بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست

بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست ، با گسترش شهرها، و کم شدن فضای سبز شهری ، آلودگی هوا معضل جدی برای شهر نشینان شده تا جایی که در طول سال فقط چند روز هوا پاک بود لذا ضرورت افزایش حجم فضای سبز به صورت جدی مطرح گردد. یکی از راه های افزایش سطح فضاهای سبز، استفاده از سطح مرده بام ساختمانها می باشد.

صنعت بام سبز :

این کار در کشور های پیشرفته به سرعت گسترش پیدا کرد تا جایی که بام سبز را یک صنعت جدی در دستور کار قرار گرفته شد . لذا جهت خلق زیبایی ، جذب ذرات معلق و کاهش آلودگی هوا، ایجاد عایق حرارتی روی بام ساختمانها، بهبود کیفیت آب باران، حفظ محیط زیست از جمله مزایای بکار گیری بام های سبز می باشد.

بام های سبز به سه دسته متمرکز، نیمه متمرکز و غیر  متمرکز تقسیم می شوند.

بام های سبز متمرکز شامل گونه های متنوع گیاهی بوده و نیاز به آبیاری و مراقبت منظم دارند. در بام های سبز سبز غیر متمرکز عموما” از یک یا دو گونه گیاهان پوششی استفاده می شود و مراقبت چندانی نیاز ندارند . باغ بام های نیمه متمرکز ترکیبی از باغ بام متمرکز و غیر متمرکز می باشد . ساختار داخلی یک سیستم  باغ بام از چندین تشکیل می شود.

بستر رشد گیاه

بستر رشد گیاه در بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست عموما” به صورت ترکیبی همچنین ترکیب چوب و آبنما می تواند ترکیب بسیار زیبایی را در بام سبز ایجاد کند

بام سبز، بام ساختمانی است که تمام یا قسمتی از آن با گیاهانی که بر روی یک لایه ضد آب کاشته شده باشند، پوشانده شده است. این بام ممکن است شامل لایه‌های دیگر مانند حصار ریشه، زه‌کشی و یا سیستم آبیاری باشد.

بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست

بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست

بر کسی پوشیده نیست که کمبود فضای سبز در تهران یکی از دلایل عمده آلودگی هواست . آپارتمان سازی در اطراف تهران و مناطقی که قبلا ریه سبز پایتخت محسوب می شدند حجم فضای سبز تهران را به شدت کاهش داده است . اجبار مراکز دولتی و انبوه سازانی که به نحوی در این مناطق ساخت و ساز می کنند به اجرای بام سبز می تواند اندکی از این نقصان را جبران کند .

 

مزایای بام سبز و تاثیر آن روی محیط زیست :

  • تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان
  • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
  • ایجاد محیطی سبز، زیبا و نیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی
  • ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی
  • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)
  • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
  • افزایش محدوده زندگی
باغ بام سبز

باغ بام سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .