آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

طراحی محوطه سازی

طراحی محوطه سازی

طراحی محوطه سازی ، محوطه سازی یک فضا مانند معماری بنا ، نیازمند طراحی  می باشد و نباید از کنار آن ساده گذشت ، زیرا ایجاد یک محوطه بدون فکر قبلی و طراحی مناسب آن ، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت که این طراحی دارای مراحلی است که به طور مختصر به ذکر آن می پردازیم .

طراحی محوطه باغ رستوران ، طراحی محوطه استخر، طراحی محوطه ویلای مدرن ، طراحی لنداسکیپ ،

طراحی محوطه باغ کوچک ، طراحی باغچه ویلا  ، زیباترین محوطه سازی ویلا ، آموزش طراحی ویلا ،

طراحی باغ ۱۰۰۰ متری ، طراحی باغ ویلا سنتی ، طراحی باغ ویلای مدرن ، عکس محوطه سازی ویلا ،

عکس محوطه سازی باغ ، نقشه های محوطه سازی ، طراحی دیتیل محوطه سازی ، طراحی

مراحل طراحی محوطه سازی :

ابتدا نیاز به پلان فضای مورد نظر داریم تا ابعاد و اندازه ، محل قرار گیری ساختمان نسبت به محوطه ، جهت خورشید و … را بدست آوریم .

سپس نیاز ها خواسته کارفرما برای طراحی در نظر گرفته می شود ، اگر خودتان نیز در حال انجام این مراحل هستید ، چیز هایی که از محوطه تان میخواهید را یادداشت کرده مانند اینکه :

  •  به یک فضای خصوصی نیاز دارید یا نه ؟
  • فضایی مدرن را ترجیح می دهید یا سنتی ؟
  • چه عناصری را برای محوطه ترجیح می دهید مانند آبنما ، دیوار سبز ، آلاچیق و …. ؟

و سوالت دیگر که این کار طراحی را آسان تر می کند .

البته برای در نظر گرفتن نیاز ها ، توجه به بودجه نیز بسیار مهم است ، طراح باید سعی کند با کمترین هزینه بهترین فضا را فراهم کند و طبق خواسته کارفرما پیش رود .

انتخاب سبک معماری محوطه  و طراحی محوطه سازی ویلا :

محوطه شما باید طوری باشد که سبک معماری خانه شما را تکمیل کند ، نه این که در تضاد  آن باشد . به طور کل باغ ها یا به صورت رسمی طراحی می شوند یا غیر رسمی که در نوع اول از ، تقارن زیاد ، اشکال و احجام هندسی ، خط های راست ، نقطه کانونی استفاده شده و شباهت زیادی به باغ های فرانسوی و انگلیسی دارند ، اما در نوع دوم باغ شباهت بیشتری به یک فضای سبز طبیعی دارد و از خطوط منحنی و نرم و عدم تقارن استفاده می شود .

طراحی محوطه و جاده سلامتی  :

ایجاد مسیر برای کل فضا و ورودی ، با طراحی مناسب مسیر می توانید افراد را به محل مورد نظر هدایت کنید . می توانیم برای مشخص کردن مسیر های عبور از قلوه سنگ ، واش بتن و …استفاده کنیم .

۱- چرا باید محوطه سازی ویلا را طراحی کنیم ؟

در واقع محوطه سازی ویلا به فضای بیرونی ساختمان که فضای سبز محوطه ویلا را تشکیل می دهد اطلاق می شود که با المان هایی نظیر: آلاچیق، پرگولا، آبنما، چشمه و برکه های مصنوعی، فلاور باکس، دیوار سبز، نور پردازی و … زیبایی فضا را افزایش می دهد استفاده می شود. محوطه سازی ویلا، فضای زیستی را کیفیت می بخشد و آنرا برای کاربران قابل استفاده تر می کند. علاوه بر کاربردی کردن فضا از زیبایی محیط نیز می توانیم لذت ببریم.

۲- در چه فضاهایی نمی توان طراحی محوطه سازی را انجام داد؟

محوطه سازی تقریبا محدودیتی ندارد حتی از ۱ متر مربع فضا تا چندین هکتار را می توان محوطه سازی کرد.

۳- چه گیاهانی را بهتر است در طراحی محوطه کاشت؟

برخی گیاهان نیازمند نور بیشتری هستند، برخی سایه دوست و برخی نیم سایه. بنابراین با در نظر گرفتن سایه اندازی ساختمان و ساختمان های همسایه در ساعات مختلف روز می توان گیاهان مناسب محوطه را انتخاب و کاشت نمود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با کارشناسان شرکت سورن بام در تماس باشید چرا که انتخاب پوشش گیاهی مناسب جزو امور تخصصی محسوب می شود.

طراحی محوطه سازی در روف گاردن :

برای فضا سازی خانه ها می توانیم با ایجاد فضای سبز در قسمت بام خانه ها بام سبز و یا روف گاردن را طراحی و اجرا کنیم ، با قرار دادن المان های مختلف در روف علاوه بر زیبایی مکانی را ایجاد کنیم برای دور همی اعضای خانواده .

کاشت گل و گیاه در طراحی محوطه سازی :

برای سرسبز شدن فضای محوطه می توانیم با کاشت گل و گیاهان محوطه را به فضای سبز تبدیل کنیم ، کاشت گل و گیاهان باید به نحوی باشند که مناسب با شرایط محیط رشد و آب و هوای منطقه باشد .

طراحی آلاچیق در طراحی محوطه سازی :

قرار دادن المان ها در محوطه نکته حائز اهمیت می باشد ، آلاچیق بهترین گزینه برای استراحت افراد در محوطه ای با فضای سبز می باشد ، آلاچیق ها در دو نوع طراحی و اجرا می شوند ، چوبی و فلزی که می توانیم آن ها را در متریال های متنوع بسازیم .

طراحی آبنما در محوطه سازی :

آبنما ها در سبک های مختلف قابل اجرا می باشند : آبنما مدرن ، آبنما کلاسیک ، آبنما شیشه ای ، آبنما سنگی ، آبنما سنگی صخره ای و… می توانیم آبنما را ر قسمت های مختلف از محوطه قرار دهیم و از صدای ریزش آب لذت ببرید .

طراحی دیوار سبز در محوطه سازی :

در برخی قسمت هایی از محوطه می توانیم از دیوار سبز برای ایجاد فضای سبز استفاده کنیم ، دیوار های سبز به دو صورت اجرا می شوند : طبیعی و مصنوعی

دیوار سبز طبیعی توسط فلاور باکس به استراکچر وصل می شوند و بر روی دیوار نصب می شوند ، آبیاری در این سیستم به صورت قطره ای انجام می شود . دیوار سبز های مصنوعی در دو طرح : پنلی و شاخه ای می باشند .

طراحی چتر فضای باز در محوطه سازی :

در برخی از قسمت هایی از محوطه می توانیم برای ایجاد سایه از چتر فضای باز استفاده کنیم ، این چتر ها قابل جابجایی می باشند ، و در ابعاد مختلف قابل اجرا هستند

طراحی مبلمان در محوطه سازی :

مبلمان فضای باز مناسب برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده در کنار فضای سبز و دیگر المان ها می باشد ، مبلمان می تواند مناسب با سلیقه هر فرد از متریال های مختلف باشد .

طراحی محوطه باغ ویلا :

طراحی محوطه رستوران :

 

طراحی فلاور باکس در محوطه سازی :

امروزه به غیر از کاشت گل و گیاهان در باغچه می توانیم گیاهان را داخل باکس های زیبا از جنس : فلزی ، چوبی ، بتنی و … قرار دهیم و زیبایی دوچندانی را به محوطه بدهیم

4.5/5 (2 Reviews)

مجموعه های دیگر

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت