شما اینجا هستید : خانه -> roofgarden, بام سبز -> ساخت روف گاردن ، بام سبز

ساخت روف گاردن ، بام سبز

در طراحی روف گاردن ابتدا محیط بسیار حائز اهمیت است ، روف گاردن یا بام سبز به منظورهای مختلفی طراحی و ساخته می شوند که بستگی به کاربری ساختمان و نظر کارفرما دارد .

سپس روف گاردن طراحی شده و پس از تائید کارفرما به مرحله اجراء شروع شده .در طراحی روف گاردن از المانهایی نظیر : آلاچیق ،آبنما ، دیوار سبز ،    فلاور باکس و مبلمان فضای باز و… استفاده می شود که فضایی برای دورهمی ، تفریح و سرگرمی اعضاء خانواده ویا افراد فراهم شود .

پس از اتمام امور فنی پروژه اقدام به انتخاب گونه های گیاهی  مناسب بام سبز می کنیم ، گونه هایی که در فضای طبیعی خود رشد کند و دچار کمبود خاک نشوند و از گیاهان مقاوم و با دوام و زینتی استفاده می شود  .نه تنها زیبایی، یک سقف سبز زندگی با تنوع خاص خود در قالب، بافت و رنگ، مزایای داخلی و خارجی را فراهم می کند. سقف سبز می تواند به کنترل دمای داخلی ساختمان با کنترل دمای هوا، ایجاد عایق بندی بیشتر، فیلتر کردن و کنترل انتشار آب باران و طوفان، کاهش نفوذ نویز و همچنین ایجاد یک محیط قابل سکونت برای ارتقای تنوع زیستی کمک کند. هرچه تنوع بیشتری داشته باشد، محیط زیست غنی تر می شود .

 

 

عناصر سازنده روف گاردن :

مهمترین جز ساخت  یک بام سبز یک سقف است که میتواند  پروژه  را پشتیبانی کند.خاک جز چیزهاییست که باید در نظر گرفت .برای رشد گیاهان  باید خاک مناسب وجود داشته باشد.

گلدان ها ویا فلاور باکس ها  از دیگر چیزهاییست که مورد توجه قرار میگیرد اما به دلیل کوچک بودن اندازه موجب خشک شدن گیاهان میشود.برای جلوگیری از ان کاشی کاری و عایق کاری مناسب است.زهکشی از موارد مورد توجه است.ظروف نیاز به تخلیه آب دارند.آب سنگین است و در طول طراحی ساختاری بام سبز باید توجه بیشتری به وزن اضافی از خاک مرطوب داده شود.بنابراین آب باید سریعا از ساختار سقف تخلیه شود.بعد از اینها گیاهان مورد توجه قرار میگیرند.برای چنین پروژه هایی گیاهن چند ساله مناسب هستند زیرا مراقبت از آنها آسان است و کار کمتری برای آنها وجود دارد. گیاهان شما نیاز به ظروف و گلدان هایی با عمق زیاد برای رشد و پیشروی ریشه دارند.

نکاتی در رابطه با بام سبز:

برای ساخت بام سبز نیاز به تعدادی لایه های مختلف سقف است تا آب به اندازه کافی از روی سقف خالی شود و گیاهان به راحتی در لایه ی محیطی مناسب خاک رشد کنند.

این لایه ها عبارتند از:

غشای ضد آب.

مانع ریشه.

مواد زهکشی.

مواد فیلتر.

محیط خاک و گیاهان.

0/5 (0 Reviews)

مجموعه های دیگر

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.