طراحی محوطه سازی : در هنگام خلق فضاهایی خاص ، یک طراحی محوطه سازی از المان های طبیعی مانند درختان، بوته ها و گیاهان دیگر، آب و خاک و همچنین المان های انسان ساخت و مصنوعی مانند پله، دیواره، کفسازی، آلاچیق، استخر و … بهره می برد.

با طراحی زیبا و اصولی محوطه ، افزایش کیفیت سکونت در یک فضای دلنشین و مطلوب میسر می شود.

این طراحی دارای مراحلی است که به طور مختصر به ذکر آن می پردازیم :

 •  باغ رستوران
 • محوطه استخر
 • طراحی محوطه ویلای مدرن
 •  لنداسکیپ ،
 •  محوطه باغ کوچک
 •  باغچه ویلا
 • محوطه سازی ویلا
 • آموزش طراحی ویلا ،
 •  باغ 1000 متری
 • ویلا سنتی
 • باغ ویلای مدرن ،
 • محوطه سازی باغ
 • نقشه های لند اسکیپ
 • طراحی دیتیل محوطه سازی ،

مراحل طراحی محوطه سازی 

* ابتدا نیاز به پلان فضای مورد نظر داریم تا ابعاد و اندازه ، محل قرار گیری ساختمان نسبت به محوطه ، جهت خورشید و … را بدست آوریم .

* سپس نیاز ها و خواسته های کارفرما برای طراحی در نظر گرفته می شود ، اگر خودتان نیز در حال انجام این مراحل هستید ، چیز هایی که از محوطه تان می خواهید را یادداشت کرده مانند :

 •  به یک محوطه خصوصی نیاز دارید یا نه ؟
 • فضایی مدرن را ترجیح می دهید یا کلاسیک ؟
 • چه عناصری را برای محوطه ترجیح می دهید مانند آبنما ، دیوار سبز ، آلاچیق و …. ؟

و سوالت دیگر که این عملکرد طراحی را آسان تر می کند .

البته برای در نظر گرفتن نیاز ها ، توجه به بودجه نیز بسیار مهم است ، طراح باید سعی کند با کمترین هزینه بهترین فضا را فراهم کند و طبق خواسته کارفرما پیش رود .

 

انتخاب سبک معماری

محوطه شما باید طوری باشد که سبک خانه شما را تکمیل کند ، نه این که در تضاد آن باشد .

به طور کل باغ ها یا به صورت رسمی طراحی می شوند یا غیر رسمی که در نوع اول از ، تقارن زیاد ، اشکال و اجسام هندسی ، خط های راست ، نقطه کانونی استفاده شده و شباهت زیادی به باغ های فرانسوی و انگلیسی دارند . اما در نوع دوم باغ شباهت بیشتری به یک فضای سبز طبیعی دارد و از خطوط منحنی و نرم و عدم تقارن استفاده می شود .

طراحی محوطه و جاده سازی  

ایجاد مسیر برای کل فضا و ورودی ، با طراحی مناسب مسیر می توانید افراد را به محل مورد نظر هدایت کنید . می توانیم برای مشخص کردن مسیرهای عبور ومرور از قلوه سنگ ، واش بتن و یا چمن طبیعی یا مصنوعی و … استفاده کنیم .

1- چرا باید یک ویلا را طراحی کنیم ؟

در واقع محوطه سازی ویلا به فضای بیرونی ساختمان که فضای سبز  ویلا را تشکیل می دهد اطلاق می شود . این فضا با المان هایی نظیر: آلاچیق، پرگولا، آبنما، چشمه و برکه های مصنوعی، فلاور باکس ، دیوار سبز، نور پردازی و … زیبایی فضا را افزایش می دهد استفاده می شود. محوطه سازی ویلا ، فضای زیستی را کیفیت می بخشد و آن را برای کاربران قابل استفاده تر می کند. علاوه بر کاربردی کردن فضا از زیبایی محیط نیز می توانیم لذت ببریم.

2- در چه فضاهایی نمی توان طراحی محوطه سازی را انجام داد؟

محوطه سازی تقریبا محدودیتی ندارد حتی از 1 متر مربع فضا تا چندین هکتار را می توان محوطه سازی کرد.

3- چه گیاهانی را بهتر است در طراحی محوطه سازی کاشت؟

برخی گیاهان نیازمند نور بیشتری هستند، برخی سایه دوست و برخی نیمه سایه. بنابراین با در نظر گرفتن سایه اندازی ساختمان و ساختمان های همسایه در ساعات مختلف روز می توان گیاهان مناسب محوطه را انتخاب و کاشت نمود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با کارشناسان شرکت سورن بام در تماس باشید چرا که انتخاب پوشش گیاهی مناسب جزء امور تخصصی محسوب می شود.

طراحی محوطه سازی در روف گاردن

برای فضاسازی خانه ها می توانیم با ایجاد فضای سبز در قسمت بام خانه ها، بام سبز و یا روف گاردن را طراحی و اجرا کنیم . با قرار دادن المان های مختلف در بام علاوه بر زیبایی ، می توانیم مکانی را ایجاد کنیم برای دور همی های اعضای خانواده .

کاشت گل و گیاه در طراحی محوطه سازی

ایجاد پوشش گیاهی متناسب با منطقه جغرافیایی مکانی که در حال محوطه سازی آن هستید، بسیار حائز اهمیت است. استفاده از انواع درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان مختلف تزئینی انواعی از عناصر سبز هستند که در محوطه سازی به کار برده می‌شوند.

طراحی آلاچیق در محوطه سازی

جای گذاری دقیق المان ها در محوطه نکته حائز اهمیتی می باشد ، آلاچیق بهترین گزینه برای استراحت افراد در محوطه ای با فضای سبز است ، آلاچیق ها در دو نوع  چوبی و فلزی بوده که می توانیم آن ها را در متریال های متنوع بسازیم طراحی و اجرا می شوند .

طراحی آبنما

آبنما ها در سبک های مختلف قابل اجرا می باشند :

مدرن 

کلاسیک 

 شیشه ای 

خانگی

موزیکال

 سنگی 

سنگی صخره ای

و…

می توانیم آبنما را در قسمت های مختلف از محوطه قرار دهیم و از صدای ریزش آب لذت ببریم .

طراحی دیوار سبز در محوطه سازی

در برخی قسمت هایی از محوطه می توانیم از دیوار سبز برای ایجاد فضای سبز استفاده کنیم ، گرین وال ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی اجرا می شوند.

دیوار سبز طبیعی توسط فلاورباکس به استراکچر وصل شده و بر روی دیوار نصب می شوند ، آبیاری در این سیستم به صورت قطره ای انجام می شود . گرین وال مصنوعی در دو طرح : پنلی و شاخه ای اجرا می شوند .

طراحی چتر فضای باز

در برخی از قسمت هایی از محوطه می توانیم برای ایجاد سایه از چتر فضای باز استفاده کنیم ، این چتر ها قابل جابه جایی می باشند و در ابعاد مختلف قابل اجرا هستند.

طراحی مبلمان

مبلمان فضای باز مناسب برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده در فضای سبز و کنار دیگر المان ها می باشد ، مبلمان می تواند مناسب با سلیقه هر فرد از متریال های مختلف ساخته شده باشد .

طراحی محوطه سازی فلاورباکس

امروزه به غیر از کاشت گل و گیاهان در باغچه می توانیم آن ها را داخل فلاورباکس های زیبا از جنس فلز ، چوب ، بتن و … قرار دهیم و زیبایی فضا را دوچندان کنیم.