پشت بام سبز ،  امروزه برای داشتن سقف سبزی  زیبا و فضای سبز دلنشین برای اوقات فراقت در کنار خانواده می توانیم سقف خانه های خود را به روف گاردن تبدیل نماییم و محوطه سازی زیبایی را انجام دهیم و از آن لذت ببریم . روف گاردن  عناوینی چون سقف سبز , بام های زنده  شناخته می شوند .

یک روف گاردن به بامی گفته می شود که مقدار یا تمامی آن پوشش های گیاهی و خاک و یا محیط کشت روینده پوشاننده می شود.

اجزای پشت بام سبز:

فارغ از همه دسته بندی های تجاری و آنچه که در کاتالوگ شرکت های مختلف وجود دارد اجزا ب سقف سبز را به 5 دسته کلی می توان تقسیم بندی کرد:

1-لایه پوشش گیاهی :

انتخاب نوع پوشش گیاهی بسته به آب و هوا , طراحی سازه ای و هزینه نگهداری و تصورات طراح بام سبز با محدودیت هایی مواجه است .

از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می شوند اغلب شامل پوششی هستند که می تواند در عمق کمی از خاک و با مراقبت و نگهداری کم یا بدون نگهداری رشد کنند.

2-محیط کشت:

باید از محیط کشتی استفاده کرد که حتی الا مکان سبک باشد . بر اساس مقررات ملی ساختمان مهندسان محاسب موظف هستند در هر مترمربع از بام ساختمان وزنی 150 کیلوگرمی را پیش بینی کنند . در حالیکه بامهای سبز حداکثر باری حدود 80 کیلو کیلوگرم در هر متر مربع در حالت مرطوب ایجاد می کنند . این رقم نگرانی ها را از بین می برد. یک مخلوط معمولی مناسب مرکب از 3/1ماسه3/1سنگهای متخلخل و 3/1گیاه خاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی)است.

 

لایه های روف گاردن

لایه های روف گاردن

3-لایه زه کش :

شامل 35تا 50 پلی اتیلن(مواد بازیافتی دردسترس)یا پلی استرن می باشد.

لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظت قرار می گیرد تا آب بتواند به هر جای روف گاردن به سیستم زهکش ساختمان جریان یابد..

 

روف گاردن

روف گاردن

4-عایق محافظ :

این لایه بیشتر شامل لایه هایی است که یا سقف سبز را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می کنند یا از سیستم عایق کاری محافظت می نمایند.

5-ساختار سقف :

سقف نشت کردن و چکه کردن محافظت می کند. غشا هم به شکل یک لایه یکپارچه ضد آب استفاده می شود و هم به شکل شیت های به هم پیوسته.

موادی که  روف گاردن , استفاده می شود دارای عمر بسیار طولانی هستند . این خصوصیت آنها باعث می شود نیازی به تعویض دوره ایی نداشته باشند . ماندگاری آنها بین 30 تا 50 سال است. سیستم هایی که برای ساخت  روف گاردن (roof garden) طراحی شده اند سبک وزن نیازمند رسیدگی کمتر و بادوامتر هستند.

مصالح به کار گرفته شده  روف گاردن هنگام بارش باران های سیل آسا و ناگهانی آب باران را جذب کرده و یا کم کردن سرعت آب جاری شده خطر وقوع سیلاب را کاهش می دهد.

شیوه های جدید آبیاری روف گاردن مصرف آب را به حداقل رسانده و رطوبت موجود در خاک را حفظ کرده و از تبخیر سریع جلوگیری می کند .

 

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

روف گاردن ، اجرای روف گاردن 0 تا 100

برای مشاوره رایگان ، بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .