طراحی فضای سبز شامل چمن ، درخت و درختچه و پرچین است که به منظور جلوگیری از آلودگی هوا و زیبایی شهر است ،که معمولا  مردم اوقات فراغت خود را در آنجا می گذرانند اجرا می شود . داشتن فضای سبز و زیبا و مطلوب مستلزم انجام عملیاتی است که بر روی سطح سبز باید صورت گیرد . آراستگی و شادابی چمن ، با طراوت بودن درختان ، پر گل بودن بوته ها ، عاری بودن سطح از علف های هرز و پاکیزگی محیط ، از شاخص های یک فضای سبز مناسب می باشد.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز

در واقع فضای سبز به ایجاد پوشش گیاهی متناسب با مکانی که در حال محوطه سازی آن هستید، گفته می‌شود. استفاده از درختان و درختچه‌های سبز، گیاهان مختلف تزئینی انواعی از عناصر سبز هستند که در محوطه سازی به کار برده می‌شوند. استفاده از انواع فلاور باکس‌های چوبی، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در ایجاد فضای سبزی دلنشین به کار برده می‌شوند.

طراحی فضای سبز ویلا و باغ

طراحی فضای سبز ویلا و باغ

طراحی فضای سبز شهری چیست ؟

فضای سبز شهری یعنی قسمت هایی از بافت شهر با چمن ، درخت و گل و گیاه آراسته شده باشد تا آلودگی شهر را کم کند و آرامش بیشتری را برای شهروندان به ارمغان بیاورد .

طراحی فضای سبز ویلا و باغ

طراحی فضای سبز ویلا و باغ

انواع فضای سبز و فضای باز

  • فضای سبز درون شهری 

یکی از محبوب ترین انواع فضای سبز ، فضای سبز درون شهری می باشد ، این مورد شامل پارک ها ، بوستان های کوچک و بزرگ ، زمین های فوتبال ، چمن کاری اطراف مجتمع های مسکونی ، میدان ها و … می شود . در حالت کلی می توان گفت این نوع فضای سبز رایج ترین نمونه ی فضای سبز به حساب می آید که روزانه بسیاری از انسان ها را در خود جای می دهد و همچنین می توان گفت که این قسمت از شهر ها معیار مهمی برای مهمان ها و مسافران هستند چرا که علاوه بر خوش آب و هوا بودن ، محل اسکان مناسبی برای مسافرانی که خانه ندارند می باشند .

  • فضای سبز برون شهری 

یکی از ساده ترین راه ها برای حریم گذاری بین شهر ها ، مجتمع ها و شهرک ها ، استفاده از کمربند های درختان ، شمشاد ها و چمن می باشد که در برخی مواقع از چمن مصنوعی نیز استفاده می شود .

طراحی فضای سبز شهری

طراحی فضای سبز شهری