بام سبز و عناصر آن ، بام سبز یا روف گاردن فضای سبزی بر روی بام است که این فضای بلااستفاده را به محوطه ای دلنشین و زیبا تبدیل می کند . بعضی از این بام ها صرفا فضایی زیبا است برای نشستن و لذت بردن از فضای سبز و بعضی برای کاشت و پرورش سبزیجات و یک کشاورزی کوچک استفاده می شود .

roof garden

roof garden

عناصر مختلفی باید با هم ترکیب شوند تا این فضا را به وجود آورده و باعث زیبایی آن شوند که شامل دو دسته ، عناصر تشکیل دهنده ( اجرایی ) و عناصر تزیینی اند ، این اجزای تشکیل دهنده شامل :لایه زیرین ، که خود بام است ، روی آن لایه عایق ضد آب یا پرایمر اجرا شده تا از نفوذ آب به سقف کاملا جلوگیری شود و سپس لایه محافظ قرار دارد که مانع نفوذ ریشه گیاهان به بام می شود پس از آن لایه زه کشی که مانع از نفوذ آب به لایه های زیرین شده و آب اضافی ناشی از آبیاری را خارج می کند قرار می گیرد ، لایه بعدی لایه فیلتراسیون یا صافی است که از نفوذ ذرات خاک به لایه های زیرین جلوگیری می کند و در آخر محیط کشت و خاک و گیاهان قرار دارند .

عناصر تزیینی بام سبز و عناصر آن شامل :

آبنما ( آبنما ها دارای انواع گوناگونی اند مانند آبشاری ، سنگی ، پرده ای و … )

آلاچیق ( آلاچیق به شکل های مختلف مانند پرگولا یا سازه چادری یا آلاچیق های چوبی ، فلزی ، شیشه ای و .. )

فلاورباکس ( به صورت پیش ساخته با ابعاد مشخص یا متری و با متریال مختلف مانند چوبی ، فلزی و … )

قلوه سنگ

roof garden

roof garden

دیوار سبز

کف سازی ( چوب ترمو ، چمن ، موزاییک یا سنگ ، سنگ قلوه و … )

بام های سبز (روف گاردن ها ) دارای معایبی نیز می باشند مانند :

تمامی گیاهان قابل کاشت بر روی بام نیستند . تمامی سقف ها قابلیت اجرای بام سبز ندارند ، در صورت کارشناسی نشدن بام برای میزان تحمل بار امکان ریزش و تخریب وجود دارد .

با توجه به موارد فوق اجرای بام سبز( روف گاردن ) نیاز به مشورت تخصصی پیش از هر گونه تصمیم گیری دارد بنابراین قبل از اقدام به اجرای این پروژه با متخصصین ما ( سورن بام ) که همواره آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشد مشورت نمایید .