محوطه ویلا ، شهرک افشاریه

محوطه ویلا ، شهرک افشاریه

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی محوطه ویلا ، شهرک افشاریه توسط طراحان با تجربه ی شرکت سورن بام انجام شده است . این ویلا واقع در شهرک افشاریه کردان به مساحت 1000 متر مربع می باشد که حدود 200 متر مربع زیر بنا و 800 متر مربع به محوطه اختصاص پیدا کرده است . استخر و آلاچیق عناصر مورد نیاز اصلی کار فرما بوده که باید در طراحی توجه خاصی به آن می شده و بقیه فضا نسبت به آن طراحی می شد . به همین دلیل آلاچیق بزرگی به مساحت 62 متر مربع در ضلع شرقی توسط طراحان در نظر گرفته شد که هم شامل قسمتی سرپوشیده و هم قسمتی رو باز می باشد .

محوطه سازی ویلا،باغ

محوطه سازی ویلا،باغ

سوالات پرتکرار طراحی محوطه ویلا ، شهرک افشاریه

  1. عناصر مورد نیاز کارفرما چه بود ؟
  2. طراحی استخر به صورت می باشد ؟
  3. برای ورودی چه طرح‌هایی در نظر گرفته شده است ؟
  4. طراحی آلاچیق به چه صورت بود؟

1. طراحی محوطه ویلا ، شهرک افشاریه :

بخش مهمی از طراحی محوطه به طراحی باغ و ویلا اختصاص دارد ؛ و امروزه نیز بازار بسیار داغی دارد ، زیرا همه استراحت در فضایی خارج از شهر را ترجیح می دهند و ویلا های اطراف شهر گزینه مناسبی برای آخر هفته ها می باشد .

محوطه سازی ویلا زیبا

محوطه سازی ویلا زیبا

 

2. محوطه استخر :

محوطه استخر نیز دارای مساحت زیادی است ( 135 متر مربع ) و 50 مترمربع آن اختصاص به استخر دارد . طراحی محوطه استخر با ترمووود طوری است که مرزی برای فضای استخر به وجود آورده و آبنما پرده ای زیبایی نیز به استخر ریخته و صدای دل انگیزی ایجاد می کند .

3. ورودی :

در سمت راست قسمت ورودی فضای پارکینگ در نظر گرفته شده تا بقیه فضا حالتی بکر داشته و ماشین وارد آن نشود . در دو طرف ورودی درختان کاج تزیینی قرار دارد که جلوه خاصی به ورودی داده و حس دعوت کنندگی ایجاد می نماید و کمی جلوتر در دو طرف باغچه ها قرار دارند که دید از بیرون را کاملا از بین برده اند .

کفسازی کلی محوطه ، چمن در نظر گرفته شده تا حس باغ بودن را بیشتر القا کند . مسیر ورودی تا باغ واش بتن های بزرگی است که با اندازه های مختلف و به صورت نامنظم قرار گرفته اند . قسمت میانی باغ برکه زیبایی است که از آبنما سنگی صخره ای کنار دیوار سرچشمه گرفته و روی آن پل زیبایی نقطه اتصال مسیر است . در قسمت دنجی از باغ آتشدان با فضای نشیمن در اطراف آن قرار داشته و برای شب نشینی ها در هوای سرد کاملا مناسب است .

محوطه سازی ویلا ، باغ

محوطه سازی ویلا ، باغ

4. آلاچیق :

به سبکی کاملا مدرن از ترکیب چوب و فولاد طراحی شده که ترکیب قهوه ای و مشکی زیبایی خاصی به وجود آورده است . نیمکت های متعدد در گوشه کنار باغ اجازه نشستن در هر قسمت از باغ را به افراد می دهد . برکه نیز با فرم نا منظم ترکیب مناسبی برای واش بتن های مسیر و داخل برکه می باشد . ایجاد اختلاف سطح در فضا به جلوه زیباتر کمک بسیاری می نماید و به دلیل عدم امکان در ایجاد اختلاف سطح زمین، این کار با سکوی آلاچیق و استخر صورت گرفته است. عبور از آب برای نشستن در آلاچیق حس دل انگیزی است که بتن های کوچک این امکان را با عبور از کنار آبنما سنگی به وجود آورده است .

پروژه محوطه سازی سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button