شما اینجا هستید : خانه -> بام سبز ->  بام سبز و اجرای آن

 بام سبز و اجرای آن

بام سبز و اجرای آن  ، بامی می باشد که بر روی سطح آن گیاهان با قابلیت ریشه های افشان رشد می کنندو تمام یا قسمتی از آن را گیاهان و خاک پوشش می دهند ، گیاهان بام سبز در عین سر سبزی باید با محیط و دما سازگاری داشته باشند . سیستم بام سبز متشکل از : عایق ضد آب بودن با کیفیت بالا ، سیستم ضد ریشه ، سیستم زه کشی و فیلتر که برای تصفیه کردن آب بکار می روند ، بام های سبز می توانند طیف وسیعی از مزایای عمومی و خصوصی را فراهم کند . فن آوری های بام سبز فرصتهایی برای منافع اجتماعی ، اقتصادی و محیط زیست  به ویژه در شهرها دارد .

 بام سبز و اجرای آن

بام سبز و اجرای آن

سوالات متداول  بام سبز و اجرای آن

  1. تاثیرات استفاده بام سبز
  2. کاربرد های اجرایی بام سبز
  3. انواع بام سبز

۱٫ مزایای بام سبز چیست ؟

بام های سبز از تابش اشعه های نور خورشید محافظت به عمل می آورند و به طور غیر مستقیم در خنک سازی و کاهش انتقال حرارت نقش دارد. با توجه به این که شباهتهایی بین بام های سبز وجود دارد و هر نصب منحصر به فرد می باشد ، بنابراین تمام جزئیات فنی ارائه شده بسته به منطقه ،آب و هوا،ساختمان ، طراحی و نوع دیوار سبز متفاوت است . پوشش گیاهی بام های سبز می توانند با طراحی باغ بر روی پشت بام ها ، با درختچه های چند ساله و حتی درختان کوچک همراه باشند و هم می توانند با فرش سبز و گیاهان خزنده طراحی شوند .

۲٫ منافع اجرایی بام سبز چیست ؟

می تواند بین ۲۵تا۴۰% از آب باران در خود حفظ کنند و علیرغم آن دمای آب را نیز تعدیل نمایند و همچنین در تابستان بام های سبز می تواند ۷۰تا ۹۰% آب باران را  حفظ و ذخیره کرده ، سپس توسط گیاهان آب ذخیره شده جذب می شود . در صورت چرخه شبنم و تبخیر روزانه،گیاهانی که در سطوح عمودی و افقی قرار می گیرند و قادر به خنک سازی  فضای شهری می شوند ، در غیر این صورت نور جذب شده توسط گیاهان در فصل تابستان به انرژی گرمایی تبدیل می شود. عملکرد گیاهان بر روی بام های سبز می توانند ، آلودگی های موجود در هوا را کاهش دهند ، رسوبات جوی را جذب و همچنین گاز های مضر را تصفیه و یا مانند فیلتر عمل کنند .

 بام سبز و اجرای آن

بام سبز و اجرای آن

۳٫ انواع بام سبز چیست ؟

  • بام سبز گسترده 

در این سیستم سطح وسیعی از بام توسط گونه های گیاهی پوشیده می شود . پوشش گیاهان  در این سیستم عمدتا به صورت چمن شکل می باشند و در برخی موارد  گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم که سازگاری در برابر شرایط اقلیمی دارند مورد استفاده قرار می گریند ، نکته حائز اهمیت در این قسمت انتخاب گونه های گیاهی صحیح می باشد . ویژگی بارز بام سبز گسترده ایجاد یک سطح وسیع به لحاظ بصری است و کاربرد چندانی ندارد و تنها  بعدی که قابل توجه است بعد زیست محیطی آن می باشد و در این نوع از بامها سازه ای همچون آلاچیق ، آبنما ، مبلمان و … تعریف نشده است .

  • بام سبز متمرکز

این نوع بام ، مشابه محوطه های سبز شهری و پارک طراحی می شوند و در طراحی آنها از عناصری مانند : نیمکت و مبلمان شهری مورد استفاده قرار می گیرد . در این سیستم می توان از پوشش گیاهی متنوع تری نسبت به بام سبز گسترده بهره برد و امکان کاشت انواع درختها ، درختچه  و بوته ، گیاهان علفی بومی و چمنها و گیاهان چند ساله بزرگ گرمسیری ، گیاهان علفی غیر بومی وجود دارد . به همین سبب در مقایسه با سیستم گسترده وزن بیشتری به سطح بام وارد می کنند . کاربرد این نوع بام برای ساختمان های جدید می باشد و به دلیل تنوع کاشت ، نیازمند نگهداری و آبیاری دقیق دارند .

0/5 (0 Reviews)

مجموعه های دیگر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x