ساخت دیوار سبز و پوشش گیاهی ،  یک دیوار کاملا پوشیده است که دارای خاک است دارای سیستم تحویل آب یک پارچه هستند. به دیوار های سبز دیوار عمودی یا دیوار زنده هم میگویند گونه های گیاهان دیوار سبز بسیار زیادند. بهتر است از گیاهان استوایی استفاده شود. گیاهان معمولی برای دیوار سبز قابل استفاده نیست زیرا تغییرات دما و آب و هوا به شدت روی آن اثر می گذارد. به 3 صورت کابلی، مدولار و هیدروپونیک اجرا می شوند.  یکی از زیباترین طراحی های فضای سبز ، در نماهای  بیرونی ساختمان ها می باشد درواقع این دیوار مجموعه ای از پوشش گیاهی است که به صورت عمودی نصب می شود. این حالت را بیشتر در استرالیا مشاهده می توان کرد. حتما در تصاویر، خانه هایی که با نمای سبز گیاهان  پوشیده شده اند را دیده اید، این خانه های طراحی شده به گونه ای  صورت می گیرندکه گیاهان طبیعی بسته به شرایط اقلیمی آن منطقه  در طول سال زنده مانده و منظره زیبایی ایجاد می نماید. ساخت دیوار سبز در شهرهای پرجمعیت  وجود دیوار سبز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نقش مهمی در پاکسازی هوای شهردارد . در سال های اخیر مطالعات زیادی صورت گرفته که تاثیرات گیاهان بر روی افراد و نتایج مربوط به اثربخشی آن بر روحیه افراد را بررسی کرده اند. این نتایج شامل بهبود در رویارویی با استرس ووضعیت احساسی وارزیابی محیط و… می باشد که باغ های عمودی با ایجاد شرایط بهتر زیست محیطی می توان گفت که در واقع تمرکز اصلی این سازه در حسن سادگی ،نوآورانه است و مزایای زیادی به همره دارد.

نگهداری دیوار سبز:

نگهداری دیوار سبز از مراحل بسیار مهم پس از اجرا می باشد و مانند هر گیاه دیگری باید نگهداری شود. استفاده از سیستم آبرسانی کار را آسان می کند، زیرا آبرسانی به صورت منظم و اتوماتیک انجام می شود.

گیاهانی که در دیوار سبز کاربرد دارند شامل:

گیاهان سرخس، شمشاد، هاستا، پیتوس، گندمی، پیچک، بگونیا، هترا، پنجه کلاغ و گیاهان رونده بهترین گیاه هستند.

کاربرد دیوار در چه فضاهایی قابل اجراء می باشد:

دیوار سبز کاربردهای زیادی دارد در لابی ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری، داخل رستوران ها و کافی شاپ ها و به عنوان یک دیوار پارتیشن دو فضا هم استفاده می شود.

مزایای دیوار سبز:

  • دیوار سبز طبیعی مانند فیلتر عمل می کند.
  • زیبایی فضا را چندین برابر می کند .
  • عایق صوتی می باشد.
  • دیوار های داخلی و خارجی را جدا می کند.
  • میزان نویز را کاهش می دهد.
  • دیوار سبز مانند فیلتر هوا عمل می کند و موجب کاهش استرس می شود.

طریق نصب و ساخت دیوار سبز و پوشش گیاهی:

ابتدا عایق کاری صورت می گیرد و سپس پنل های فلزی دیوار را بر  روی دیوار نصب می کنیم. پوشش گیاهی خاص را روی پنل ها نصب و در آخر سیستم آبیاری قطره ای هوشمند نصب می شود.

دیوار های سبز به دو صورت متصل و غیر متصل است بر دو نوع گیاهان طبیعی و گیاهان مصنوعی می باشند.

شرکت سورن بام در زمینه معماری سبز و پایدار فعالیت های بیشماری دارند و در این زمینه فعالیت های بیشماری انجام داده اند، فعالیت های شرکت  سورن بام شامل: طراحی و اجرای روف گاردن، محوطه باغ، ویلا، باغچه، حیاط، دیوار سبز، فلاور باکس، آبنما، برکه و چشمه های مصنوعی، نصب سیستم آبیاری قطره ای، نصب سیستم مه پاش و … از جمله فعالیت های شرکت سورن بام می باشند.