم در بام سبز بکار ببریم عبارتند از :

آلاچیق در بام سبز

آبنما در بام سبز

فلاورباکس در بام سبز

کف سازی در بام سبز

نورپردازی در بام سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .