بام سبز و هر آنچه باید درباره آن بدانیم

بام سبز و هر آنچه باید درباره آن بدانیم ، برای زیبا سازی و ایجاد فضای سبز بر روی سقف خانه ها و یا همان پشت بام ها می توانیم با قرار دادن فلاورباکس های مختلف و کف سازی های مناسب و همچنین قرار دادن آلاچیق و آبنما زیبایی به محیط بام خود بدهیم .

لایه پوشش گیاهی:

از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می شوند، اغلب شامل گیاهانی هستند که بتوانند در خاک کم عمق و با مراقبت و نگهداری کم رشد کنند.

 

"<yoastmark

محیط کشت :

فضایی که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می کنند  .محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه ای باید وزن کمی داشته باشد .به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوتهایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود 900 کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک سوم ماسه،یک سوم سنگهای متخلخل و یک سوم گیاه خاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می دهد.

لایه زهکش:

لایه زهکش خود می تواند مجموعه پیچیده ای از لایه های دیگر به شرح زیر باشد:

 

"<yoastmark

بام سبز و هر آنچه باید درباره آن بدانیم

لایه صافی:

در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه ها دور می کند و مانع از گندیدگی ریشه ها می شود. این فیلتر می تواند شامل یک بافت پارچه ای باشد . این فیلتر حتی می تواند لایه ای از شن و ماسه باشد.

لایه مانع ریشه ها (Root Barrier):

لایه ای است که به خوبی از نفوذ ریشه ها و آسیب زدن آنها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می کند.

 زهکش (Drain Board):

یک صفحه سه لایه است که لایه بالایی عمل فیلتر را انجام می دهد و آب اضافی را از قسمت ریشه ها دور می کند. این لایه همچنین به عنوان عایق محافظ ریشه ها عمل می کند. لایه وسطی که به شکل کاسه های مخروطی شکل است آب اضافی را از ریشه ها دریافت کرده و در خود نگه می دارد.در قسمت  پایین یک فیلتر پارچه ای است که مانع از آسیب دیدن غشاء و عایق می شود.

 

لایه های ژئوگرید

لایه های ژئوگرید

عایق محافظ:

این لایه شامل پوشش هایی است که بام و سیستم عایق کاری را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می کنند . این صفحه می تواند باریکه ای از بتن سبک، صفحه ای از عایق محکم، ورقه ضخیم پلاستیکی، ورق مسی، یا ترکیبی از اینها، باشد . این صفحه بر حسب ویژگی های طراحی و کاربرد بام سبز باشد.

ساختار سقف، غشاء بام یا لایه عایق کاری رطوبتی (Water Proofing) :  بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می کنند .

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه  و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .