باغ بام سبز ، بام های سبز بر مبنای ایجاد یک فضای سبز بر روی بام ساختمان ها در نظر گرفته شده است ، بام های سبز در ابعاد مختلف قابل اجراء می باشد . امروزه با زندگی شهرنشینی و ساخت اماکن تجاری ، اداری ، برج ها و … آلودگی هوا افزایش یافته ، بنا بر همین امر طراحان معمار و معماران فضای سبز برای فضاهای بلا استفاده مانند بام و تراس ها و … استفاده کرده و در این فضاها ، فضای سبزی را در نظر گرفته شده تا علاوه بر زیبایی فضای سبز افزایش یافته و موجب کاهش آلودگی هوا شده است .

عوامل متعدد طراحی در بام سبز:

در طراحی باغ بام سبز بابد به مطالب کلیدی توجه خاص داشت

  • وزن باغ بام: شامل وزن خاک رطوبت موجود، وزن گیاهان کاشته شده بعد از رشد وزن مبلمان و وزن رفت وآمد افراد
  • محاسبه نیروی باد و مقاومت در جهت حفظ لایه های باغ
  • تقویت بام و انتخاب نوع مناسب بام
  • ضعف در اجرای روف گاردن ممکن است مشکلات جدی پیش بیاورد و خسارت زیاد و جبران ناپذیری بزند با دقت و استفاده بهترین گزینه می توانید از خسارات ممکنه جلوگیری کنید.

 

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

دیوار سبز طبیعی در روف گاردن

باغ بام سبز به سه دسته تقسیم می شوند.

roof garden

roof garden

سیستم متمرکز :

در سیستم  متمرکز گیاهان نیاز به آبیاری و کود دهی دارند و در این سیستم از گیاهان حجیم استفاده می شود ضخامت بستر کاشت گیاهان 20 الی 60 سانتی متر در نظر گرفته شده است . در این سیستم طراحی آبنما ، پرگولا، انواع آلاچیق ها ، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

roof garden

roof garden

سیستم گسترده  :

در سیستم گسترده از گیاهان رونده ، خزه ها و گیاهانی که نگهداری ساده تری دارند و سالیانه باید کود دهی و هرس آن ها انجام گیرد استفاده می شوند ، اصولا بام های گسترده سبک بوده و قابلیت اجرایی در هر بامی را دارند .

هرگز  نباید هزینه یک بام سبز با یک بام معمولی مقایسه شود. بلکه این مقایسه باید با هزینه های سر سام آور ناشی از آلودگی هوا، آب و مرگ و میر و آسیب های فردی اجتماعی باشد.

باغ بام سبز

باغ بام سبز

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .