دیوار سبز طبیعی چیست؟

دیوار سبز طبیعی چیست؟  دیوار سبز به دیوارهایی که با کمک لوازم و تجهیزات مخصوص و از گیاهان متراکم و غیر متراکم ویا طبیعی و مصنوعی که یک دیوار صاف را می پوشاند گفته می شود. گیاهان بر روی دیوار به صورت عمودی ویا افقی نصب می شوند . در دیوار سبز طبیعی ،زیرساخت دیوارهای سبز پروفیل گالوانیزه می باشد و این پروفیل های پرکاربرد در کناره ها با فلاشینگ و در انتها با آبرو تجهیز می شود. صفحات گالوانیزه بسیار مقاوم هستند ودر برابر رطوبت هوا و پوسیدگی گزینه مناسبی برای استفاده می باشند.

نحوه ساخت دیوار سبز طبیعی چیست؟

 • انتخاب مناسب ترین فضا برای اجرای دیوار سبز
 • نوع اجرای دیوار سبز مناسب با محیط باشد .
 • نورپردازی بر روی گیاهان زیبایی آن را دو چندان می کند .
 • انتخاب گل و گیاهان مناسب و رشد صحیح آنها بر روی دیوار سبز .
 • سیستم های آبیاری، اتوماتیک و یا دستی می باشد.
 • مراقبت و نگهداری از دیوار سبز برای رشد بهتر گیاهان نیاز می باشد.

دیوار سبز طبیعی چیست؟ و چگونه کار می کنند؟

دیوار سبز طبیعی چیست؟ دیوارهای سبز تقریباً به همان روشی ساخته می شوند که دیوارهای واقعی ساخته شده اند ، ساختار دیوارهای سبز اسکلتی شکل می باشد که گل و گیاهان روی آن قرار می گیرند و دیوار سبز را تشکیل می دهند  ، در برخی از دیوارهای سبز لوله های مخفی تعبیه می شود که به صورت اتوماتیک آبیاری انجام می شود و در برخی از آنها آبیاری به صورت دستی توسط اشخاص صورت می گیرد . گیاهان به طور طبیعی دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها را دریافت کرده و اکسیژن تازه و تمیز را تولید می کنند ، دیوارهای سبز همچنین به کاهش صدا کمک کرده ، این به این مفهوم است که افراد در هنگام دسترسی به طبیعت در داخل محل کار خود بهتر کار می کنند و احساس خوشایندی دارند .

دیوار سبز طبیعی چیست؟ در روف گاردن به چه صورت اجرا می شود :

 • در روف گاردن برای بهتر جلوه دادن جان پناه و ستون ها می توانیم با اجرای دیوار سبز روی آنها نمای زیبایی را به روف گاردن خود بدهیم . و همچنین استفاده از گل و گیاهان بالا رونده در دیوار های بلند ، زیبایی روف گاردن را افزایش می دهد . می توانیم از گیاهانی همانند پیچک و یاس برای ستون های آلاچیق و پرگولا نیز استفاده کنیم .دیوارسبز در روف گاردن باعث تولید هوای پاک و کاهش آلاینده های هوا می شود.باعث کاهش بیماری های جسمی ناشی از آلودگی هوا می شود.از لحاظ اقتصادی صرفه جویی در هزینه هارا به همراه دارد. تاثیر مثبت در روح و روان افراد نیز دارد.

دیوار سبز طبیعی چیست؟ در محوطه سازی به چه صورت می باشد :

 • برای محوطه های بیرونی باغ و ویلا ها ، می توان قسمت هایی از فضا را با اجرای دیوار های سبز زیبا کرد و فضای سبزی را ایجاد کنیم . در دنیای امروز برای هر چه بیشتر چشمگیر شدن محوطه ساخته شده اطرافمان سعی در استفاده از المان ها و پلن هایی داریم که به زیباتر شدن محیط کمک بسزایی کند از این رو برای زیباتر شدن دیوار سبز، از ساختن نهر و برکه و گل کاری محوطه و باربیکیو استخر و صخره و آبشار و….. استفاده می شود که با رعایت نکات امینی و اصول صحیح ساخت می توان فضای بسیار دلنشین و چشمگیری را فراهم کرد.

تاریخچه دیوار سبز طبیعی چیست؟

اززمان های گذشته تا کنون انسان به دنبال تلفیق محیط زندگی با طبیعت بوده است. لذا تلفیق معماری با گیاهان و طبیعت یک ایده جدید نیست بلکه از زمان های اولیه بناهای معماری در دل طبیعت و با زندگی مردم ارتباط مستقیم داشته. با مطالعه در مورد معماری بنای دیوارهای شیبدار زیگوریت ناتا که 2100سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده با درختان و بوته ها پوشانده شده اند.از طرفی باغ های معلق افسانه ای بابل که شامل باغ های افسانه ای و پلکانی بوده، نخستین نمونه های شناخته شده از بام باغ ها و دیوارهای سبز در قرن 8 تا10 قبل از میلاد ساخته شده است. همینطور کلبه های وایکینگ ها در ایرلند و اسکاتلند و زیر سقف های پوشیده شده از چمن در منطقه ایرلندواسکاندیناوی گواهی بر استفاده از بام ودیوار سبز در طول تاریخ استفاده می شود.در دوران جدید اختراع اولین دیوارسبز در سال 1938 توسط استنلی هارت وایت استاد معماری صورت گرفت. همچنین در قرن بیستم نیاز به سطح افقی در زمین های محدود شهری گرایش به باغ ها و فضاهای سبز عمودی افزایش یافت.

 

دیوار سبز طبیعی چیست؟ چه مزایایی دارد؟

با کمبود فضای سبز در شهرها ، دیوارهای سبز در محیط زندگی ، می توانند فضاهای شهری را به فضای طبیعی و زیبا تبدیل کنند ، آنها همچنین می توانند کیفیت هوا را بهبود بخشیده و مزایای سلامتی را فراهم کنند . مقاومت بسیار بالای این دیوارهای دوست دار طبیعت در برابر کشش وفشار آن ها را به یکی از محبوب ترین بخش های طراحی و معماری آپارتمان ها تبدیل کرده است. نصب درب و پنجره بر روی اینگونه دیوارها باعث شده که کاربرد بیشتری در زندگی ما داشته باشند.

دیوار سبز طبیعی چیست؟ در کدام فضای داخلی استفاده می شود؟

از دیوارهای سبز در داخل خانه ، شرکت ها و املاک ، رستوران ها ، کافی شاپ ها ، اداره ها ، مجتمع های خرید و … استفاده می شوند ، که می خواهند یک فضای تزیینی منحصر به فرد ایجاد کنند ، دیوار سبز یک گزینه عالی برای هر مشاغلی است که می خواهند از مزایای گیاهان بهره مند شوند و همچنین دیوارهای سبز به لابی ها ، اتاق جلسات ، راهروها و قسمتهای پذیرایی رنگ و عنصر طراحی منحصر به فردی می بخشند . دیوارهای سبز از لحاظ بصری برای مخاطبین احساس آرامش و نشاط را ارائه می دهند ، یک دیوار سبز می تواند به خلاقانه ترین شکل اجرا شود و به زیبایی فضای ایجاد شده کمک کند .

 

دیوار سبز طبیعی چیست؟ چگونه به محیط زیست کمک می کند؟

دیوارهای سبز ، به همان شیوه هایی که گیاهان به محیط زیست کمک می کنند ، برای پاکسازی هوا مناسب می باشند . گیاهان دیوار سبز به کاهش آلودگی صوتی نیز کمک می کنند ، زیرا دارای قابلیت کاهش میزان صدا دارند . گیاهان در دیوار های سبز مقدار مونوکسیدکربن موجود در هوا را کاهش داده و باعث فیلتر شدن آلاینده ها شده و سپس اکسیژن تمیز و تازه را تولید می کنند .

 • انواع دیوار سبز طبیعی :

دیوار سبز مدولار : این دیوار ها به صورت پیش ساخته می باشد ، که با در کنار هم قرارگرفتن آنها می توان پوشش گیاهی زیبایی را برای محیط داشته باشیم . این دیوارها دارای سازه سبک می باشند که گیاهان روی آن رشد می کنند ، سازه دیوار سبز مدولار به صورت جدا و با فاصله از ساختمان می باشد . سیستم پوشش دهی بالایی دارد و امکان اجرای آن در طرح های مختلف ، منحنی ، مربع ، مستطیل و… می باشد و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند.

 • دیوار سبز طبیعی سیمی :

این نوع دیوار به دیوار یا سازه ساختمان متصل می شود ، سازه بسیار سبکی دارد و شبیه به تور هستند که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند ، گیاهان بر روی آن رشد آهسته دارند و به نگهداری مداوم احتیاج دارند .

 • دیوار سبز طبیعی کابلی :

دیوار سبز کابلی برای گیاهانی استفاده می شود که رشد بسیار بالایی دارند و پر شاخ و برگ هستند ، این دیوارها می توانند در قسمت هایی از : پارکینگ ها ، ساختمان های اداری ، فضاهای عمومی و مسکونی را پوشش دهند .

 • دیوار سبز طبیعی هیدروپونیک :

در این دیوارها کاشت بر پایه آب صورت می گیرد و گیاه نیازی به خاک ندارد و تمامی گیاهان از آب تغذیه می کنند . از ویژگی های آن : تنوع بیشتر گیاهان ، ضخامت آن کم می باشد ، می توان در طرح و نقش های مختلف آن را اجرا کرد.دیوار هیدروپونیک شبیه به لوله های نسبتا بزرگ برروی دیوار اجرا می شود.

دیوار سبز طبیعی چیست؟و چگونه کیفیت هوا را بهبود می بخشد؟

با افزایش کارخانه های صنعتی و شهرنشینی ، آلودگی هوا نیز افزایش یافته است ، گازهای آلاینده و ذرات معلق در هوا ، هوا را سمی می کنند ، اما ما می توانیم از طبیعت برای کاهش آسیب وخسارت ها استفاده کنیم .دیوار های سبز فقط برای آلاینده های بیرون نیستند که باعث نگرانی می شوند زیرا سموم زیادی در داخل بدن وجود دارد که می تواند بر سلامتی ما نیز تأثیر منفی بگذارد ، و با ایجاد فضای سبز طبیعی و دیوار سبز ها می توانیم فضای سبز را افزایش دهیم و با استشمام هوای سالم می توانیم به خارج کردن سموم اضافی از بدن کمک کنیم .

دیوار سبز طبیعی چیست؟ فواید بصری زندگی در کنار دیوار سبز طبیعی چیست؟

برای بهتر جلوه دادن به نمای ساختمان های قدیمی و دیوار های بدون کاربرد می توانیم ، یک دیوار سبز خوش طرح و شکوفا را ایجاد کنیم ، که ظاهر ساختمان را به شدت بهبود بخشد و رنگ و بافتی زیبا را به ارمغان بیاوریم . برای بهتر دیده شدن گیاهان می توان با ایجاد دیوار سبز با گیاهان مختلف از رنگ و طرح در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنیم .

دیوار سبز طبیعی چیست؟آیا برای ساختمان ها مناسب است؟

ساختمان ها تحت تأثیر تغییر دما که باعث انبساط و انقباض سطح دیواره ساختمان می شوند ، که با گذشت زمان منجر به خرابی ، ترک و شکاف در دیواره ها می شود ، دیوارهای سبز در خارج از منزل ، نه تنها در برابر نوسانات دما ، بلکه با دور کردن آب از دیوارها در هنگام باران شدید  محافظت و همچنین در برابر اشعه نور خورشید ، از ساختمان محافظت می کنند .

دیوار سبز طبیعی چیست؟آیا برای روحیه کارکنان مناسب است؟

نزدیک بودن به گیاهان می تواند تأثیر مثبتی در سلامت روان افراد داشته باشد در واقع ، مطالعات نشان داده است که حتی دیدن طبیعت در محیط کار می تواند راندمان شغلی را افزایش دهد . نصب یک سازه پیشرفته مانند دیوار سبز می تواند در کارمندان ایجاد نشاط و روحیه بالایی شود  و از انجام کار در محیط کاری لذت ببرند .

دیوار سبز طبیعی چیست؟ و از چه نوع گیاهانی درآن استفاده می شود؟

از آنجا که هر دیوار سبز زنده به صورت جداگانه برای یک پروژه خاص طراحی شده است ، انتخاب نوع گیاهان آن نیز متفاوت می باشد و بر مبنای شرایط محیطی گیاهان آن انتخاب می شود . لازم به ذکر است که گیاهان داخلی کاملاً متفاوت از گیاهان خارجی هستند و استفاده از گیاهان صحیح در هر منطقه بسیار حائز اهمیت می باشد ، باید گیاهان مناسب در برابر عوامل جوی و آب و هوایی سازگاری  داشته باشند .

دیوار سبز طبیعی چیست؟آیا می توان از آن برای پرورش مواد غذایی استفاده کرد؟

برخی از دیوار سبزها به طور خاص برای گیاهان و سبزیجات و باغ های عمودی طراحی شده اند که می توانند  ، یک راه حل عالی برای رشد مواد غذایی در کمبود جا باشند . این دیوارهای سبزها را می توان در حیاط باغ و ویلا ها ، تراس ، پاسیو داشته باشیم و از آنها استفاده کنیم .

دیوار سبز طبیعی چیست؟ چگونه یک دیوار سبز طبیعی را آبیاری می کنید؟

بیشتر دیوارهای سبز با سیستم آبیاری قطره ای طراحی شده اند که استفاده از آب را به حداکثر می رساند و با استفاده از یک سیستم اتوماتیک که زمان آبیاری را چندین برابر می کند ، راه اندازی می شود تا اتلاف آب به حداقل برسد سیستم های گردش مجدد ، کارآمدترین سیستم ها هستند آنها بارها و بارها از آب استفاده می کنند و آب را از پایین به بالا پمپاژ می کنند ، تا جایی که دیگر آب باقی نماند سپس مخزن دوباره پر می شود و آبیاری صورت می گیرد .  روش دیگر ، آبیاری مستقیم یک گزینه برای فضاهایی است که جای مخزن ندارند و به صورت دستی آبیاری انجام می شود .

خدمات قابل ارائه ما در زمینه دیوار سبزدر شرکت سورن بام شامل طیف وسیعی از امور مرتبط می باشند که عبارتند از :

 • حمل و نصب سریع
 • طراحی و ترکیب دیوار با المان هایی همچون چوب ، سنگ ، آبنما ، قلوه سنگ و…
 • سیستم لوله کشی مورد نیاز جهت آبرسانی
 • نصب راه اندازی و آموزش سیستم آبیاری اتوماتیک
 • مشاوره ، تحویل و نصب گل های طبیعی و مصنوعی
 • نصب و راه اندازی سیستم مه پاش جهت بالا بردن رطوبت وکاهش خشکی محیط
 • نصب و راه اندازی نور های مصنوعی جهت رشد گیاه در محیط های فاقد نور طبیعی