در طراحی روف گاردن ابتدا محیط بسیار حائز اهمیت است ، روف گاردن یا بام سبز به منظورهای مختلفی طراحی و ساخته می شوند که بستگی به کاربری ساختمان و نظر کارفرما دارد .

سپس روف گاردن طراحی شده و پس از تائید کارفرما به مرحله اجراء شروع شده .در طراحی روف گاردن از المانهایی نظیر : آلاچیق ،آبنما ، دیوار سبز ، فلاورباکس و مبلمان فضای باز و… استفاده می شود که فضایی برای دوره همی ، تفریح و سرگرمی اعضاء خانواده و یا افراد فراهم شود .

ساخت روف گاردن ، بام سبز

ساخت روف گاردن ، بام سبز

پس از اتمام امور فنی پروژه اقدام به انتخاب گونه های گیاهی  مناسب بام سبز می کنیم ، گونه هایی که در فضای طبیعی خود رشد کند و دچار کمبود خاک نشوند و از گیاهان مقاوم و با دوام و زینتی استفاده می شود . نه تنها زیبایی، یک سقف سبز زندگی با تنوع خاص خود در قالب، بافت و رنگ، مزایای داخلی و خارجی را فراهم می کند. سقف سبز می تواند به کنترل دمای داخلی ساختمان با کنترل دمای هوا، ایجاد عایق بندی بیشتر، فیلتر کردن و کنترل انتشار آب باران و طوفان، کاهش نفوذ نویز و همچنین ایجاد یک محیط قابل سکونت برای ارتقای تنوع زیستی کمک کند. هرچه تنوع بیشتری داشته باشد، محیط زیست غنی تر می شود .

 

 

عناصر سازنده روف گاردن :

مهمترین جز ساخت  یک بام سبز یک سقف است که می تواند  پروژه  را پشتیبانی کند . خاک جز چیزهایی است که باید در نظر گرفت . برای رشد گیاهان  باید خاک مناسب وجود داشته باشد.

گلدان ها و یا فلاورباکس ها  از دیگر چیزهایی است که مورد توجه قرار می گیرد اما به دلیل کوچک بودن اندازه موجب خشک شدن گیاهان می شود.برای جلوگیری از ان کاشی کاری و عایق کاری مناسب است.زه کشی از موارد مورد توجه است.ظروف نیاز به تخلیه آب دارند.آب سنگین است و در طول طراحی ساختاری بام سبز باید توجه بیشتری به وزن اضافی از خاک مرطوب داده شود.بنابراین آب باید سریعا از ساختار سقف تخلیه شود.بعد از اینها گیاهان مورد توجه قرار می گیرند.برای چنین پروژه هایی گیاهی چند ساله مناسب هستند زیرا مراقبت از آنها آسان است و کار کمتری برای آنها وجود دارد. گیاهان شما نیاز به ظروف و گلدان هایی با عمق زیاد برای رشد و پیشروی ریشه دارند.

ساخت روف گاردن ، بام سبز

ساخت روف گاردن ، بام سبز

ساخت روف گاردن ، بام سبز،نکاتی در رابطه با بام سبز:

برای ساخت بام سبز نیاز به تعدادی لایه های مختلف سقف است . زیرا آب به اندازه کافی از روی سقف خالی شود و گیاهان به راحتی در لایه ی محیطی مناسب خاک رشد کنند.

این لایه ها عبارتند از:

غشای ضد آب.

مانع ریشه.

مواد زه کشی.

مواد فیلتر.

محیط خاک و گیاهان.

فلاورباکس های روف گاردن فرشته

فلاورباکس های روف گاردن فرشته