طراحی و اجرای انواع آلاچیق ، تارم، آلاچیق یا کلاه فرنگی سازه ای می باشد که عموما به عنوان سرپناه در محوطه طراحی می شود. .  طراحی آلاچیق به نحوی صورت می گیرد که با خیالی آسوده می توان چند ساعت از شبانه روز را به استراحت در آن اختصاص داد و یا مکانی برای برگزاری مراسم ها باشد. با مصالح متفاوتی می توان طراحی آلاچیق را انجام داد. هنگام طراحی آلاچیق، نوع متریالی که مدنظر داریم می تواند نقش بسزایی در فرم آن داشته باشد.

طراحی و اجرای انواع آلاچیق ،آلاچیق چوبی

آلاچیق های چوبی را معمولا از چوب سرو و کاج به ترتیب بخاطر سبک وزن بودن و مقاوم بودن می سازند. در کنار این دو، از چوب صدر و توسکا نیز استفاده می گردد. آلاچیق های چوبی با طبیعت همگان تر هستند ولی مقاومتی در برابر آتش و حشراتی چون موریانه ندارند. البته امروزه برای رفع این نواقص می توان از چوبهای مدرن تر چون ترموود و چوب پلاست استفاده کرد.

آلاچیق فلزی

از محکم ترین و بادوامترین نوع آلاچیق می توان نوع آهنی آن را نام برد که در ابعاد و اشکال مختلف می توان آنرا ساخت. فلز بدلیل انعطافی که دارد اشکال متفاوتی را می توان با آن ساخت. هزینه ساخت آلاچیق فلزی به عوامل بسیاری نظیر کیفیت متریال، ابعاد آلاچیق، نوع طراحی، مدل مبلمان استفاده شده در آن و … بستگی دارد. هر چه از طرح های پیچیده تر استفاده شود مسلماً مقدار بیشتری فلز نیاز است، در نتیجه قیمت آلاچیق گران تر خواهد شد.

آلاچیق حصیری

از ارزانترین و سبکترین نوع آلاچیق، نوع حصیری آن است. این نوع آلاچیق ها از چوبی بنام چوب گیاه ارغوان ساخته می شوند. آلاچیق حصیری در مناطق گرمسیر و در مکان هایی مانند روف گاردن ها، محوطه رستوران ها، ویلاها و باغ ها اجرا می شود.

آلاچیق آجری

همانطور که از اسم آن مشخص است این نوع آلاچیق با آجر نسوز ساخته می شود و حتی درون آنرا می توان سکوهای آجری برای نشستن در نظر گرفت. این نوع آلاچیق، زیبایی چندانی نسبت به دیگر آلاچیق ها ندارد و وزن سنگینی نیز دارد که برای محوطه سازی روف گاردن گزینه مناسبی نیست.

آلاچیق شیشه ای

در آلاچیق شیشه ای، شیشه به عنوان یک عایق عمل می کند که از انتقال گرما و سرما جلوگیری می کند. برخی از این مدل ها دارای شیشه های تاشو هستند و می توان آن ها را در فصول گرم به صورت آکاردئونی باز نمود. این نوع تارم جدیدترین مدل است که می توان آن را در پشت بام ها، رستوران ها، حیاط منازل، کافه های سنتی و …. اجرا نمود. قیمت این نوع آلاچیق با توجه به متراژ شیشه مورد نظر و یراق آلاتی که در آن نصب می شود بستگی دارد.

آلاچیق پارچه ای (آلاچیق چادری)

پارچه هایی که در ساخت این نوع آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد مقاومت کششی بسیار بالایی دارند و در برابر تغییرات آب و هوا مقاومت خود را تا چندین سال حفظ می کنند. از جمله عواملی که در دوام و طول عمر این پارچه ها اثرگذارند شامل استحکام و دوام، مقاومت کششی، ثبات رنگ، روکش و لعاب، قابلیت خود تمیز شوند گی و جذب اشعه خورشید می باشند.

آلاچیق پارچه ای یا چادری جزء آلاچیق های ارزان و سبک وزن محسوب می شود. در ساخت نمایشگاههای موقت نیز می توان از این نوع آلاچیق بهره برد.