بام سبز یا باغ بام

بام سبز یا باغ بام

آنچه در این مقاله میخوانیم

بام سبز یا باغ بام ، پوشش گیاهی در پشت بام بر کاهش گرما و کاهش مصرف انرژی در زمستان تاثیر گذار خواهد بود.

تصویر  پشت بام بنا، ممکن است برای یک شخص  در سطح خیابان معمولی و ساده به نظر آید . اما زمانی که بر پشت بام یک ساختمان بلند مرتبه تر بایستیم کل بام سبز قابل رویت بوده و می توان از دیدن آن لذت برد.

با توجه به آنکه میزان دریافت نور آفتاب بام سبز در طول ساعات روز زیاد می باشد بنابراین اجرای روف گاردن  در پشت بام می تواند با ایجاد محیط دنج و خصوصی برای پذیرایی، پرورش گیاهان و استراحت مفید فایده واقع شود .

با توجه به شرایط خاص این محوطه (باغ بام ) ، بکار گرفتن مشاوران حرفه ای برای انجام محاسبات و انجام عملیات نقشه برداری صحیح، همینطور انتخاب کردن مواد مناسب و در نهایت اجرای مناسب، در مراحل ساخت و اجرای  بام سبز باعث هویت بخشی به محوطه و طراحی و اجرای اصولی آن خواهد شد.

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

با توجه به کاهش روز افزون  فضاهای قابل استفاده برای محوطه آرایی و بهره بردن از آن که نتیجه ی  افزایش شهر نشینی و ساخت و ساز برج ها و ساختمان های بلند می باشد ، نیاز به ساخت بام سبز یا روف گاردن در فضاهای پشت بام و یا تراس ها و بالکن ها می تواند راه حلی برای این مسئله باشد.

نکات مهم در انتخاب خاک بام سبز یا باغ بام

انتخاب خاک مناسب برای بام سبز یا باغ بام بسیار مهم است . در انتخاب و آماده سازی آن باید دقت لازم را بکار برد . زیرا محدودیت هایی برای انتخاب خاک در روف گاردن وجود دارد که عبارتند از :

1-توانایی جذب آب توسط خاک مورد استفاده باید بالا باشد

2-وزن مخصوص خاک در روف گاردن باید کم باشد.

3-خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد . تا با بهبود دانه بندی در طی زمان بتواند نیاز گیاه را به مواد غذایی پاسخگو باشد . اگرچه با کود دهی می توان این نیاز گیاه را برطرف کرد اما به دلیل مشکلاتی مانند تعویض خاک در باغ بام ، غنی ساختن خاک می تواند راه حل بهتری باشد.

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

روش های آبیاری

روش های جدید آبیاری باغ سبز در به حداقل رساندن میزان مصرف آب بسیار مفید است.  با حفظ رطوبت موجود در خاک به مرطوب ماندن آن کمک کرده و مانع تبخیر سریع آن می شود.

موقع ساختن یا اجرای باغ بام ، رووف گاردن یا  بام سبز در مرحله ی اول لایه عایق رطوبتی و در مرحله ی بعد سیستم زه کشی مناسب برروی بام نصب و اجرا می شود. برای تقویت رووف گاردن ایجاد یک محیط رشد مناسب ضروری است.

این محیط هنگام خیس شدن زیاد سنگین نمی شود و کاملا متناسب با محیط طراحی شده است . و در مرحله ی آخر گیاهانی که انتخاب شده اند، کاشته می شوند.

در انتخاب گیاهان به مقاوم بودن پوشش های گیاهی در مقابل گرما و سرما توجه می شود. گیاهانی که دارای این فاکتور می باشند گیاهان چند ساله علفی گلها و علفهای وحشی هستند.

در این صورت باید گیاهانی را انتخاب کرد که قدرت مقاومت در برابر محیط بی روح و خشن در پشت بام داشته باشد . همچنین در شرایط یخ زدگی، کم آبی، طوفان، خشکی هوا و غیره مقاوم باشند . به همین ترتیب باید گیاهانی استفاده

کرد که ریشه آنها به بنا لطمه ای وارد نکند. استفاده از برخی گیاهان که ریشه ی قوی ای دارند مانند گیاهان مناطق کوهستانی، می تواند باعث صدمه به بنا و تخریب تدریجی آن شود.

چگونه یک بام سبز بسازیم

چگونه یک بام سبز بسازیم

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام
Call Now Button