آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> محوطه سازی, محوطه سازی فضای سبز -> طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن ، اولین و مهمترین اقدام برای محوطه سازی فضای سبز و اجرای آن بحث طراحی می باشد . طراحی فضای سبز هر محوطه باید هماهنگی های لازم را داشته باشد و همه  عناصر با یک چیدمان دقیقی کنار هم قرار گیرند . برای طراحی فضاهایی که دارای ساختمان می باشند ، این نکته حائز اهمیت است ، که طراحی ما باید با معماری بنا هارمونی داشته باشد تا زیبایی فضای سبز ما دو چندان گردد . بحث دیگر در طراحی ،در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی می باشد ، انتخاب پوشش گیاهی و عناصر فضای سبز باید بر اساس ویژگی های اقلیمی صورت گیرد تا فضای سبز ما همیشه چشم انداز و جلوه خود را داشته باشد .

ویژگی های طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن :

از دیگر ویژگی هایی که بسیار حایز اهمیت می باشد و طراحان به آن توجه دارند ، میزان نور، شدت آفتاب ، مقدار بارندگی ،شدت وزش باد،مساحت زمین ،مواد آلی داخل خاک ، مسطح بودن ،هموار یا ناهموار بودن زمین ،حتی خالص بودن خاک نیز مورد توجه قرار می گیرد . منظور از خالص بودن خاک ( عاری از سنگ ، سنگ ریزه  ، کلوخ و … باشد ) ، هم چنین در فضاهای سبز که بنا دارند باید کاشت به صورتی انجام شود که از پنجره ها مشرف به فضای سبز باشد ، تراس و درب ورودی نیز باید چشم انداز زیبایی داشته باشند .

نحوه چیدمان گیاهان ، طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن :

چیدمان گلها و گیاهان باید به گونه ای باشد که دسترسی به آنها برای هرس ،آبیاری ،کود دهی ،نگهداری و حتی مسیر پیاده روی و لذت بردن از فضای سبز وجود داشته باشد ، در مسیر های پیاده روی و در کنار نیمکت ها در فضای سبز طراح می تواند از گیاهان و درختانی که سایه ایجاد می کنند طراحی نماید ، هم چنین در طراحی مسیر رفت و آمد و جداسازی مسیرها می توان از متریال هایی مانند : چمن طبیعی ، مصنوعی ، ترمووود ، واش بتن و… برای کف سازی استفاده نماییم،گاهی اوقات برای این مسیرها یک حالت جدا کننده ایجاد می نمایند و سنگ های قلوه ای و رودخانه ای سفید و رنگی بهترین گزینه برای این امر می باشد، برای جلوه بخشیدن و زیبا سازی محیط در شب می توانیم از المان نورپردازی نیز استفاده نماییم تا زیبایی محیط افزایش یابد .

یک طراح قابل و زبده باید بر این امر واقف باشد که برای اجرای المانها و گیاهان در فضای سبز سلیقه کارفرما رکن اصلی یک طرح

ایده آل است ، طراح باید با توجه به شرایط ، لیست پوشش های گیاهی که مناسب فضا هستند به کارفرما ارائه داده تا وی از میان آن ها بسته به میل خود انتخاب نماید . طرح ها باید به صورتی باشند که باعث نامتقارن و نامتعادل شدن فضا نشوند ، این تقارن باید به گونه ای باشد که همه عناصر و گیاهان به صورت هماهنگ در همه  قسمت های محوطه اجرا گردند ، همین مسئله باعث آرامش افراد در فضای سبز می شود . برای طراحی ،توجه به رنگ ها مسئله بسیار بزرگی می باشد ،استفاده از رنگ سبز بیش از اندازه ،صورت ناخوشایندی به فضای ما می دهد ، بنابراین طراح با ادغام و تلفیق رنگ های سرد و گرم در فضای سبز باعث زیباتر شدن طرح ما

می شود ،به طور مثال می توانیم برای کاشت گیاهان داخل فلاور باکس ها ،از گلدان های رنگی استفاده نماییم. بررسی زمان طراحی و اجرا باید به صورت دقیق انجام گیرد حتی برای  اجرا باید فصل مناسب برای جا نمایی المان ها و کاشت گیاهان انتخاب گردد.

هنگامی که کار طراحی شروع می گردد ، در نظر گرفتن بودجه کارفرما از مهم ترین مسائل می باشد، طراح با توجه به میزان هزینه ای که کارفرما در اختیار عوامل اجرایی می گذارد ،باید تمامی عناصر ،مصالح و پوشش های گیاهی را لحاظ نماید و در نهایت با تایید کارفرما طرح به اتمام می رسد .گاهی اوقات پس از اتمام طرح کارفرما،پیشنهادات جدید خود را ارائه می دهد در این هنگام طراح به  نکات و درخواست کارفرما توجه کرده و برای رضایت طرح مورد نظر را ویرایش می نماید و پس از تایید  نهایی کارفرما ، نوبت به فرآیند اجرایی  می رسد.

فرآیند اجرا و ساخت:

پس از اتمام طراحی و توافق کارفرما و مورد قبول واقع شدن هزینه ی اجرایی ،نوبت به مرحله اجرایی می رسد.اولین مسئله در مرحله اجرا ، موضوع امنیت اصولی، ایمنی بودن و مساحت زمینی که بررسی های لازم صورت گرفته شده مورد توجه قرار می گیرد . نکته دیگر در مرحله اجرا ، در صورتی که فضای ما صاف و یکپارچه باشد ،آن را با اختلاف سطح و یا با قراردادن چند پله حالت آن را از حالت یکنواختی خارج می نماییم.گاهی اوقات می توانیم به صورت پلکان زمین را تغییر دهیم و یا ناهمواری هایی ایجاد نماییم.

گاهی اوقات در فضای ما درختان سر به فلک کشیده و تنومند وجود دارند و سایه آن ها باعث می شود نور کافی در فضا وجود نداشته باشد و یا هنگام شب نور وجود نداشته باشد در چنین مواقعی می توانیم از نورپردازی در همه  نقاط فضای سبز خود استفاده نمایم و امنیت و زیبایی محیط را در دو چندان نماییم

مرحله  اجرایی:

در این مرحله طریقه جا نمایی المان ها به صورت دقیق و حساب شده باید بررسی گردد و محل قرار گرفتن تمام عناصر با توجه به شرایط ذکر شده در طراحی انجام گردد.عناصری که طراح پیشنهاد می دهد بسته به مقدار بودجه،میزان مساحت زمین،سلیقه کارفرما و… متفاوت است که به نمونه هایی از آن ها می پردازیم:

کاشت گیاهان:در فضاسازی پوشش گیاهی بسیار حائز اهمیت می باشد و بنا به موقعیت ،آب و هوا و…گل و گیاه کاشته می شود.گاهی اوقات به اجبار می بایست بعضی از درختان را جا به جا نماییم و به محل مناسب خود انتقال داده و این درختان کاشته شوند.

فلاور باکس ها :

 

فلاور باکس ها در واقع گلدان های زیبایی هستند که بر اساس شرایط در فضای داخلی و خارجی قرار می گیرند و داخل ان ها گیاهان کاشت می شوند.معمولا برای فضای سبز و محوطه خارجی ،ما از فلاور باکس های فلزی،بتنی،چوبی، در ابعاد و رنگ ها و سایز های مختلف دلخواه کارفرما استفاده می نماییم .فلاور باکس ها در فضای سبز ،به صورتی که گیاهان داخل ان نور کافی برسد، قرار داده می شود.گاهی اوقات در کنار المان های اجرایی و یا دورتادور فضای سبز ،از فلاور باکس ها استفاده می نماییم.

آلاچیق : آلاچیق ها فضای مسقفی هستند که دارای چند ستون می باشند،آلاچیق ها نیز در ابعاد و جنس های متفاوتی هستند .برای فضای سبز معمولا از آلاچیق چوبی ،شیشه ای،فلزی و…استفاده می نماییم.آلاچیق های چوبی نوعی از آلاچیق هستند که جنس آن ها از چوب درختان، چوب ترمو و چوب پلاست است و چون جنس آن ها از چوب است فضای سبز مارا به طبیعت نزدیک تر نموده و صورت خوشایندی به محیط ما می دهد بنابراین پر طرف دار ترین نوع آن هستند.آلاچیق ها فضای بسیار مناسبی برای استراحت،مطالعه،میهمانی بوده و افراد داخل آن می توانند از نور شدید آفتاب،باران و…در امان باشند و از طبیعت لذت ببرند.

آبنما:

آبنماها حوضچه های آبی هستند که در گذشته برای آشامیدن آب از آن استفاده می نمودند اما امروزه آبنماها در معماری جنبه تزیینی و زیبایی بخشی دارند و بسیار پرکاربرد هستند.آبنماها فواره ها و آب های جاری هستند که در فضای سبز از آن استفاده کرده و علاوه بر زیبایی که دارند با صدای دلنشینی که تولید می کنند و حرکات زیبای آب باعث سرزندگی افراد می گرند. آبنماها باعث خنک شدن و متعادل شدن هوای پیرامون خود می گردند.آبنما ها بسته به مقدار مساحت فضای سبز ما طراحی می شوند و انواع مختلفی مانند آبنمای موزیکال،شیشه ای ،حبابی ،دیواری ،خانگی ،سنگی صخره ای و…دارند . معمولا در فضای سبز و در محوطه ، از آبنمای سنگی صخره ای استفاده می شود.

دیوار سبز :

در فضای سبز علاوه بر کاشت گل و گیاه بر روی خاک و یا فلاورباکس ها،ما می توانیم از دیوارهای سبز استفاده نماییم.دیوارهای سبز دیوارهایی با پوشش گیاهی هستند که به صورت دیواری کنار هم قرار می گیرند.دیوارهای سبز را می توان در هر ابعادی بر روی دیوار خود اجرا نماییم.گاهی اوقات ،کارفرما بزای ایجاد تنوع و یا بنا به سلیقه خود،دیوارهای سبز مصنوعی را پیشنهاد می دهد.دیوارهای پنلی و شا خه ای گیاهان مصنوعی هستند که به راحتی قابل نصب و اجرا می باشند و نیاز به نگهداری مداوم نداشته و عمر طولانی دارند.

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن ، استخر:

در فضای سبز وقتی محوطه ما مساحت زیادی داشته باشد ما می توانیم استخر زیبایی را اجرا نماییم.استخرها می توانند محل مناسبی برای بازی کودکان و افراد و میهمانان در فصل های مختلف باشند و افراد با شنا کردن در ان اوقات خوشی را سپری نمایند.


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت