بام سبز و دیوار سبز سورن بام

انواع بام سبز و دیوار سبز سورن بام

آنچه در این مقاله میخوانیم

 بام سبز و دیوار سبز سورن بام ، با کم بودن فضای سبز در زندگی روزمره ، می توانیم با ایجاد فضای سبز جدید در مخاطبین طبیعت را به نحوی ایجاد کنیم و در کنار آن احساس خوب را داشته باشیم . در بام های سبز می توانیم عناصر مختلف را جاگذاری کنیم . مانند : آلاچیق ، آبنما ، فلاور باکس و…

یکی از مهم ترین و زیباترین المانی که می توانیم با طراحی و ساخت آن سرسبز بودن محیط را دوچندان کنیم دیوار سبز می باشد . دیوار سبز ها به صورت عمودی قسمتی یا تمام دیوار را توسط گیاهان پوشش می دهند .

گلدان دیوارسبز

گلدان دیوارسبز

معرفی بام سبز و دیوارسبز

بام سبز ، سقف های سبز و انواع آن

بام سبز ها را بر اساس سیستم اجرایی به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند :

  • سیستم گسترده(extensive)
  • سیستم متمرکز(intensive)
  • سیستم مدولار یا جعبه گیاه(planter box)
  • سیستم ترکیبی(synthesic)

 بام سبز و دیوار سبز سورن بام

دیوارهای سبز از قطعات پیمانه‌ای که نگهدارنده ماده رشد هستند ساخته شده است و می‌توان آن‌ها را بنا بر نوع پوشش رشد بکار رفته طبقه‌بندی کرد:پوشش نرم پوشش حصیری دیوارهای دارای پوشش نرم سیستم‌های نوع «خاک درون تاقچه» یا «خاک درون کیف» دارند . سیستم‌های دارای پوشش نرم بسته‌های خاک خود را در کیف یا مکانی مانند تاقچه دارند و سپس بر روی دیوار نصب می‌شوند . لازم است که پوشش این سیستم‌ها حداقل یکبار در سال در مکان‌های خارجی و بطور تقریبی دو بار در سال در مکان‌های داخلی تعویض شود .

خاک  بام سبز و دیوار سبز سورن بام :

سیستم‌های خاک نرم برای مناطق دارای فعالیت لرزشی مناسب نیستند. اصلاحات فقط با انباشتن مجدد خاک در حفره‌های دیوار بدست می‌آیند، که این امر دشوار و آشفته است.فضایی با خاک نرم نباید در مناطقی که رفت‌وآمد عمومی زیادی وجود دارد نباید استفاده شوند، جایی که به نسبت شلوغ و آشفته است و در طی زمان کمکم خاک خود را از دست می‌دهند. چون این سیستم‌ها می‌توانند به راحتی بوسیله باد حاصل از باران یا بادهای سنگین از بین بروند، این سیستم‌ها را نباید در کاربردهایی بیش از 8 فوت ارتفاع استفاده کرد.

خاک مخصوص بام سبز

خاک مخصوص بام سبز

اجرای خاک :

سیستم هایی در آسیا وجود دارند که با استفاده از سیستم‌های سایه افکنی برای نگه داشتن پوشش در سیستم دیوار سبز حتی زمانی که گدازش خاک تحت بار لرزشی اتفاق می‌افتد، مشکل فرسایش پوشش نرم را حل می کنند. در این سیستم‌ها، گیاهان می‌توانند خود را در خاک گدازش یافته تحت بار لرزشی ریشه کن کنند و بنابراین لازم است که به منظور جلوگیری از افتادن از دیوار، گیاهان در این سیستم حفظ شوند. سیستم‌های دارای خاک نرم بدون سیستم‌های فرسایش پوشش فیزیکی بهترین گزینه برای باغبان خانه است جایی که کاشت مجدد از یک فصل تا فصل دیگ یا سال به سال مطلوب است. سیستم‌های خاک نرم با سیستم‌های فرسایش پوشش فیزیکی برای تمام کاربردهای مربوط به دیوار سبز مناسب هستند .

پوشش حصیری بام سبز و دیوار سبز سورن بام :

بیشتر سیستم‌های حصیری می‌توانند از فیبر الیافی یا حصیرها باشند . پوشش حصیری به نسبت لاغر و در چندین لایه است و به این طریق نمی‌توانند سیستم‌های ریشه لرزان گیاهان بالغ را برای بیش از سه تا پنج سال قبل از اینکه ریشه‌های حصیر را بپوشانند و آب نتواند بطور مناسب از حصیرها بگذرد . روش اصلاح این سیستم‌ها جابجا کردن قطعات بزرگ سیستم در طی زمان با برش حصیر بیرون از دیوار و جابه‌جا کردن آن با حصیر جدید است . این روند مطابق با ساختارهای ریشه گیاهان همسایه بر روی دیوار است و غالباً در روند اصلاح بسیاری از گیاهان جانبی را از بین می‌برد.

این سیستم‌ها بهترین کاربرد را در قسمت داخلی ساختمان دارند . بهترین انتخاب برای نواحی دارای فعالیت لرزشی کم با گیاهان کوچک که رشد نمی‌کنند ، هستند. مهم است توجه داشته باشید که سیستم‌های حصیری بطور خاص از لحاظ آب غیر مؤثر هستند . غالباً به دلیل باریک بودن و عدم توانایی در نگه‌داشتن آب و فراهم کردن جایی در برابر ریشه‌های گیاه به آبیاری مداوم نیاز دارند.

این خاصیت غیر مؤثر بودن سبب می‌شود که این سیستم‌ها، سیستم چرخش مجدد آب را در خود داشته باشند که این خود هزینه‌ای اضافی دارد. بهتر است که پوشش حصیری برای نصب‌های کم ارتفاع تر از 8 فوت بکار برده شود جایی که اصلاحات به آسان تکمیل می‌شوند.

بام سبز ارزان

بام سبز ارزان

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام
Call Now Button