باغ بام سبز ، بام های سبز بر مبنای ایجاد یک فضای سبز بر روی بام ساختمان ها در نظر گرفته شده است ، بام های سبز در ابعاد مختلف قابل اجراء می باشد . امروزه با زندگی شهرنشینی و ساخت اماکن تجاری ، اداری ، برج ها و … آلودگی هوا افزایش یافته ، بنا بر همین امر طراحان معمار و معماران فضای سبز برای فضاهای بلا استفاده مانند بام و تراس ها و … استفاده کرده و در این فضاها ، فضای سبزی را در نظر گرفته شده تا علاوه بر زیبایی فضای سبز افزایش یافته و موجب کاهش آلودگی هوا شده است .

عوامل متعدد طراحی در باغ بام سبز:

در طراحی باغ بام سبز بابد به مطالب کلیدی توجه خاص داشت

  • وزن باغ بام: شامل وزن خاک رطوبت موجود، وزن گیاهان کاشته شده بعد از رشد وزن مبلمان و وزن رفت وآمد افراد
  • محاسبه نیروی باد و مقاومت در جهت حفظ لایه های باغ
  • تقویت بام و انتخاب نوع مناسب بام
  • ضعف در اجرای روف گاردن ممکن است مشکلات جدی پیش بیاورد و خسارت زیاد و جبران ناپذیری بزند با دقت و استفاده بهترین گزینه می توانید ازخسارات ممکنه جلوگیری کنید.

باغ بام سبز به سه دسته تقسیم می شوند.

سیستم متمرکز :

در سیستم متمرکز گیاهان نیاز به آبیاری و کود دهی دارند و در این سیستم از گیاهان حجیم استفاده می شود ضخامت بستر کاشت گیاهان 20 الی 60 سانتی متر در نظر گرفته شده است . در این سیستم طراحی آبنما ، پرگولا، انواع آلاچیق ها ، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است .

سیستم گسترده :

در سیستم گسترده از گیاهان رونده ، خزه ها و گیاهانی که نگهداری ساه تری دارند و سالیانه باید کود دهی و هرس آن ها انجام گیرد استفاده می شوند ، اصولا بام های گسترده سبک بوده و قابلیت اجرایی در هر بامی را دارند .

هرگز نباید هزینه یک بام سبز با یک بام معمولی مقایسه شود. بلکه این مقایسه باید با هزینه های سر سام آور ناشی از الودگی هوا، آب و مرگ و میر و آسیب های فردی اجتماعی باشد.