جعبه گل یا فلاور باکس ، فلاور باکس واژه ای انگلیسی به معنای جعبه گل است که برای کاشت و پرورش گل و گیاه و درختچه از آن استفاده می کنند .از آن جایی که فضاهای باز مانند حیاط و پاسیو و بالکن و حتی بام سبز با کمبود باغچه و خاک مواجه هستند، لذا فلاور باکس گزینه ای بسیار مطلوب و مناسب برای جایگزینی باغچه است و امروزه به کمک ما آمده است . جعبه گل( فلاور باکس )داخل جعبه ها را  خاک می ریزند و برای کاشت و پرورش گل و گیاه و درختچه و طراحی فضای باز از آن استفاده می کنند .

برای ساخت جعبه می توان از اجر سنگ ،؛چوب ،بتن ،فایبر گلاس و … می توان استفاده کرد . فلاور باکس ها تنوع و گستردگی زیادی دارند مانند : فلاور باکس زمینی ، فلاور باکس دیواری و فلاور باکس آویزی

مزایا کاشت در جعبه گل یا فلاور باکس :

مزایای کاشت در فلاور باکس را می توان به اختصار در چند مورد عنوان نمود :

  1. کاشت درخت ، درختچه و گل در محل هایی که امکان کاشت وجود ندارد  ( مثل تراس ، بام ).
  2.  جابجایی یکی دیگر از مزایای فلاور باکس می باشد . بدین شکل می توان فلاور باکس را در محل  دیگر کاشت نمود و وقتی در اوج زیبایی و طراوت می باشد به محل مورد نظر انتقال داد ( مثل افتتاحیه پروژه ها ، زمان برگزاری جشن ها ، جشنواره ها  ).
  3.  یکی دیگر از مزایای کاشت در فلاور باکس ، ایجاد تغییر دکوراسیون در محل می باشد . یعنی با جابجایی فلاورباکس ها از یک محل به محل دیگر می توان تنوع و طراوت روانی ایجاد کرد .
  4. ایجاد باغ بر روی پشت بام : در فلاور باکس ها در سایز های مختلف می توان کاشت درخت ، درختچه و گل را در پشت بام داشته باشیم و از فضای مرده بام به نحو احسن استفاده نمود ( ایجاد روف گاردن ) و …
طراحی فلاورباکس

طراحی فلاورباکس

چه نوع گیاهانی در جعبه گل یا فلاور باکس کاشته شوند؟

اکثر گیاهان قابل کاشت هستند در فلاور باکس ها حتی می توان از سبزیجات ریشه ای در این گلدان ها استفاده کرد . هر چه عمق فلاور باکس بیشتر و خروجی زهکش آن مناسب باشد گیاه رشد و شادابی بهتری خواهد داشت .

شرکت سورن بام|جعبه گل یا فلاور باکس