روف گاردن ( بام سبز ) چیست: روف گاردن یا همان بام سبز ،باغی بر روی سقف تخت یک ساختمان است . یا به عبارتی دیگر بام ساختمانی است که تمام یا قسمتی از آن با گیاهانی که بر روی یک لایه ضد آب کاشته شده باشند،پوشانده شده است . اگر آپارتمان و یا خانه ی شما فاقد باغ جهت تزیین کردن گل و یا گیاه مورد علاقه تان می باشد ، باغ های رو باز می توانند به شما امکان تزیین درختان و گیاهان زینتی، گل ها و حتی گیاهان خوراکی را دهند.

مزایای روف گاردن ( بام سبز ) چیست :

*بهبود یافتن کیفیت هوا:

بام سبز کمک شایانی به کاهش گرد و غبار،دود و گاز های گلخانه ای حتی فیلتر کردن ذرات آلاینده هوا می کند . شاید به نظر برسد که یک سقف سبز، چندان اثر مهمی نداشته باشد ، اما تعداد زیادی سقف در یک شهر می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

*استفاده ی موثر از آب باران:

آب باران انرژی آزادی است که از طبیعت دریافت می کنیم . گیاهان روی سقفهای سبز، بلافاصله از آب باران استفاده می کنند . گاهی اوقات این آبها ذخیره سازی نیز می گردد ، تا در صورت نیاز بتوان در زمانهای مختلف جهت آبیاری از آنها استفاده کرد.

بام های سبز ( کشاورزی در بام سبز ) :

می توانند مانند یک مزرعه کوچک عمل کنند و شرایط کاشت سبزیجات و محصولات غذایی را برای افراد فراهم سازند . البته کاشت گیاهان و سبزیجات باید با شرایط محیطی سازگاری داشته باشند . این نوع بام ها به عنوان مزارع کوچک خانگی بشمار می آیند .

*داشتن حیات وحش خانگی:

بام سبز علاوه بر اینکه محل رشد مناسب برای انواع بوته ها،گیاهان و باغ ها بی جان است . برای پرندگان نیز می تواند یک زیستگاه کامل یا یک محل توقف برای مهاجرت آنها باشد.

*کاهش سر و صدای ناشی از محیط:خاک و گیاهان موجود در این بام ها علاوه بر عایق بندی در برابر درجه ی حرارت موجب جذب، انعکاس یا انحراف امواج صوتی و همچنین کاهش سر و صدا و نویز فرکانس پایین نیز می شود.

بام های سبز عایق مناسبی در برابر انتقال دمای هوا در فصول تابستان و زمستان می باشند و موجب خنک شدن دمای هوا می شود ، محافظ خوبی در برابر اشعه نور خورشید می باشند .

 

چگونه یک بام سبز بسازیم

چگونه یک بام سبز بسازیم

معایب روف گاردن :

  • انتخاب خاک مناسب
  • ( خاک بام سبز باید سبک باشد و آب را جذب کند . در غیر اینصورت وزن ساختمان زیاد شده و امکان تعویض خاک بام سبز مانند باغچه های روی زمین نیست .)
  • امکان نفوذ ریشه گیاهان در سقف .
  • میزان استحکام ساختمان و بار وارده باید در نظر گرفته شود در غیر این صورت امکان نشست ساختمان وجود دارد .
جزئیات اجرایی روف گاردن

بام سبز سعادت آباد

شرکت سورن بام با تیم متخصص در طراحی و کارشناسان مجرب توانسته در زمینه معماری سبز و  پایدارفعالیت کند ، نمونه کارهایی که شرکت سورن بام فعالیت می کند عبارتست از : محوطه سازی ، طراحی محوطه بام ، طراحی و ساخت انواع آبنماها ، آلاچیق ، دیوار سبز ، طراحی محوطه باغ، حیاط ، تراس و…. طراحی و ساخت انواع فلاور باکس ها ، تراس سبز و… علاوه بر طراحی و اجرا در زمینه تولید انواع فلاورباکس و پنل های دیوار سبز هم فعالیت می کند .

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .