طراحی دیوار سبز، باغ عمودی امروزه به سازه  های مستقل گفته می شود که در آن گیاهان بصورت عمودی با انگیزه های مختلف که  از جمله آن تمایل آشتی با طبیعت در فضای شهری می باشد در فضا های داخلی ساختمان و یا خارج آن در نما ها و بام های ساختمان ها به اصطلاح بام سبز به جبران طبیعت از دست رفته در شهر ها می پردازد .

استفاده از دیواره هایی با جنس طبیعت در ایده جدید نیست بلکه در تاریخ دور یادآور باغ های معلق تمدن بابل می باشد و در حافظه ی هر شخص مصداقی از استفاده سنتی آن علی الخصوص در شهر های با هوای مرطوب  نقش بسته است. از نمونه های سنتی و بارز آن در کشور عزیزمان می توان به نمای ساختمان هتل کوروش چالوس قبل از بازسازی آن اشاره کرد . از دلایلی که پرورش نمای سبز به صورت سنتی آن به صورت انبوه مورد استقبال قرار نگرفته است می توان به مشکلاتی ناشی از غیر علمی و غیر مهندسی بودن  آن دانست که مشکل هایی از قبیل تخریب نمای ساختمان ها از طریق ریشه کردن گیاهان در مصالح دیوار و ایجاد بار مزاحمی که به صورت مستقیم بر سازه وارد می شده است .

   باغ عمودی

اما امروزه با کمک گرفتن از روش های مهندسی و بهره گیری از دانش شناخت گونه های مختلف گیاهی می توان از مزایای بیشمار آن استفاده نمود . در صدر این مزایا می توان به ایجاد جلوه ای چشم نواز در شهر ها اشاره کرد که با توجه به تمایلات فطری انسان ها به طبیعت با ایجاد آرامش بصری و روحی عملا باعث رفاه شهروندان می شود . چه خوب است که در لابه لای ازدحام در دخل و تصرف انسان در طبیعت با استفاده تزیینی و سمبلیک از المان هایی به صورت گیاهان تر و تازه روح طراوت را دوباره برای شهروندان به ارمغان بیاوریم . صرف نظر از جنبه های معنوی این سیستم باعث افزایش سرانه ی سبز شهری و ایجاد عایقی قوی در ساختمان ها در برابر اتلاف انرژی می باشد .

از انواع دیوار سبز می توان به روش کابلی اشاره کرد در این سیستم از سازه ی کابل های روکش دار استفاده می شود که ظرفیت گرمایی بالایی دارند  این کابل ها با اسکوپ ها و اتصالاتی خاص به فلاور باکس ها مرتبط می شوند که با فاصله هایی معین نصب می شوند و به مرور با رشد گیاهان باعث می شود نمای سبزی یکپارچه ایجاد شود .

شرکت سورن بام مفتخر است در زمینه معماری سبز و پایدار در خدمت شما عزیزان باشد .شرکت سورن بام با تیم تخصصی طراحی و کارشناسان مجرب خود در زمینه های طراحی و ساخت آبنما ، دیوار سبز ، بام سبز ، محوطه سازی ، محوطه سازی باغ ، ویلا ، حیاط ، تراس سبز ، فلاور باکس و…. فعالیت می کند .علاوه بر این ها در تولید انواع فلاور باکس ها و پنل های دیوار سبز نیز فعالیت های بیشماری دارد .