طراحی فضای سبز محوطه ویلا که در زندگی امروزی افراد برای رهایی از دغدغه های روزمره خود و کاهش استرس به دنبال فضایی سبز و روح بخش برای کسب آرامش هستند که  امروزه طراحی فضای سبز مورد توجه بسیاری از افراد و طراحان قرار گرفته است . محوطه سازی به یک جای خاص محدود نمی شود و هر فضایی که دارای مسیر عبوری و چشم انداز باشد می توان در آن محوطه سازی کرد .

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

سوالات متداول طراحی فضای سبز محوطه ویلا

 1. گیاهان در محوطه سازی ویلا چگونه می باشند ؟
 2. فضای سبز در محوطه سازی به چه شکل می باشد ؟
 3. منظور از وحدت در محوطه سازی چیست ؟
 4. منظور از تعادل در محوطه سازی چیست ؟
 5. طراحی فضای سبز محوطه ویلا چگونه انجام می شود ؟

1. پوشش گیاهی طراحی فضای سبز چگونه است ؟

گیاهان در طراحی فضای سبز محوطه ویلا ، عامل اصلی در ایجاد فضایی آرام و دلنشین هستند که با توجه به نوع و شکل آنها در سقف و کف به کار می روند . به طور مثال اگر گیاهان به صورت ردیفی کاشته شوند می توانند به شکل دیوار باشند و یک دیوار سبز طبیعی به ما بدهند .

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

طراحی فضای سبز محوطه ویلا

از این رو گیاهان در یک فضا می توانند به راحتی بخش های مختلف را تفکیک کنند و یک تقسیم بندی مناسب برای محوطه شما ایجاد کنند .

2. فضای سبز طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در فضاهای شهری که خبری از فضای سبز نیست در مناطق خارج از شهر که بسیاری از افراد به ساخت ویلا در متراژهای زیاد روی می آورند ، داشتن فضای سبز یکی از المان های مهم طراحی فضای سبز محوطه ویلا به شمار می آید .

3. وحدت در طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در طراحی فضای سبز وحدت را برقرار سازید که وحدت ، نشانگر از تکرار و ثبات یک طرح بوده که تکرار عناصری مثل پوشش گیاهی در ایجاد فضای سبز موجب ایجاد وحدت در طراحی می شود .

4. تعادل در طراحی فضای سبز چگونه است ؟

در طراحی فضای سبز تعادل را برقرار سازید که تعادل نشانگر برابری در هر شکلی از طراحی می باشد که در طراحی فضای سبز محوطه ویلا به 2 صورت تعادل وجود دارد :

 • متقارن : در طراحی متقارن از هر طرف چشم انداز فضای سبز یکسان است .
 • نامتقارن : در طراحی نامتقارن ترکیب چشم انداز فضای سبز با استفاده از عناصر و المان های محوطه سازی می باشد .

  طراحی فضای سبز محوطه ویلا

  طراحی فضای سبز محوطه ویلا

5. مراحل اجرای طراحی فضای سبز محوطه ویلا چگونه است ؟

 • انتخاب خاک : یکی از عوامل مهم برای داشتن فضایی پر از گل و پوشش گیاهی ، انتخاب خاک مناسب برای رشد گیاهان است . خاک با وزن متوسط آب را بهتر از خاک های سبک نگه می دارد و خاک های سبک به مدت طولانی که درمعرض آفتاب قرار می گیرند خشک می شوند و برای رشد گیاهان مناسب نمی باشند . برای انتخاب خاک باید از خاک های ارگانیک که مواد مغذی دارند استفاده کرد که از این خاک میتوان مجددا استفاده کرد .
 • انتخاب المان : با توجه به سلیقه و محیطی که در اختیار است میتوان از المان های مختلفی برای طراحی فضای سبز محوطه ویلا استفاده کرد از قبیل : آلاچیق ، آبنما ، استخر و برکه  ، باربیکیو و …