طراحی فضای سبز محوطه ویلا

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

آنچه در این مقاله میخوانیم

طراحی فضای سبز محوطه ویلا که در زندگی امروزی افراد برای رهایی از دغدغه های روزمره خود و کاهش استرس به دنبال فضایی سبز و روح بخش برای کسب آرامش هستند که  امروزه طراحی فضای سبز مورد توجه بسیاری از افراد و طراحان قرار گرفته است . محوطه سازی به یک جای خاص محدود نمی شود و هر فضایی که دارای مسیر عبوری و چشم انداز باشد می توان در آن محوطه سازی کرد .

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

سوالات متداول طراحی فضای سبز محوطه ویلا

 1. گیاهان در محوطه سازی ویلا چگونه می باشند ؟
 2. فضای سبز در محوطه سازی به چه شکل می باشد ؟
 3. منظور از وحدت در محوطه سازی چیست ؟
 4. منظور از تعادل در محوطه سازی چیست ؟
 5. طراحی فضای سبز محوطه ویلا چگونه انجام می شود ؟

1. پوشش گیاهی طراحی فضای سبز چگونه است ؟

گیاهان در طراحی فضای سبز محوطه ویلا ، عامل اصلی در ایجاد فضایی آرام و دلنشین هستند که با توجه به نوع و شکل آنها در سقف و کف به کار می روند . به طور مثال اگر گیاهان به صورت ردیفی کاشته شوند می توانند به شکل دیوار باشند و یک دیوار سبز طبیعی به ما بدهند .

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

از این رو گیاهان در یک فضا می توانند به راحتی بخش های مختلف را تفکیک کنند و یک تقسیم بندی مناسب برای محوطه شما ایجاد کنند .

2. فضای سبز طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در فضاهای شهری که خبری از فضای سبز نیست در مناطق خارج از شهر که بسیاری از افراد به ساخت ویلا در متراژهای زیاد روی می آورند ، داشتن فضای سبز یکی از المان های مهم طراحی فضای سبز محوطه ویلا به شمار می آید .

3. وحدت در طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در طراحی فضای سبز وحدت را برقرار سازید که وحدت ، نشانگر از تکرار و ثبات یک طرح بوده که تکرار عناصری مثل پوشش گیاهی در ایجاد فضای سبز موجب ایجاد وحدت در طراحی می شود .

4. تعادل در طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در طراحی فضای سبز تعادل را برقرار سازید که تعادل نشانگر برابری در هر شکلی از طراحی می باشد که در طراحی فضای سبز محوطه ویلا به 2 صورت تعادل وجود دارد :

 • متقارن : در طراحی متقارن از هر طرف چشم انداز فضای سبز یکسان است .
 • نامتقارن : در طراحی نامتقارن ترکیب چشم انداز فضای سبز با استفاده از عناصر و المان های محوطه سازی می باشد .

  طراحی فضای سبز محوطه ویلا

  طراحی فضای سبز محوطه ویلا

5. مراحل اجرای طراحی فضای سبز محوطه ویلا چگونه است ؟

 • انتخاب خاک : یکی از عوامل مهم برای داشتن فضایی پر از گل و پوشش گیاهی ، انتخاب خاک مناسب برای رشد گیاهان است . خاک با وزن متوسط آب را بهتر از خاک های سبک نگه می دارد و خاک های سبک به مدت طولانی که درمعرض آفتاب قرار می گیرند خشک می شوند و برای رشد گیاهان مناسب نمی باشند . برای انتخاب خاک باید از خاک های ارگانیک که مواد مغذی دارند استفاده کرد که از این خاک میتوان مجددا استفاده کرد .
 • انتخاب المان : با توجه به سلیقه و محیطی که در اختیار است میتوان از المان های مختلفی برای طراحی فضای سبز محوطه ویلا استفاده کرد از قبیل : آلاچیق ، آبنما ، استخر و برکه  ، باربیکیو و …

 

 

مقالات مرتبط
پروژه‌های فضای سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button