دیوارسبز به دیواری گفته میشود که تمامی سطوح آن دارای پوشش گیاهی باشد.

بسته به شرایط این نوع دیوارهای سبز ممکن است در داخل یا خارج از محیط ساختمان قرار بگیرند.

به منظور فضاسازی محوطه داخلی یا نمای بیرونی ساختمان از روشها و تکنیکهای مختلفی استفاده میشود تا بتوان در ابعادهای مختلف دیوارسبز ایجاد کرد. دیوارهای سبز میتوانند به صورت دیوار زنده، دیوارزیستی، باغ های عمودی یا دیوار پیچیده گیاهی اجرا شوند.

از نظر ابعاد زیست محیطی اجرای دیوارسبز بسیار زیبا و با شکوه هستند و کاربرد اصلی آنها در بام سبز است. سیستم آبیاری اکثر دیوارهای سبز متشکل از یک قاب، سلول‌ها و کانال‌های آبیاری ست. خاک به عنوان یک ماده هدایت کننده در گلدان‌ها عمل می‌کند.

نورپردازی دیوار سبز

در نورپردازی دیوار سبز باید به نور هایی که در آن استفاده می شود دقت فراوان کرد. استفاده از نور هاییکه قابلیت فتوسنتز برای گیاهان دیوار سبز را فراهم می کند استفاده شود.

مزایای دیوار سبز

وقتی گیاهان زیبا و سبز را به دیواره‌ ها منتقل می‌کنید، علاوه بر اینکه زیبایی را به دنبال دارد بلکه با مزیت هایی نیز همراه است، مزایای دیوارسبز؛ مثلا در فصل تابستان پوشش گیاهی دیواری، گرمای نور خورشید را جذب می‌کند.

1- مزایای دیگر دیوارسبز ایجاد سایه گیاهان است.

2-مزایای دیوارسبز: تهویه و خنک شدن ساختمان بهتر انجام می‌شود.

3-مزایای دیوارسبز: در زمستان نیز گیاهان، لایه‌ای از هوا را لابه‌لای شاخه و برگ‌های خود نگه داشته و محصور می‌کنند.

4-مزایای دیوارسبز: این لایه هوا مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند.

5-مزایای دیوارسبز: اتلاف گرما و انرژی را کاهش می‌دهد و از نفوذ سرما هم جلوگیری می‌کند.

بهترین گیاهان دیوار سبز کدامند؟

نکته مهمی که در انتخاب گیاهان در طراحی دیوار سبز وجود دارد، استفاده از گونه‌هایی است که با شرایط محیط خود سازگار هستند؛ محیط مورد نظر می‌تواند فضای داخلی خانه شما، نمای ساختمان یا دیواری باشد در گوشه‌ ای از حیاط خانه. به دلیل اینکه پوشش گیاهی در دیوار سبز، وضعیتی متفاوت از حالت معمول خود دارد، گیاهان باید حساسیت را کنار گذاشته و کمی روی پای خود بایستند.

گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌ آبی زندگی بهتری برای این شرایط دارند و در بین آنها هم ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها بهترین انتخاب هستند.

در انتخاب گیاهان نیز این نکته را هم در نظر بگیرید که گونه‌هایی کاشته شوند که رشد زیادی نداشته باشند.

در این صورت مجبور نیستید هر روز در حال چک کردن میزان رشدشان باشید.

این نوع گیاهان ریشه‌های کوچک‌تری دارند که رشدشان هم کمتر است.

در ضمن هرس هم در گیاهان کم‌ رشد حداقل است.

 

مزایای دیوارسبز

تنوع زیستی و گونه های بومی دیوارسبز

به طور کلی شهرها خود را  مخالف محیط زیست و اکوسیستم های طبیعی نشان داده اند.

با ایجاد دیوار سبز و همچنین مزایای دیوار سبز به حفاظت از محیط زیست کمک میکند. مزایای دیوار سبز باعث کم شدن آلودگی و سروصدا میشود.

گیاهان دیوار سبز بخشی از این عواقب جبران ناپذیر طراحی های مدرن شهری هستند. برای  بهبود بخشیدن وضع محیط زیست برای انسان ها و برای تعداد زیادی ارگانیسم هاو اکوسیستم های مهم و از دست رفته، با وارد کردن دیوار سبز بطور فشرده در فضاهای زندگی میتوان به بهبود آنها کمک کرد.

بهره وری فضایی دیوارسبز و مزایای آن

بامحدود شدن فضای بسیاری از کلان شهرها نسبت به قبل و پر شدن فضاها با عملکردهای مختلف، دیوارها رها شده اند. دیوارهای سبز میتوانند به این امر کمک کنند تا با رشد و پرورش گیاهان، میوه ها و سبزیجات به وسیله این دیوارهای هوشمند این فضاها پرشوند و جنبه تزئینی هم ایجاد کنند که این خود یکی از مزایای دیوار سبز است.