محوطه سازی به جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه، نوع چیدمان گل و گیاهان در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.همه ما دوست داریم ساعتها به تماشای فضای سبز حیاط ویلایمان که پر از گلها و تزیینات رنگارنگ است بشینیم و لذت قدم زدن در محوطه با فضای سبز زیبا رو بچشیم.استفاده از انواع گل و گیاهان میتواند به محوطه ما زیبایی دو چندانی داده و همچنین طراحی استخر،آبنما،برکه،المان،نهر در محوطه سازی حائز اهمیت بوده و یکی از خصوصیا ت مطلوب در محوطه سازی ایجاد فضای دلنشین،روحیه بخش و جذاب را برای استفاده کنندگان از آن می باشد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا، تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد.محوطه سازی می تواند در مکانهای مورد نظر بصورت های مختلف طراحی گردد از جمله این مکانها میتوان به:محوطه سازی باغ منازل،ویلاها،کافی شاپ و رستوران ها ،روف گاردن، محوطه سازی شهری و …اشاره کرد.یکی از اصول اساسی در مدیریت فضای سبز در نگهداری از این فضا عبارتند از:آبیاری،کوددهی،هرس علفهای هرز و سمپاشی می باشد.

جهت زیبا سازی فضای آزاد منزل و آپارتمان ویا مکان مورد نظر خود می توانید با تیم تخصصی سورن بام که همواره آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می باشد تماس حاصل نمایید.

 

موارد اجرای محوطه سازی(لند اسکیپ):

1)انتخاب خاک:

استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان  داشته باشد،با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی،بررسی،جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی صورت می پذیرد.

2)مصالح ساختمانی:

شناخت و انتخاب مصالح برای محوطه سازی علاوه بر زیبایی بخشی به محیط می تواند در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی حائز اهمیت نیز باشد.بنابراین با توجه به محل اجرای محوطه سازی انتخاب مصالح اهمیت بسیاری دارد.

3)کف سازی:

استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی ( لند اسکیپ )  در این بخش برای حفظ امنیت ، زیبایی ، استحکام و .. بسیار دارای اهمیت است. همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در محوطه سازی کفسازی است استفاده از قلوه سنگ و چوب ترموو در کفسازی رایج می باشد.

4)نورپردازی:

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر تاسیسات آبنما می باشد، آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امر اجتناب ناپذیر است.

5)تاسیسات برقی: استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی  برای روشنایی عمومی،نورپردازی در محیط محوطه سازی نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگداری فضای سبز داراست.

 

6)تاسیسات مکانیکی: تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما ، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد.

7)ساخت المان:ساخت المان در محوطه سازی با توجه به خواست کارفرما اندازه و طرح خاص می تواند متفاوت باشد برخی از المان هاعبارتنداز :

آلاچیق ،رواق، آبنما ،برکه]استخر،باربیکیو،پاسیو و…می باشد.

8)ساخت آلاچیق: آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد  با توجه به نوع استفاده از آن میتواند طراحی های متفاوتی داشته باشد.

9)طراحی آبنما:ساخت آبنما با مصالح مختلف می تواند صورت می پذیرد یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی(لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ،سهولت نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

10)طراحی برکه: برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان (راکد)و در فضایی بسته قرار دارد.برکه علاوه  بر زیبایی میتواند نقش اساسی در ذخیره آب فضای سبزداشته باشد.

11)طراحی نهر:طراحی آب روان در محوطه سازی یا همان نهر، فضای محوطه سازی را متمایز نموده و از دیر باز در ایران رایج بوده و امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار دارد.

12)طراحی استخر:امروزه طراحی استخر در محوطه سازی  به دلیل زیباسازی دوچندان و مورد توجه بودن ورزش شنا از دیر باز تا به امروز وبا تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود.

13)طراحی محوطه سازی در روف گاردن(بام سبز):بعضی از منازل که به دلایل مختلف از بام خود بعنوان فضای سبزخود استفاده کرده اند می توانن از محوطه سازی جهت زیباتر شدن فضا استفاده نمایند.با توجه به در نظر گرفتن نکات ایمنی و سازه ای می توان یک طراحی بسیار زیبا بر روی بام خود داشته باشید.

14)طراحی مه پاش(فوجینگ سیستم):معرفی سیستم های فشار بالا، می توان از این تکنولوژی جدید، نه تنها برای خنک کردن خارج از منزل، بلکه همچنین به عنوان وسیله ای برای ایجاد مناطق فوق العاده زیبایی در محیط اطراف  شما مورد استفاده قرار گیرد.

15)طراحی دیوار سبز :در طراحی دیوار سبز می توان از انواع گیاهان مصنوعی و طبیعی استفاده کرد.دیوار سبز در طراحی های مختلف با توجه به سلیقه  ی مشتریان و فضای موجود متفاوت می باشد.

شرکت سورن بام در زمینه معماری پایدار فعالیت های بیشماری انجام داده از جمله : محوطه سازی ، باغ ، ویلا ، حیاط ، تراس ،بام سبز ، آبنما ، آلاچیق ، برکه و چشمه و… شرکت سورن بام تولید کننده پنلهای دیوار سبز و انواع فلاور باکس ، سنگ های رودخانه ای نیز می باشد.