بام سبز مدرن: روف گاردن در واقع بامی است که بر روی سطح آن گیاهان رشد می‌کنند . تنوع گیاهی چنان ساختاری می‌تواند از پشت بام پوشیده از چمن مصنوعی تا روف گاردنی باشد . روف گاردن با گیاهان مورد استفاده در طراحی منظر پوشیده شده است.

روف گاردنشبام سبز| اجرای بام سبز|طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

 

"بام سبز| اجرای بام سبز|طراحی بام سبز

طراحی بام سبز

ویژگیهای روف گازردن :

توسعه فضای سبز برای باغ های پشت بام باید بر اساس نگرش صحیح به نیازهای زیست محیطی و اجتماعی شهر و نیز امکانات و قابلیتهای شهری صورت بگیرد . هر چند این فضاها جزئی فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی به حساب می‌آیند ولی در بازدهی اکولوژیکی فضای سبز نقش موثری دارند . آنچه در اینجا مورد نظر است . شناخت گونه‌های گیاهان بومی سازگار با شرایط اقلیمی میزان آب و خاک مورد نیاز و چگونگی ایجاد بستری مناسب برای رویش گیاهان در روف گاردن خانه ها است. در این تکنیک گیاهان شناسایی شده و مناسب در بستر ویژه با ترکیبی از مواد معدنی و آلی کاشته می‌شود.

 

انواع روف گازدن مدرن :

روف گاردن گسترده مدرن :در این سیستم سطح وسیعی از بام توسط گونه های گیاهی پوشیده می شود . پوشش گیاهان  در این سیستم عمدتا به صورت چمن شکل می باشند . قبل از اجرای چمن کاری زه کشی  مهم ترین بخش از روف گاردن می باشد .  در برخی موارد  گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم که سازگاری در برابر شرایط اقلیمی دارند مورد استفاده قرار می گریند، نکته حائز اهمیت در این قسمت انتخاب گونه های گیاهی صحیح می باشد .

ویژگی بارز روف گاردن گسترده ایجاد یک سطح وسیع به لحاظ بصری است و کاربرد چندانی ندارد و تنها  بعدی که قابل توجه است بعد زیست محیطی آن می باشد و در این نوع از روف گاردن ها سازه هایی همچون آلاچیق ، پرگولا یا سایبان فضای باز ، دیوار سبز طبیعی و مصنوعی که فضا را زیبا می کند ، می توانیم از انواع آبنماها ، آبنما صخره ای ، آبنما دیواری ، آبنما  شیشه ای ، آبنما موزیکال ، آبنما سنگی استفاده کرد ، می توان از انواع آتش دان ها و باربیکیو نیز در روف گاردن استفاده نماییم ، مبلمان فضای باز و اجرای نورپردازی روف گاردن  … تعریف نشده است .

 

 

روف گارذن

روف گارذن

بام سبز مدرن

سودهای محیطی روف گاردن :

  • کاهش گرما
  • کاهش سربار خنک کردن ساختمان بین ۵۰ تا ۹۰ درصد
  • فیلتر کردن آلودگی‌های هوا و دی اکسید کربن که به کاهش بیماری‌های تنفسی مانند آسم کمک می کند.
  • فیلتر کردن آلودگی‌ها و فلزهای سنگین از آب باران
  • کمک به عایق کردن ساختمان در برابر آلودگی صوتی
  • ایجاد زیست‌گاه طبیعی
  • کاهش متوسط دمای محیط‌های شهری در فصل گرما
  • تزئین بام ها و زیبا شدن محیط با پوشش گیاهی
روف گارذن

روف گارذن

کاربرد معماری در روف گاردن 

معماری سبز را بیشتر با اصطلاح «معماری پایدار» می‌شناسیم؛

اصطلاحی کلان که به شرح تکنیک‌هایی در طراحی معماری می‌پردازد .پس همسو با نگرش‌های زیست محیطی بوده و با ایده احترام به طبیعت شکل گرفته است.

امروزه در پی پیامدهای منفی جهان صنعتی، نظیر آلودگی روزافزون هوا و محیط زیست، کاهش منابع طبیعی و بحران انرژی، حفظ و پاسداری از منابع طبیعی جهان به یکی از مهم ترین دغدغه‌های انسان عصر حاضر تبدیل شده است.

 

"<yoastmark

بام سبز مدرن :

معماری سبز

معماری سبز در جستجوی راهی برای به حداقل رساندن اثرات منفی ساختمان‌ها بر محیط زیست است . در حقیقت معماری سبز ، تلاشی است برای هم آوایی و با طبیعت از طریق افزایش کارایی و بهینه‌سازی در مصرف مصالح، انرژی و گسترش فضا با مهار انرژی خورشید و به کارگیری عناصر ساختمانی .مقاوم در برابر حرارت همچون سایبان اضافی و سرمایش کف، این پروژه عظیم با احتیاط به قلمرو بیابان پا خواهد گذاشت.

در زمین‌های پیرامون شهر که ۲۰ مایل با مرکز ابوظبی فاصله دارد، نیروگاه‌های فتوولتاییک و بادی، مراکز تحقیقی و مزارعی قرار می‌گیرند .این نیروگاه ها سوخت کارخانه‌های شهر را فراهم می‌کنند . این مزارع به کاهش ضایعات هم کمک می‌کنند . زیرا با جذب کربن، گازهای حاصل از کارخانجات را متعادل کرده و با پساب تصفیه خانه‌های آب شهر آبیاری خواهند شد.

بام سبز مدرن

بام سبز مدرن

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه  و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .