طراحی ، اجرای دیوار سبز بستگی به شرایط اقلیمی و محیطی دارد ، فضایی که برای دیوار سیز مشخص شده با شرایط اقلیمی باید هماهنگی داشته باشد ، از این نوع دیوار ها می توان در فضای داخلی و بیرونی استفاده کرد ، روش های گوناگونی برای ساخت وجود دارد. نام دیگر دیوار سبز ،دیوار زنده یا دیوار سبز عمودی نیز نامیده می شود .دیوارهای سبز در محوطه سازی و محوطه داخل ساختمان ، محوطه باغ ، حیاط ، ویلا ، روف گاردن ، تراس ، پاسیو و… و در محیط داخلی نشیمن ، سرویس بهداشتی ، لابی و … نیز کاربرد دارند علاوه بر آن در اماکن تجاری ، اداری ، ورزشی و تفریحی نیز می توان استفاده کرد .

گیاهان بکار رفته در دیوار سبز

در طراحی و اجرای دیوار سبز از گونه های مختلف گیاهی استفاده می شوند که هریک از گونه های گیاهی باید با فضای و شرایط آب و هوایی محیط سازگاری داشته باشند ، در طراحی دیوار سبز از گیاهان رونده و یا پیچک ها استفاده می شوند که به خوبی سطح دیوار را پوشش می دهند ، البته می توان از گونه های گیاهی دیگر مانند پیتوس ، گندمی و… استفاده کرد .دیوار های سبز مزایای زیادی دارند بارزترین مزایای دیوارها ایجاد سایه و مانع تایش مستقیم اشعه خورشید می شود و موجب خنک شدن فضا می شوند .

ویژگی دیوار سبز | طراحی ، اجرای دیوار سبز

  • دیوار های سبز علاوه بر زیبایی فضا کاربرد دیگری نظیر : حفاظت از بنا در برابر شرایط هوایی ( برف و باران ) و تابش نور خورشید و تغییرات حرارتی را دارند . دیوار های سبز جلوگیری از انتقال صدا ، جدا سازی دو فضا از هم و… از مزایای دیوار سبز می باشد .

دیوار سبز | طراحی ، اجرای دیوار سبز