دیوار سبز طبیعی در روف گاردن ، با استفاده از پوشش گیاهان مختلف در بیشتر قسمت ها می توانیم دیوار سبز زیبایی را در فضا های گوناگون ایجاد کنیم ، دیوار سبزها می توانند حس حضور در طبیعت را به افراد القا کنند . به دلیل این که در روف گاردن ها کاشت گل و گیاهان کمترامکان پذیرمی باشد می توانیم قسمتی از روف گاردن را با فلاور باکس های  از پیش ساخته شده در ابعاد مختلف اجرا کنیم و یا قسمتی از دیوار را با گل و گیاهان پوشش دهیم . درضمن میتوان از سنگ ریزه یا چمن مصنوعی برای دیزاین کف روف گاردن خود استفاده کرد و با چیدمان مبلمان وآلاچیق که چشم انداز زیبایی را برای شما پدیدار میکند، استفاده کرد. باید درنظر گرفت که نورپردازی هم به خودیه خود نقش موثری در ایجاد فضایی زیبا دارد.با نور پردازی در شب در باغ بام ،مسیرهای ورود و خروج مشخص می شود بنظر می رسد اگر نورپردازی خفیف وبا شدت کم در پایین دیوار ودرختان طراحی شود جلوه بهتری میتوان داشت.

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

سوالات متداول دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

1. نحوه قرار گیری دیوار سبز طبیعی در روف گاردن چگونه است ؟

قسمتی از دیوار موردنظر خود را انتخاب کرده و بر روی آن استراکچر را قرار می دهیم و فلاور باکس ها را روی استراکچر می گذاریم ، در کف این فلاور باکس ها سوراخ هایی تعبیه شده تا آب مازاد از آن خارج شود و مانع از پوسیدگی و گندیدگی گیاه شود . داخل فلاور باکس ها فیلتر قرار می گیرد که مانع از عبور خاک به کف گلدان ها می شود ، بر روی فیلتر خاک های مناسب ریخته می شود و گل و گیاهان کاشته می شوند . در برخی از دیوار سبز ها هم گیاهان بدون استفاده از فلاور باکس بر روی دیوارها توسط تجهیزات جانبی قرار می گیرند .

2. نحوه آبیاری دیوار سبز طبیعی در روف گاردن چگونه است ؟

نحوه اجرای آبیاری قطره ای گیاهان دیوار سبز طبیعی به دو صورت انجام می شود :

  • آبیاری اتوماتیک :

دیوارهای سبزی که می خواهند سیستم آبیاری خودکار را اجرا کنند باید با استفاده از حسگرهای مخصوص آبیاری که در برابر خشکی فعال می شوند،عملیات آبرسانی به گیاهان به بهترین نحو انجام شود. همان طور که در مرحله دوم گفته شد هدف از آبیاری،رساندن آب به گیاهان می باشد ،در این مرحله هدف از توزیع آب ، تغذیه ریشه گیاهان و آبرسانی دقیق و رساندن مواد مغذی به ریشه گیاهان است.

  • آبیاری دستی :

این نوع آبیاری توسط اشخاص به صورت دستی انجام می شود ،به این صورت که سیستم قطع کن دستی می باشد

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

3. نحوه ساخت دیوار سبز طبیعی در روف گاردن چگونه است ؟

مرحله اول : دراین مرحله باید به فکر حفاظت از دیوارو کف در برابر رطوبت باشید. نرده های عمودی که از کف شروع می شود و تا امتداد دیوار ادامه پیدا می کند فضای مناسبی را برای گردش هوا بین گیاهان به وجود می آورد. این نرده هارا می توان به صورت شبکه ای و به طور منظم و نامنظم بر روی دیوار نصب می شوند که به عنوان یک پنل در زیر کار اجرا می شود.

مرحله دوم: باتوجه به نیاز مبرم این نوع دیوارها به آبرسانی متداول و مناسب باید از منبع ذخیره در کنار سیستم آبیاری خودکار دیوار سبز استفاده نمایید.سیستم آبرسانی دیوار سبز باید حتما بدون نقص انجام شود و به طور دائمی در حال بررسی باشد تا اشکالی در عملکرد آن به وجود نیاید. در دیوارهای سبز هوشمند ،سیستم آبیاری نیز هوشمند می باشد و این سیستم ها به حسگرهای مخصوص وبه طور کامل خودکار مجهز می باشد که عملیات آبیاری دیوار سبز را انجام می دهد.

مرحله سوم:برای نصب نگهدارنده ی گیاهان باید دقت داشت که متناسب با نوع گیاه باشد.دراین مرحله نصب نگهدارنده های گیاهان که به صورت گلدانی یا اسفنجی می باشد باید نور وهوای کافی نسبت به نیاز گیاه تامین شود. بهتر است قبل از اقدام به هرکاری نوع گیاه موردنظر خود را برای گرین وال انتخاب کنید و سپس نصب نگهدارنده بر روی دیوار را شروع نمایید.

مرحله چهارم:این مرحله برای دیوارهای سبزی می باشد که می خواهند سیستم آبیاری خودکار را اجرا کنند.در این مرحله باید با استفاده از حسگرهای مخصوص آبیاری که در برابر خشکی فعال می شوند،عملیات آبرسانی به گیاهان به بهترین نحو انجام شود. همان طور که در مرحله دوم گفته شد هدف از آبیاری،رساندن آب به گیاهان می باشد ،در این مرحله هدف از توزیع آب ، تغذیه ریشه گیاهان و آبرسانی دقیق و رساندن مواد مغذی به ریشه گیاهان است.

مرحله پنجم:در این مرحله باید تمام مراحل اجرای دیوار سبز اعم از عایق کاری وآبیاری ونگهدارنده های دیوار و سیستم آبیاری وتغذیه گیاهان چک شود.بررسی و چک نمودن تمامی سیستم های دیوار سبز باید با دقت انجام گیرد.عدم نشتی لوله ها و درستی عملیات آبرسانی از نکاتی می باشد که در این مرحله باید به آن دقت نمود.اگر کوچک ترین ایرادی در این سیستم وجود داشته باشد گیاهان دیوار سبزتان به درستی رشد نخواهند کردو فضای موردنظر شما چهره زیبایی پیدا نخواهد کرد.

مرحله ششم:دراین مرحله باید گیاهان مورد نظر خود را نصب نمایید.باتوجه به گیاهان نصب شده باید نوع آبیاری و تهویه دیوار سبزو مقدار نور مورد نیاز گیاهان و مواد مغذی گیاهان و غیره ر در نظر بگیرید و انتخاب کنید. انواع سرخس ها و پتوس های رونده و کاکتوس ها مناسب دیوار سبز منازل می باشد و پیچک ها بیشتر برای دیوارسبز مکان های عمومی استفاده می شوند. بهتر است برای  نمونه آزمایشی ابتدا مقدار کمی از گیاه مورد نیازتان را بر روی دیوار سبزتان نصب کنید تا هم اجرای آن را روی دیوارتان مشاهده کنید و هم شرایط ماندگاری آن را روی دیوار تست کنید .از طرفی آبیاری  درست ، کودهی مناسب ، تامین نور کافی، ازجمله امکاناتی است که باید برای نگهداری دیوار سبز درنظر گرفت.

4. مزایای دیوار سبز طبیعی در روف گاردن چه می باشد ؟

  • دیوار سبز طبیعی در روف گاردن توسط گیاهان زنده کاشته شده تا مقداری باعث تصفیه هوای محیط می شود .
  • ایجاد فضای سبز و تلفیق آن در کنار دیگر المان ها از جمله آلاچیق ، آبنما ، پرگولا و… می تواند جلوه زیبایی به دیوارسبز طبیعی شما بدهد.
  • فضای سبز ایجاد شده توسط دیوارهای سبز محیطی را برای افراد ایجاد می کنند تا حس حضور درطبیعت را داشته باشند و در کنار آن به آرامش برسند .

    دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

    دیوار سبز طبیعی در روف گاردن