بام سبز و اجرای بام سبز ، روف گاردن یا بام سبز به فضایی در بام ساختمان اطلاق می شود که تمام یا بخشی از آن شامل پوشش گیاهی است . علاوه بر زیبا سازی محیط و ایجاد فضای صمیمی و زیبا جهت استفاده کاربران از بام، روف گاردن شامل مزایای دیگری نیز در محیط های شهری می باشد.

طراحی روف گاردن :

طراحی و اجرا و انتخاب پوشش گیاهی مناسب با توجه به اقلیم و جغرافیا هر منطقه متفاوت است . در انواع بام ها با بررسی شرایط سازه ای قابل طراحی و اجرا می باشد . به ساخت فضای سبز بر روی قسمت های بلااستفاده بام ساختمان ها و تراس که در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان ها می توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد . البته هنوز بطور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده . اما در هتل ها و رستوران ها و مکان های عمومی از روف گاردن استفاده می شود.

roof garden

roof garden

نگهداری از بام سبز و اجرای بام سبز

باید قبل از اینکه اقدام به ساخت روف گاردن نمایید به نکات مهمی توجه داشته باشید که باعث می شود شما با اصول دقیق به ساخت باغ برروی پشت بام خود بپردازید و یا از ساخت باغ بر روی بام جلوگیری کند . باید بدانید که با توجه به شرایط ساخت باغ بر روی بام و نوع ساختمان باید حداقل سالی دوبار بررسی و بازسازی شود.

roof garden

roof garden

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

باید به نوع زه کشی خاک و جلوگیری از رشد گیاهان نامطلوب و استفاده به اندازه کافی از کود برای گیاهان توجه داشت . زیرا اگر کود زیادی به گیاه داده شود ممکن است بر کیفیت آب مصرفی آن تاثیر منفی بگذارد و به مرور زمان گیاه از بین برود .

باید در نظر داشت که سیستم های محافظتی در حین انجام کار برای کارگرانی که در حال ساخت و یا تعمیر روف گاردن هستند بسیار امر مهم و ضروری می باشد و باید قبل از شروع کار حتما به این موضوع محافظت کردن از کارگران دقت زیادی شود.

انواع بام سبز و اجرای بام سبز

بام تخت و بام شیبدار ( که هر کدام شرایط خاص اجرا و طراحی را شامل می شوند)

ویژگی های بام سبز و اجرای بام سبز

 • کاهش آلودگی هوا و کم کردن آلاینده های سنگین در فصول سرد در محیط با پوشش گیاهی مناسب
 • کاهش دمای محیطی به خصوص در  فصول گرم (چراکه به دلیل جهت قرار گیری خورشید در محور عمود بر زمین ) بیشترین تابش آفتاب از طریق بام بر ساختمان صورت می پذیرد، که این امر خود موجب استفاده بیشتر کاربران از انرژی می باشد.در نتیجه کاهش مصرف انرژی به دلیل عایق بودن بام
 • کاهش سر و صدا و آلودگی صوتی( مخصوصا در تهران که از کوهپایه تا دامنه امتداد دارد و شهری در شیب است) و پوشش گیاهی از ترفندهایی کاهش آلودگی شهری در مقیاس خرد و کلان می باشد.
 • افزایش زیبایی منظر شهری و منظر ساختمان .
 • افزایش کیفیت فضایی و به دنبال آن کیفیت زیست شهری  نسبت به شکل سنتی آن .
 • افزایش قیمت ساختمان
 • افزایش طول عمر بام (حفظ لایه های بام ایزو گام ، قیر گونی ، موزائیک و …) که در نهایت منجر به کاهش هزینه های بازسازی می شود.
 • عدم هدر رفت آب باران و کاهش فاضلاب
بام سبز و اجرای بام سبز

بام سبز و اجرای بام سبز

 معایب بام سبز و اجرای بام سبز

 • افزایش هزینه های تمام شده ساختمان، اما این افزایش قیمت نهایی سبب فروش بهتر برای کارفرما می گردد . در واقع کارفرما می تواند با چند برابر ارزش به فروش برساند که نه تنها با قیمت نهایی سر به سر شده بلکه تولید سود را نیز برای کارفرما به ارمغان می آورد.
 • سنگین شدن بام که نشست ساختمان را به مرور زمان منجر می شود . با بررسی ها قبل از انجام کار توسط مهندسین سازه صورت می پذیرد و در صورت شرایط مطلوب اقدام به انجام کار می نمایند.
 • هزینه های نگهداری بام سبز که سالیانه  نیاز به بررسی کارشناسان و نگه داری دارد.
 • ته نشینی  ذرات خاک به مرور زمان
بام سبز و اجرای بام سبز

بام سبز و اجرای بام سبز

جمع بندی

در طراحی و ساخت روف گاردن تمامی نکات حائز اهمیت است مانند نوع و پوشش گیاهی . فضایی که قرار است برای ساخت باغ طراحی شود . تناسب نوع گیاهان با محل قرار گرفتن آن که به شما می فهماند روف گاردن شما باید از کدام یک از انواع گسترده، نیمه متمرکز ویا متمرکز باشد و هرکدام از اینها از چه شاخص هایی طراحی و ساخته شده اند.

سیستم حفاظتی برای کارگران نکته مهمی می باشد . نورپردازی در شب و ساخت آلاچیق و انتخاب مبلمان نکته مهمی است . توجه به زه کشی درست باغچه و جلوگیری از رویش گیاهان نامرغوب و دادن کود کافی به گیاه که باعث می شود آب مورد مصرفی گیاه سالمتر باشد .