بام سبز نیاوران ، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود . لفظ بام سبز هم چنین می تواند برای بام هایی که مفاهیم «معماری سبز» را مد نظر قرار می دهند ،نظیر پانل های خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک نیز بکار رود . بام های سبز، پوشش های گیاهی پشت بامی هستند که در آن ها گیاهان ، جای مصالحی از قبیل موزائیک و کاشی را می گیرند و فضایی زیبا و کاربردی برای گذران اوقات فراغت برای ساکنان ساختمان ایجاد می کند .

مقایسه پشت بام های سبز با پشت بام های معمولی :

ساختمان هایی که دارای پشت بام های سبز هستند ، در مقایسه با ساختمان های دارای پشت بام های معمولی، در زمستان به گرمای کمتری نیاز داشته و در تابستان محتاج سرمای کمتری هستند . این ساختمان ها در تعداد انبوه، قابلیت کاهش دادن اثر «جزیره حرارتی شهری» کل شهرها را دارا هستند . با داشتن فضای سبز در بام خانه ها می توانیم فضایی سرسبز را برای مخاطبین فراهم کنیم و کنار آن ساعاتی را با آرامش بگذرانند . کاشت گل و گیاه در بام سبز و یا روف گاردن ها باعث می شود هوای اطراف تصفیه شود و آلودگی را کمی کاهش دهد .  هم چنین می توانیم در کنار گل و گیاهان المان های دیگر را نیز بکار ببریم و زیبایی فضا را دو چندان کنیم .

نحوه اجرای بام سبز نیاوران :

سیستم هایی که برای ساخت بام سبز پروژه نیاوران سورن بام طراحی شده اند ، سبک وزن ، نیازمند رسیدگی کمتر و بادوام  هستند . ابتدا لایه عایق رطوبتی بر روی پشت بام نصب می شود ؛ سپس زهکشی مناسب انجام شده تا آب اضافی از پشت بام سرازیر شود . یک محیط رشد کاملاً مناسب برای موفقیت بام سبز ضروری است . این محیط بر خلاف خاک زراعی طبیعی که معمولا در منظره سازی شیب دار به کار می رود ، کاملا متناسب با محیط طراحی شده و به هنگام خیس شدن خیلی سنگین نمی شود  و در نهایت گیاهان کاشته می شوند .

پوشش های گیاهی مقاوم در برابر سرما و گرما مورد استفاده قرار می گیرند تا انبوهی از گیاهانی را تولید کنند که شبیه اکو سیستم های طبیعی محلی و چمن زارهای ساحلی به نظر رسند . گیاهانی که برای این منظور استفاده می شوند معمولا گیاهانی گوشتی ،گیاهان چند ساله علفی ، گل ها ، علف های وحشی و خزه می باشند .

جزئیات ساخت روف گاردن

جزئیات ساخت روف گاردن

روف گاردن کوچک

روف گاردن کوچک

سوالات متداول بام سبز نیاوران

1.مزایای اجرای بام سبز چه مواردی می باشد ؟

2.چه المان هایی در بام سبز نیاوران به کار رفته است ؟

مزایای بام سبز نیاوران

— تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان
— بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
— ایجاد محیطی سبز ، زیبا و نیمه عمومی(مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی
— ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی
— کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)
— کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
— افزایش محدوده زندگی
— کاهش سیلاب
— تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا

از دیگر عناصری که می توان در بام سبز بکار برد عبارت اند از :

آلاچیق

آبنما

فلاورباکس

کف سازی

پشت بام های سبز

پشت بام های سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .