در ساخت روف گاردن ساده موارد و مطالحی استفاده می شود که دارای عمر طولانی هستند . این خصوصیت آن ها باعث شده است که نیازی به تعویض دوره ای نداشته باشند.معمولا ماندگاری آن ها بین 30 تا 50 سال می باشد.

مصالح ساخت روف گاردن

مصالح روف گاردن طوری طراحی شده اند که سبک ،نیازمند رسیدگی کمتر و بادوام تر هستند.مصالح به کار رفته ، در هنگام بارش باران زیاد و ناگهانی آب باران را جذب می کنند و با کم کردن سرعت آب جاری شده خطر تخریب سقف را کاهش می دهد.شیوه های جدید آبیاری بام سبز مصرف آب را به حداقل رسانده است و رطوبت موجود در خاک را حفظ کرده و از تبخیر سریع جلوگیری می کند و گیاه به هیچ عنوان از بین نمی رود.در هنگام ساخت ابتدا لایه عایق رطوبتی و سپس سیستم زهکشی مناسب بر روی پشت بام نصب می گردد.

ایجاد یک محیط رشد کاملا مناسب برای تقویت گیاهان ضروری است . خاک در روف گاردن بر خلاف خاک زراعی طبیعی کاملا مناسب با محیط طراحی می شود و به هنگام خیس شدن خیلی سنگین نمی شود و سقف آسیبی نمی بیند.در نهایت گیاهان کاشته می شوند و اغلب پوشش های گیاهی مقاوم در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار می گیرند.

گیاهانی که برای این کار استفاده می شوند معمولا شامل گیاهان چند ساله هستند.

گیاهان در روف گاردن

در این خصوص باید گیاهانی انتخاب شوند که توانایی مقاومت در برابر محیط  بی روح پشت بام در شرایط کم آبی, یخ زدگی, خشکی هوا و طوفان را داشته باشند . همچنین گیاهانی را باید استفاده کرد که سیستم ریشه آن ها به سقف لطمه نزند .

استفاده از برخی گیاهان مناطق کوهستانی که سیستم ریشه ای قوی دارند می تواند موجب تخریب تدریجی سقف و صدمه به آن شود . به عنوان مثال گیاهان سوزنی برگ به دلیل ریشه عمودی که دارند نیاز به عمق بیشتری داشته و به همین دلیل از میان شکاف های موجود در سقف هم عبور می کنند.

جزئیات اجرایی روف گاردن

جزئیات اجرایی روف گاردن

سخن پایانی

به عنوان یک قاعده کلی بام های مسطح باید شیبی حداقل به اندازه 1:60داشته باشند. از آنجا که لایه زهکشی و آبیاری و نیز لایه خاک بالای آن کم عمق است ،  هنگام طراحی پوشش سبز بام های مسطح این موضوع بسیار اهمیت دارد که هرگونه خمیدگی در لایه بالایی این لایه زهکش بر ای گیاه ضرر دارد .

با این حال می توان پوشش سبز را روی بام های مسطح بدون شیب نیز نصب کرد.مشروط به این که ساختار مناسبی طراحی شود تا به گیاه آسیبی وارد نشود.