شما اینجا هستید : خانه -> اجرای فضای سبز و محوطه سازی -> طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن ، اولین و مهمترین اقدام برای محوطه سازی فضای سبز و اجرای آن بحث طراحی می باشد . طراحی فضای سبز هر محوطه باید هماهنگی های لازم را داشته باشد و همه  عناصر با یک چیدمان دقیقی کنار هم قرار گیرند . برای طراحی فضاهایی که دارای ساختمان می باشند ، این نکته حائز اهمیت است ، که طراحی ما باید با معماری بنا هارمونی داشته باشد تا زیبایی فضای سبز ما دو چندان گردد . بحث دیگر در طراحی ، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی می باشد ، انتخاب پوشش گیاهی و عناصر فضای سبز باید بر اساس ویژگی های اقلیمی صورت گیرد تا فضای سبز ما همیشه چشم انداز و جلوه خود را داشته باشد .

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

سوالات متداول طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

 1. ویژگی المان های فضای سبز چیست ؟
 2. طراحی گیاهان فضای سبز چگونه می باشد ؟
 3. طراحی و اجرای فضای سبز چگونه می باشد ؟
 4. آلاچیق در فضاسازی چگونه انجام می شود ؟
 5. آبنما در فضا سازی  چگونه انجام می شود ؟
 6. دیوار سبز در فضاسازی چگونه انجام می شود ؟

۱٫ ویژگی های طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن چیست ؟

از دیگر ویژگی هایی که بسیار حایز اهمیت می باشد و طراحان به آن توجه دارند ، میزان نور ، شدت آفتاب ، مقدار بارندگی ، شدت وزش باد ، مساحت زمین ، مواد آلی داخل خاک ، مسطح بودن ،هموار یا ناهموار بودن زمین ، حتی خالص بودن خاک نیز مورد توجه قرار می گیرد . منظور از خالص بودن خاک ( عاری از سنگ ، سنگ ریزه ، کلوخ و … باشد ) ، هم چنین در فضاهای سبز که بنا دارند باید کاشت به صورتی انجام شود که از پنجره ها مشرف به فضای سبز باشد ، تراس و درب ورودی نیز باید چشم انداز زیبایی داشته باشند .

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

۲٫ نحوه چیدمان گیاهان ، طراحی فضای سبز چگونه است ؟

چیدمان گلها و گیاهان باید به گونه ای باشد که دسترسی به آنها برای هرس ، آبیاری ، کود دهی ، نگهداری و حتی مسیر پیاده روی و لذت بردن از فضای سبز وجود داشته باشد ، و طراح  هم چنین در طراحی مسیر رفت و آمد و جداسازی مسیرها می توان از متریال هایی مانند : چمن طبیعی ، مصنوعی ، ترمووود ، واش بتن و… برای کف سازی استفاده نماییم ، گاهی اوقات برای این مسیرها یک حالت جدا کننده ایجاد می نمایند و سنگ های قلوه ای و رودخانه ای سفید و رنگی بهترین گزینه برای این امر می باشد، برای جلوه بخشیدن و زیبا سازی محیط در شب می توانیم از المان نورپردازی نیز استفاده نماییم تا زیبایی محیط افزایش یابد .

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

نحوه چیدمان گیاهان ، طراحی فضای سبز

یک طراح قابل و زبده باید بر این امر واقف باشد که برای اجرای المانها و گیاهان در فضای سبز سلیقه کارفرما رکن اصلی یک طرح ایده آل است ، طراح باید با توجه به شرایط ، لیست پوشش های گیاهی که مناسب فضا هستند به کارفرما ارائه داده تا وی از میان آن ها بسته به میل خود انتخاب نماید . طرح ها باید به صورتی باشند که باعث نامتقارن و نامتعادل شدن فضا نشوند ، این تقارن باید به گونه ای باشد که همه عناصر و گیاهان به صورت هماهنگ در همه  قسمت های محوطه اجرا گردند ، همین مسئله باعث آرامش افراد در فضای سبز می شود . برای طراحی ، توجه به رنگ ها مسئله بسیار بزرگی می باشد ،استفاده از رنگ سبز بیش از اندازه ، صورت ناخوشایندی به فضای ما می دهد .طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

۳٫ فرآیند اجرا و ساخت در فضای سبز چگونه است ؟

 • مرحله  اجرایی : در این مرحله طریقه جا نمایی المان ها به صورت دقیق و حساب شده باید بررسی گردد و محل قرار گرفتن تمام عناصر با توجه به شرایط ذکر شده در طراحی انجام گردد.عناصری که طراح پیشنهاد می دهد بسته به مقدار بودجه ، میزان مساحت زمین،سلیقه کارفرما و… متفاوت است که به نمونه هایی از آن ها می پردازیم
 • کاشت گیاهان : در فضاسازی پوشش گیاهی بسیار حائز اهمیت می باشد و بنا به موقعیت ، آب و هوا و…گل و گیاه کاشته می شود.گاهی اوقات به اجبار می بایست بعضی از درختان را جا به جا نماییم و به محل مناسب خود انتقال داده و این درختان کاشته شوند.
 • فلاور باکس : فلاور باکس ها در واقع گلدان های زیبایی هستند که بر اساس شرایط در فضای داخلی و خارجی قرار می گیرند و داخل ان ها گیاهان کاشت می شوند.معمولا برای فضای سبز و محوطه خارجی ، ما از فلاور باکس های فلزی ، بتنی ، چوبی ، در ابعاد و رنگ ها و سایز های مختلف دلخواه کارفرما استفاده می نماییم و گاهی اوقات در کنار المان های اجرایی و یا دورتادور فضای سبز ، از فلاور باکس ها استفاده می نماییم .
  طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

  طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

۴٫ آلاچیق در فضاسازی به چه شکل می باشد ؟

آلاچیق ها فضای مسقفی هستند که دارای چند ستون می باشند ، آلاچیق ها نیز در ابعاد و جنس های متفاوتی هستند .برای فضای سبز معمولا از آلاچیق چوبی ،شیشه ای،فلزی و…استفاده می نماییم . آلاچیق های چوبی نوعی از آلاچیق هستند که جنس آن ها از چوب درختان، چوب ترمو و چوب پلاست است و چون جنس آن ها از چوب است فضای سبز مارا به طبیعت نزدیک تر نموده و صورت خوشایندی به محیط ما می دهد بنابراین پر طرف دار ترین نوع آن هستند آلاچیق ها فضای بسیار مناسبی برای استراحت ، مطالعه ، میهمانی بوده و افراد داخل آن می توانند از نور شدید آفتاب ، باران و…در امان باشند و از طبیعت لذت ببرند .

۵٫ آبنما در فضاسازی به چه شکل می باشد ؟

آبنماها حوضچه های آبی هستند که در گذشته برای آشامیدن آب از آن استفاده می نمودند اما امروزه آبنماها در معماری جنبه تزیینی و زیبایی بخشی دارند و بسیار پرکاربرد هستند.آبنماها فواره ها و آب های جاری هستند که در فضای سبز از آن استفاده کرده و علاوه بر زیبایی که دارند با صدای دلنشینی که تولید می کنند و حرکات زیبای آب باعث سرزندگی افراد می گرند. آبنماها باعث خنک شدن و متعادل شدن هوای پیرامون خود می گردند . آبنما ها بسته به مقدار مساحت فضای سبز ما طراحی می شوند و انواع مختلفی مانند آبنمای موزیکال، شیشه ای ، حبابی ، دیواری ، خانگی ، سنگی صخره ای و…دارند . معمولا در فضای سبز و در محوطه ، از آبنمای سنگی صخره ای استفاده می شود .

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

طراحی فضای سبز و کاربرد المانهای آن

۶٫ دیوار سبز در فضاسازی به چه شکل می باشد ؟

در فضای سبز علاوه بر کاشت گل و گیاه بر روی خاک و یا فلاورباکس ها،ما می توانیم از دیوار سبز استفاده نماییم . دیوارهای سبز دیوارهایی با پوشش گیاهی هستند که به صورت دیواری کنار هم قرار می گیرند.دیوارهای سبز را می توان در هر ابعادی بر روی دیوار خود اجرا نماییم . گاهی اوقات ، کارفرما بزای ایجاد تنوع و یا بنا به سلیقه خود ، دیوارهای سبز مصنوعی را پیشنهاد می دهد.دیوارهای پنلی و شا خه ای گیاهان مصنوعی هستند که به راحتی قابل نصب و اجرا می باشند و نیاز به نگهداری مداوم نداشته و عمر طولانی دارند .

در فضاسازی به چه شکل می باشد ؟

در فضاسازی به چه شکل می باشد ؟

 

 


مجموعه های دیگر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x