روف گاردن یا بام سبز ، در کل به مکانی اطلاق می شود که فضای سبز در سطح بالای ساختمان روی سقف یا بام یا روی محوطه ای که سقف پارکینگ و از این دست می باشد قرار بگیرد . روف گاردن از قرار گرفتن چند گلدان یا فلاور باکس می تواند باشد تا ایجاد فضایی مانند پارک . طراحی بام سبز با نظر به محاسبات سازه ای و کاربری این فضای سبز و شرایط جوی و اقلیمی منطقه و خواست کارفرما اشاره کرد . با توجه به این عوامل از روش های گسترده و متمرکز و پرتابل مدولار استفاده می شود .

roof garden

roof garden

roof garden

roof garden

هم اکنون به توضیح اجمالی درباره طراحی و اجرای روف گاردن  می پردازیم :

در ابتدا برای طراحی روف گاردن کارشناسان شرکت سورن بام از فضای شما بازدید می نمایند . پس از برداشت اولیه  ، اطلاعات لازم را به طراحان ارائه داده و فضای شما را با هماهنگی با نظر شما طراحی می کنند . برای طراحی روف گاردن محاسبات سازه ای بام از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا المان هایی نظیر آبنما ،پرگولا ،آلاچیق، فلاورباکس ، دیوار سبز و … جایگذاری شود .

روف گاردن یا بام سبز

روف گاردن یا بام سبز

مراحل احداث فضای سبز در روف گاردن :

زیرسازی کف شامل عایق کاری ، فیلتراسیون ، زه کشی ، محافظ خاک و …  می باشد . کف سازی شامل چمن کاری ، قلوه سنگ ، پوشش کف با چوب ترمو ، موزائیک و .. است . این زیر سازی می تواند به صورت ترکیبی به کار رود .چمن ها به دو صورت طبیعی و مصنوعی قابل اجرا می باشند . در روف گاردن در بیشتر مواقع استفاده از چمن های مصنوعی ارجحیت دارد زیرا نگهداری آن آسان تر می باشد . چوب ترمو ،چوبی فرآیند شده است که در مقابل رطوبت ، تابش آفتاب مقاومت بالایی داشته و از این چوب علاوه بر کف سازی در نما نیز استفاده می شود .

roof garden

roof garden

قلوه سنگ های رودخانه ای در ابعاد و اندازه فندقی ، گردویی ، تخم مرغی و پرتقالی  و در رنگ های گوناگون مانند سفید ، مشکی ، توسی ، قرمز ، زرد ، سبز و … قابل سفارش هستند .علاوه بر آن استفاده از آن در روف گاردن به شدت مورد استقبال واقع شده است . قرار گیری عناصری مانند آبنما ، آلاچیق ، پرگولا ،دیوار سبز ، فلاور باکس و … باعث می شود  که فضایی دلنشین برای افرادی که از فضا استفاده می کنند ایجاد شود .

انواع آبنما در بام سبز :

آبنما دیواری ، آبنما پرده ای ، آبنما صخره ای ، آبنما فواره ای ، آبنما برکه ای ، آبنما حبابی ، آبنما شیشه ای ، آبنما رومیزی می باشد .

دیوار سبز در روف گاردن  :

برای ایجاد سبزی بیشتر در فضا می توان  از دیوار های سبز استفاده کرد که فضای سبزی عمودی ایجاد می کنند و دارای انواع مصنوعی و طبیعی که با طراحی های زیبا اجرا می شود ، شرکت سورن بام تولید کننده  پنل های دیوار سبز و فلاور باکس  می باشد .

ساخت آلاچیق در بام سبز :

آلاچیق یا کلاه فرنگی نیز سازه ای می باشد که در موقعیت های مختلفی در باغ ، محوطه ، روف گاردن با کارکرد فضایی گرم و صمیمی برای نشیمن به کار   می رود  که از تابش مستقیم خورشید و بارش باران مصون می دارد . معمولا در قلب آن آتشکده و شومینه ای برای گرمایش استفاده می شود . آلاچیق در ابعاد و متریال های گوناگونی قابل اجرا می باشد و در دو نوع سرپوشیده و روباز می باشد متریال آن می تواند چوبی ، فلزی ، شیشه ای و … باشد .

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

ساخت و اجرای آلاچیق مدرن

طراحی و اجرای پرگولا در بام سبز :

نوعی سایه بان که در طراحی روف گاردن تاثیر به سزایی دارد .  المان های محبوب و مورد استفاده در طراحی پروژه های لنداسکیپ  ، پرگولا می باشد که غالبا از آن به عنوان نقطه  کانونی در طرح معماری روف گاردن با کاربرد فضایی برای نشیمن به کار می رود . پرگولا با بازی کردن با نور خورشید و ایجاد سایه روشنی خاص بنا به طرح آن ، باعث تنوع و ایجاد حس حریم خصوصی برای سرنشینان می شود . همچنین از این سایه بان ها می توان به عنوان پیاده رو های مسقف ، و به صورت تک به عنوان فضای ورودی و یا راهرو ای سایه ای که محل مناسبی برای بالا رفتن برگ مو و انگور و گیاهان پیچک می باشد مورد استفاده قرار گیرد . جنس این پرگولا ها از چوب فرآوری شده ترمووود  می باشد که در قبل به توضیح درباره  ویژگی های آن پرداختیم .

پرگولا و آلاچیق در روف گاردن

پرگولا و آلاچیق در روف گاردن

roof garden

roof garden

ساخت و انواع فلاور باکس در روف گاردن یا بام سبز :

دارای انواع دیواری ، بتنی ، چوبی ، فلزی و … می باشد و شرکت سورن بام در تولید انواع فلاور باکس ها نیز فعالیت می کند . برای مشاوره رایگان ،بازدید از پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .