طراحی و اجرای باغ بام

طراحی و اجرای باغ بام ، پشت بام های خانه ها برای سرسبز شدن نیاز به محوطه سازی و فضای سبز می باشند ، هم چنین برای ایجاد محیط جدید می توانیم از بام خانه ها استفاده نماییم ، سرسبز کردن روف گاردن نمای ظاهری ساختمان ها را هم بهتر می کند و ما می توانیم در کنار فضای سبز از المان های دیگر نیز استفاده نماییم .

المان های بکار رفته در بام سبز یا باغ بام :

آلاچیق

آبنما

کف سازی با (واش بتن ، سنگ قلوه ای ، چمن مصنوعی و طبیعی ، ترموود )

دیوار سبز (طبیعی ، مصنوعی )

پرگولا و …

مواردی که برای احداث روف گاردن  باید رعایت نماییم :

1- وزن مبلمان باغ و وزن افرادی که بر روی بام رفت و آمد می کنند.

2- وزن باغ، که دربرگیرنده  وزن رطوبت موجود در خاک، وزن گیاهان کاشته شده  و وزن خاک می باشد.

3- قبل از اجرا و نصب باید وضعیت بام را بررسی کرد و باغ مناسب برای آنجا انتخاب کرد و یا در صورت نیاز بام را تقویت کرد.

4- بررسی و محاسبه  نیروی باد و بررسی مقاومت لایه های باغ ساخته شده در برابر آن

دقت در اجرای باغ بام

همان طور که عدم دقت لازم در اجرای ساختمان امکان آسیب جدی به ساختمان را بالا می برد عدم دقت و ضعف در اجرای روف گاردن یا بام سبز نیز احتمال خسارات جدی به ساختمان را بالا می برد. در نتیجه داشتن دقت در انتخاب گزینه مناسب و نصب و اجرای صحیح باغ و همینطور انتخاب بهترین مواد دارای اهمیت فراوانی است.

شیب در باغ بام

طبق یک قاعده کلی شیب بام های مسطح حداقل باید 1:60 باشد.

به دلیل آنکه لایه زهکشی و آبیاری و لایه  بالایی خاک کم عمق است این موضوع دارای اهمیت  ویژه ای می باشد که برای طراحی روف گاردن بر روی بام های مسطح به این نکته توجه کرد، که در لایه بالایی این لایه زهکش هرگونه خمیدگی برای گیاه مضر است، با این وجود می توان روی بام های مسطح و بدون شیب نیز پوشش سبز را اجرا کرد. به شرط آنکه ساختار به شیوه ای مناسب طراحی شود تا گیاه آسیب نبیند.طراحی روف گاردن برای بام هایی که شیب شان بیشتر از از 25 درجه باشد نسبتا ساده است و در آن از سیستم زهکشی مخصوص استفاده می شود اما بام سبز هایی که شیب شان بیشتر از 20 درجه باشد به طراحی خاص نیاز دارند تا از پایداری آن بر روی بام اطمینان حاصل کرد.