بام سبز آپارتمان : بام های سبز مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک ، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. لفظ بام سبز بام سبز گه گاه برای بام هایی که مفاهیم معماری سبز را مد نظر قرار می دهند. نظیر پانل های خورشید و یا صفحات فتوولتائيك، بکار می رود .
هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

بام سبز در واقع بامی است که بر روی سطح آن گیاهان رشد می کنند. پروژه های بام سبز نیازمند مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری ،زه کشی رطوبت و نگهداری گیاهان را مطابق استاندارد های تعریف شده در ساختمان فراهم آورند.

بام سبز آپارتمان :

امروزه به دلیل گسترش آپارتمان ها با آلودگی بیش از حد روبرو هستیم بنابر این می توانیم با ساخت بام سبز در آپارتمان ها تا حدودی از این آلودگی ها را کاهش دهیم . همچنین بام سبز آپارتمان می تواند بر افزایش ملک تاثیر گذار باشد .
طراحی فضای سبز روف گاردن

طراحی فضای سبز روف گاردن

از بام سبز آپارتمان می توان به عنوان فضای بازی کودکان استفاده کنیم و همچنین اعضای خانواده می تواند در کنار فرزندان لحظاتی رادر آرامش سپری نمایند .
افرادی که می خواهند در کنار فرزندان استراحتی را داشته باشند می توان با قرار دادن آلاچیقی مناسب با بام و نشستن زیر آلاچیق از کنار هم بودن لذت ببرند . در کنار آلاچیق و یا قسمتی دیگر از محیط می توان آبنمایی را تعبیه نماییم
که از صدای ریزش آب به هنگام استراحت لذت ببریم .

آبنما ها را می توان در طرح و اندازه های مختلف اجرا نمود .

از جمله آبنما ها : آبنما شیشه ای ، آبنما آب و آتش ، آبنما  دیواری ، آبنما موزیکال ، آبنما سنگی و صخره ای و … .
نمای کف سقف بام از جمله قسمت هایی می باشد که باید به آن اهمیت داد ،
برای کف بام شیز آپارتمان ا می توان از چوب های ترموو و یا سنگ ها استفاده کرد ، همچنین می توان از چمن های مصنوعی و چمن های طبیعی هم برای بام سبز استفاده نمود که هم زیبایی دارد و هم برای بازی کودکان مناسب می باشد .
در کنار این المان ها برای تابستانی گرم بهترین گزینه داشتن استخری در بام سبز آپارتمان ها می باشد . و در کنار آن برای زمستانی سرد می توان جکوزی را اضافه نماییم .
در کنج دیوار های بام سبز آپارتمان از فلاورباکس ها می شود استفاده کرد .
فلاورباکس ها انواع مختلفی را دارا می باشند .از جمله آنها : فلاورباکس بتنی ، فلاورباکس چوبی ، فلاورباکس فلزی و …
روی بام سبز آپارتمان ها برای داشتن فضایی سبز می توان از گرین وال و یا همان دیوار سبز استفاده نماییم .
روف گاردن ارسی خانه(برنده جایزه معمار)

روف گاردن ارسی خانه(برنده جایزه معمار)

این دیوار ها به صورت قابل اجرا می باشند :

انواع بام سبز

الف : بام سبز با ساختار گسترده  :
– این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می شود برای سیستم گسترده از واژه green roof یا بام سبز استفاده می شود . این نوع بام سبز فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می باشد.

ب- بام سبز با ساختار متمرکز :
– برای سیستم متمرکز واژه roof garden  روف گاردن يا باغ بام استفاده می شود. این سیستم به نام مقطع عمیق یا باغ بام نیز شناخته می شود . اين نوع از بام سبز شامل انواع مختلفی از گیاهان می باشد و مشابه یک پارک طراحی می شود

پ- بام سبز با ساختار نیمه متمرکز(Synthesic ) :

این سیستم از ترکیب سیستم متمرکز و سیستم گسترده ایجاد می شود.

ت- سیستم مدولار یا جعبه گیاه ( (planter box) : در این سیستم گیاهان در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند ،کشت و نگهداری می شوند.

آیا می توان درختان چندین ساله با ارتفاع زیاد را بر روی بام کاشت ؟

 

اجرای بام سبز سورن بام

روف گاردن و نحوه اجرای آن

بله . البته توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هنگام طراحی سیستم بام سبز اگر کاشت درختان با ارتفاع زیاد مدنظر باشد با توجه به نیاز ریشه این درختان بایستی حداقل ارتفاع خاکریزی بین 80سانتی متر تا 100سانتی متر بوده و به منظور حصول اطمینان از عدم آسیب به ساختار سقف بایستی جا نمایی درختان بر روی سر ستون ها و یا تیرهای اصلی سقف باشد.

 

طراحی-اجرای روف گاردن

طراحی-اجرای روف گاردن

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه  و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .