طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی محوطه ،لنداسکیپ : جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد . باید قبل از اجرا در طراحی محوطه، نوع چیدمان گل و گیاهان در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد . همه ما دوست داریم ساعتها به تماشای فضای سبز حیاط ویلایمان که پر از گلها و تزیینات رنگارنگ است بنشینیم و لذت قدم زدن در محوطه با فضای سبز زیبا رو بچشیم . استفاده از انواع گل و گیاهان میتواند به محوطه ما زیبایی دو چندانی داده است.

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

اجرای استخر،آبنما،برکه،المان،نهر در محوطه سازی حائز اهمیت بوده و یکی از خصوصیا ت مطلوب در محوطه سازی ایجاد فضای دلنشین،روحیه بخش و جذاب را برای استفاده کنندگان از آن می باشد. همچنین طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف یا پشت بام بنا، تاثیر فراوانی در زیبایی و خوش نما کردن ویلا یا ساختمان مورد نظر دارد

مکانهای محوطه سازی :

محوطه سازی باغ منازل،ویلاها،کافی شاپ و رستوران ها ،روف گاردن، محوطه سازی شهری و …اشاره کرد . یکی از اصول اساسی در مدیریت فضای سبز در نگهداری از این فضا عبارتند از:آبیاری،کوددهی،هرس علفهای هرز و سمپاشی می باشد.

27 1 3

موارد اجرای محوطه سازی(لند اسکیپ):

1) انتخاب خاک:

استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی می تواند نقش مهمی در رشد و سهولت نگهداری گیاهان  داشته باشد . با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی،بررسی،جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی صورت می پذیرد.

36 2 3

2)مصالح ساختمانی:

شناخت و انتخاب مصالح برای محوطه سازی علاوه بر زیبایی بخشی به محیط می تواند در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی حائز اهمیت نیز باشد . بنابراین با توجه به محل اجرای محوطه سازی انتخاب مصالح اهمیت بسیاری دارد.

طراحی و ساخت محوطه سازی

طراحی و ساخت محوطه سازی

3)کفسازی:

استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی ( لند اسکیپ )  در این بخش برای حفظ امنیت ، زیبایی ، استحکام و .. بسیار دارای اهمیت است . همواره یکی از اثر گذارترین بخشها در محوطه سازی کفسازی است استفاده از قلوه سنگ و چوب ترموو در کفسازی رایج می باشد.

photo 2018 04 21 12 17 36 3

4) نورپردازی:

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر تاسیسات آبنما می باشد . آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار و بکار گیری آنها در محلهای مناسب امر اجتناب ناپذیر است.

landscape lighting 3

5)تاسیسات برقی:

استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی  برای روشنایی عمومی،نورپردازی در محیط محوطه سازی نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگداری فضای سبز داراست.

 

"<yoastmark

"<yoastmark

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

21 1 3

6)تاسیسات مکانیکی: تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما ، بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد.

7)ساخت المان: ساخت المان در محوطه سازی با توجه به خواست کارفرما اندازه و طرح خاص می تواند متفاوت باشد برخی از المان هاعبارتنداز :

آلاچیق ،رواق، آبنما ،برکه]استخر،باربیکیو،پاسیو و…می باشد.

8) ساخت آلاچیق: آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده می شود ، اطلاق می گردد  با توجه به نوع استفاده از آن میتواند طراحی های متفاوتی داشته باشد.

آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن

9)طراحی آبنما:

ساخت آبنما با مصالح مختلف می تواند صورت می پذیرد . یکی از المان هایی که در چند سال اخیر برای محوطه سازی(لند اسکیپ)  شدیدا مورد استقبال عمومی قرار گرفته ، آبنما بوده است . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی ،سهولت نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

landscape fountain

طرح های آبنما

10)طراحی برکه: برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان (راکد)و در فضایی بسته قرار دارد . برکه علاوه  بر زیبایی میتواند نقش اساسی در ذخیره آب فضای سبزداشته باشد.

11)طراحی نهر:

طراحی آب روان در محوطه سازی یا همان نهر، فضای محوطه سازی را متمایز نموده و از دیر باز در ایران رایج بوده و امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار دارد.

گیاه ازولا و نیلوفر آبی در برکه

گیاه ازولا و نیلوفر آبی در برکه

12)طراحی استخر:

امروزه استخر در محوطه سازی  به دلیل زیباسازی و ورزش شنا از دیر باز تا به امروز و با تغییر شکل زندگی شهر نشینی معمولا بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شود.

بازسازی استخر پروژه سبو در لواسان

بازسازی استخر پروژه سبو در لواسان

13)طراحی محوطه سازی در روف گاردن(بام سبز):

می توانیم از محوطه سازی جهت زیباتر شدن فضا استفاده نماییم . با توجه به در نظر گرفتن نکات ایمنی و سازه ای می توان یک طراحی بسیار زیبا بر روی بام خود داشته باشید.

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

طراحی محوطه ،لنداسکیپ

14)طراحی مه پاش(فوجینگ سیستم): 

از این تکنولوژی، نه تنها برای خنک کردن فضای خارجی، بلکه به عنوان وسیله ای برای ایجاد مناطق زیبایی در محیط اطراف مورد استفاده قرار گیرد.

15)طراحی دیوار سبز :در طراحی دیوار سبز می توان از انواع گیاهان مصنوعی و طبیعی استفاده کرد.دیوار سبز در طراحی های مختلف با توجه به سلیقه  ی مشتریان و فضای موجود متفاوت می باشد.

شرکت سورن بام در زمینه معماری پایدار فعالیت های بیشماری انجام داده از جمله :

محوطه سازی ، باغ ، ویلا ، حیاط ، تراس ،بام سبز ، آبنما ، آلاچیق ، برکه و چشمه و…

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
پروژه‌های محوطه سازی سورن بام
Call Now Button