دیوار سبز از ایده تا اجرا

دیوار سبز از ایده تا اجرا ، وجود فضای سبز در شهرها در تولید اکسیژن و تصفیه هوا، توسعه پوشش گیاهی،

حفظ شرایط اکولوژیکی و ممانعت از انهدام پیوندهای اکوسیستم، پایداری زنجیره غذایی،

حفاظت از ذخایر ژنتیکی،آرامش روح و روان ایجاد امکانات جهت گذراندن اوقات فراغت

و آموزشی، کاهش آلودگی ها و گرد و غبار، تبدیل اثرات گلخانه ای، تخفیف بازتاب انرژی،

ترمیم لایه ازن، سلامتی شهروندان، گسترش بهداشت جسمی و روانی شهرنشینان تاثیر بسیار زیادی دارد.

دیوار سبز از ایده تا اجرا در معابر و بزرگراه ها از جمله نقاطی هستند

که به علت زیادی تردد در آنها نیاز به پوشش سبز مناسب برای کاشت احساس می شود.

در حاشیه بزرگراه ها، وجود شیب های تند و شرایط نامناسب و نیز دیواره های بلند بتونی علاوه بر ایجاد چشم انداز نامطلوب، آلودگی صوتی و در نتیجه عدم آرامش برای ساکنین محیط اطراف آن ایجاد نموده است. با انتخاب گیاهان مناسب و مقاوم در دیوار سبز از ایده تا اجراسازگار و تلفیق آنها با سازه های معماری، بر روی آنها پوششی سبز ایجاد نموده جلوگیری از آلودگی صوتی ،آلودگی هوا ، فرسایش خاک و…… محیطی زیبا و دلپذیر بوجود آورد و موجبات گسترش فضای سبز شهری را فراهم کرده است و فضای مرده و عاری از حیاط را زنده و شاداب نموده و روح و روان خسته شهروندان را رنگ و رونق تازه ای بخشید.

ایده فضای سبز عمودی یا دیوار سبز

منظور از سطوح دیوار سبز عمودی کلیه دیوارها، نرده ها ستونها، سایبانها، لبه های بیرونی پنجره ها، لبه بامها، بالکنها، ساختمانها و……است که به نوعی توسط گیاهان زینتی پوشیده شده تا اهداف خاص ایجاد فضای سبز عمودی را تامین کند. استفاده از این گیاهان در این سطوح راهکاری مناسب جهت استفاده از سطوحی است که هیچ گونه کاربری نمایشی ندارند.

ایجاد دیوار سبز عمودی از ایده تا اجرا

اهمیت و ایجاد این نوع فضاها را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

گسترش فضای سبز شهری

جلوگیری از آلودگی هوا

جلوگیری از آلودگی صوتی به عنوان یک عامل آلود کننده در بزرگراهها برای ساکنین اطراف. (گیاهان به عنوان دیوار اکوستیک بین فضاهای اطراف نقش ایفا می کنند و ارتعاشات صوتی را جذب کرده، دامنه و شدت آن را کاهش می دهند.)

افزایش دهنده سطوح نرم و کاهنده سطوح سخت

تعدیل درجه حرارت محیط

جلوگیری از فرسایش خاک

پوشاننده مناظر زشت و نامطلوب

بهبود بهداشت و سلامت روانی و اجتماعی

ایجاد اطمینان و امنیت روانی برای رانندگان در حین عبور از بزرگراه ها و معابر

ایجاد مناظری چشم انداز و جالب و نقش زیبایی شناسی آن

ترغیب بیشتر مردم به عبور پیاده و یا دوچرخه از پیاده روهای شهری

عناصر مناسب برای بالارونده ها دیوار سبز

آرک – آرکها یک منطقه را به منطقه دیگر ارتباط می دهد که معمولاً فلزی یا پلاستیکی و یا آجری هستند .

پرگولا – از یک ردیف ستون یا آرک (طاق) در مسیر پیاده رو ساخته می شود که دارای سقف می باشد. اسکلت آنها از چوب ،فلز ویا آجر می باشد. پرگولا و آرک باید به اندازه کافی پهن و مرتفع باشند که پس از رشد کامل بالا رونده ها مردم بتوانند از داخل آنها عبور کنند.

آلاچیق – ساختارهایی با سه بدنه و یک طرف باز و یک نوک می باشند که توسط بالارونده ها پوشیده می شود و مکان سایه لذت بخشی برای نشستن فراهم می کنند. بالارونده های معطر برای این مکانها کاملاً مناسبند. آلاچیق باید به اندازه ای بزرگ باشد که یک میز و چند صندلی درون آن قرار گیرد.

داربست ها – داربست ها شبکه های مربع یا مستطیل می باشند که می توانند ساده و یا پیچنده باشند. بعضی از داربست ها پیچیده تر که دارای فرمهای منحنی می باشند نباید بطور کامل با گیاهان پوشیده شوند. داربست های چوبی باید توسط حفاظ چوب و یا رنگ محافظت شوند. جنس این داربست ها می تواند از مصالحی مانند چوب، میل گرد یا پروفیل آهنی گرد شده ،لوله pvc نازک و یا شبکه پیش ساخته پلی اتیلن باشد.

کاشت در داخل دیوار – چند روش برای کاشت در درون دیوار وجود دارد. با کاشت گیاهان کوچک و یا کاشت دانه در داخل دیوارهای سنگی و یا دیوارهای سیمانی قدیمی می توان این عمل را انجام داد.(با اضافه کردن خاک و ایجاد زهکش خوب). گیاهان طالب خشکی برای این مکان مناسبت رند.