طراحی بام سبز پروژه هستی در یک ساختمان اداری واقع در پارک وی به مساحت حدود 270 متر مربع توسط طراحان شرکت سورن بام انجام شده است .شرکت سورن بام با داشتن تیم طراحی و اجرایی پس از بازدید از فضای شما و محاسبه و برآورد اطلاعات لازم برای اجرا و طراحی ، اجرایی بودن یا نبودن روف گاردن را بررسی نموده و در صورت اجرایی نبودن یعنی نداشتن مقاومت کافی بام ، تمهیدات لازم برای اجرا را نیز در نظر می گیرد . سپس کارشناسان اطلاعات و ابعاد و اندازه فضا را به طراحان انتقال داده و به این صورت پروسه طراحی شروع می شود .

بام سبز و اجرای روف گاردن در تمام دنیا طرحی شناخته شده و بسیار پر کاربرد است . امروزه اهمیت زیادی به آن داده شده و فقط برای فضا های خاص و رستوران ها و کافی شاپ ها اجرا نمی شود . بلکه در برای فضا های مسکونی نیز طرفداران زیادی دارد . در کشور ما نیز اجرای آن بسیار رو به رشد می باشد .

سوالات متداول طراحی بام هستی

  1. طراحی بام هستی به چه نحوی صورت گرفته است ؟
  2. اجرای آبیاری قطره ای بام هستی چگونه می باشد ؟
لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

1. طراحی بام سبز به چه صورت می باشد ؟

در این پروژه خواسته کارفرما فضایی زیبا و مناسب برای برگزاری جلسات و استراحت و به کار بردن عناصری مانند آلاچیق ، آبنما ، دیوار سبز ، فلاور باکس و … می باشد .

طراحی بام سبز ،گیاهان مناسب بام

بام سبز مزایا و معایب

طراحان نیز با توجه به شرایط و نیاز کارفرما شروع به طراحی می نمایند . ابتدا قسمتی دنج تر و مناسب تر برای قرار گیری آلاچیق انتخاب شده و فضای نشیمن رو باز دیگری در نزدیکی آن قرار می گیرد . آبنما نیز در نزدیکی این دو فضا انتخاب شده تا بودن و گذراندن وقت در این فضا را دلپذیر تر کند .

از دیوار سبز برای پوشاندن قسمتی در بام که دید زیاد مناسب و جالبی ندارد استفاده می شود . این المان در کنار فضای نشیمن قرار می گیرد تا حس بودن در طبیعت را بیشتر القا کند . فلاور باکس ها نیز در اطراف بام قرار گرفته و برای کف سازی نیز از چمن و واش بتن استفاده می شود .

ساخت روف گاردن ، بام سبز

طراحی بام سبز ،گیاهان مناسب بام

کف پشت بام در چندین مرحله عایق شده تا از نفوذ آب جلوگیری کند و لایه ضد ریشه برای جلوگیری از نفوذ ریشه گیاهان استفاده می شود ، سپس زه کشی صورت گرفته که برای خارج کردن آب اضافی مانند آب باران و یا آبیاری می باشد ، لایه ژئوتکستایل نیز برای جلوگیری از نفوذ ذرات موجود در خاک به لایه های زیرین روی لایه زه کشی قرار می گیرد .

روف گاردن ، اجرای بام سبز

روف گاردن ، اجرای بام سبز

2. طراحی سیستم آبیاری قطره ای طراحی بام سبز هستی به چه صورت می باشد ؟

علاوه بر طراحی محوطه بام ، نیاز به طراحی سیستم آبیاری قطره ای برای فضا و همچنین دیوار سبز می باشد ، زیرا لوله کشی این سیستم و قرار گیری نازل ها به طوری که فشار در همه قسمت ها یکسان باشد نیاز به محاسبات و طراحی دارد .

طراحی بام سبز ، پروژه هستی

طراحی بام سبز ، پروژه هستی

اجرای نور پردازی فقط قرار دادن تعدادی لامپ در فضا نیست ، اگر دوست دارید محوطه ای که دارید در شب زیبایی اش چندین برابر شود ، باید به نورپردازی آن توجه نمود که خود نیاز به طراحی دارد ، استفاده از انواع نور ها و لامپ ها به شکل های گوناگون ، نورپردازی آبنما ، نورپردازی گیاهان و درختان ، نورپردازی مسیر ، استفاده از لامپ های زمینی و پایه کوتاه ، نور نقطه ای و تاکیدی برای عناصر تزیینی و … که متناسب با طرح انتخاب می شود .

شرکت سورن بام طراح و مجری انواع محوطه سازی باغ و محوطه سازی ویلا و … می باشد و برای فضای داخلی و خارجی شما طبیعت زیبا را به بهترین شکل به ارمغان می آورد .