شما اینجا هستید : خانه -> محوطه سازی فضای سبز -> المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی بر مبنای شرایط آب و هوایی و اقلیم هر فضا متفاوت می باشد . برای داشتن یک محوطه سازی کاملا تخصصی نیازمند نقشه های توپوگرافی ، موقعیت زمین ، تابش نور خورشید ، کیفیت خاک ، در نظر گرفتن جهت وزش باد و … هستیم . موارد ذکر شده اطلاعات اولیه را در اختیار ما قرار می دهند تا بتوانیم به صورت کاملا تخصصی طراحی محوطه خود را آغاز کنیم . البته برای طراحی کردن موقعیت مکانی و کاربردی محوطه نیز حائز اهمیت می باشد . محوطه سازی فقط شامل محوطه باغ ، ویلا ، باغچه و حیاط و … نمی باشد ، بلکه محوطه سازی می تواند محوطه یک تراس ، پاسیو ، بام سبز و … نیز باشد که هر یک به صورت جداگانه باید مورد بررسی قرار گیرد تا محوطه هر یک به صورت ماهرانه انجام شود .

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

سوالات متداول  المان های محوطه سازی

  1. المان های محوطه سازی را نام ببرید ؟
  2. دیوار سبز چه کاربردی دارد ؟
  3. آیا فلاور باکس در محوطه سازی تاثیر به سزایی دارد ؟
  4. نقش آبنما در محوطه سازی چیست ؟
  5. انواع آبنما را نام ببرید ؟
  6. آلاچیق و پرگولا چه کاربردی دارند ؟

۱٫ انواع المان های محوطه سازی چیست ؟

برای طراحی محوطه سازی مبنای درخواست کارفرما می توانیم از المان هایی نظیر : دیوار سبز طبیعی و مصنوعی ، فلاور باکس ، آلاچیق ، آبنما ، چشمه و برکه های مصنوعی ، پرگولا و… استفاده نماییم . تعداد و ابعاد هر یک بر مبنای مساحت محوطه و نوع کاربری تعیین می نماییم . یکی دیگر از نکاتی که در محوطه سازی بسیار قابل توجه است ،کف سازی می باشد که می توانیم از چمن طبیعی و مصنوعی ، قلوه سنگ های رود خانه ای سفید و رنگی ، واش بتن ، ترمووود ، موزاییک و … استفاده نماییم. البته لازم به ذکر است که می توانیم آنها را به صورت یکپارچه و یا ترکیبی کار کرد. .

۲٫ دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز یکی از المان های بی نظیری است که علاوه بر اینکه در فضاهای بیرونی کاربرد دارند در فضاهای داخلی نیز می توانیم استفاده نماییم .از دیوارهای سبز می توانیم برای جدا کردن ۲ فضا از هم و یا اینکه در دیوارهایی که بافت قدیمی دارند و ظاهر مناسب و زیبایی ندارند استفاده نماییم ، پوشش گیاهی دیوارهای سبز بستگی به شرایط محیط دارند ،اگر در فضای داخلی مورد استفاده قرار گیرند باید میزان نور ، شرایط محیطی و … را در نظر بگیریم و اگر در محیطی که شرایط ذکر شده وجود نداشته باشند می توانیم از دیوارهای سبز مصنوعی با انواع پوشش های گیاهی استفاده نماییم .

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

۳٫ انواع فلاور باکس ها چیست ؟

فلاورباکس ها انواع مختلفی دارند و بسیار مناسب برای مکان هایی می باشند که فضای زیادی ندارند زیرا فلاورباکس ها فضای زیادی را به خود اختصاص نمی دهند . فلاورباکس ها می توانند : زمینی ، دیواری ، آویزی و … باشند که در طراحی محوطه سازی نوع آن مشخص می شوند . فلاورباکس های شرکت سورن بام با متریال های مختلف و ابعاد سفارشی ساخته می شوند ، متریال های فلاورباکس ها می توانند : فلزی ، چوبی ، فایبرگلاس ، سنگی و … باشند .

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

 ۴٫ آبنماها در محوطه سازی چه کابردی دارد ؟

آبنماها یکی از عناصر اجتناب ناپذیر فضاهای بیرونی می باشند که در معماری ایرانی از گذشته تا به امروز کاربرد دارند ، در گذشته از حوض ها و یا حوضچه ها در نقطه کانونی حیاط که مرکز توجه افرادی که وارد محوطه حیاط می شدند ،قرار می گرفته که امروزه نیز در پارک ها ، بوستان ها ، محوطه ویلا ، محوطه باغ و… نیز مورد استفاده قرار می گیرند . آبنماها در گذشته در ابعاد خاصی ساخته می شدند ولی امروزه انواع آبنماها در ابعاد و متریال های مختلف قابل اجرا می باشند . آبنما ها را نیز می توانیم در فضا های بیرونی و فضاهای داخلی استفاده نماییم آبنماها امروزه به چند روش قابل ساخت می باشند .

۵٫ انواع آبنما چیست ؟

آبنما دیواری ، آبنما شیشه ای ، آبنما حبابی ، آبنما سنگی صخره ای ، آبنما فواره ای ، آبنما پرده ای ، آبنما رومیزی و… می باشند . آبنماها حس آرامش را در محیط به ارمغان می آورند و جلوه ای ویژه ای به محیط می دهند البته برای جلوه بخشیدن آبنماها در شب می توانیم از یک نورپردازی کاملا تخصصی استفاده نماییم ،آبنماها علاوه بر این که در بام سبز ، تراس سبز ، محوطه سازی ویلا ، باغ ، حیاط و در فضاهای داخلی در لابی ساختمان ها ، نشیمن ، سرویس بهداشتی و… مورد استفاده قرار می گیرند .

۶٫ آلاچیق و پرگولا چیست ؟

آلاچیق های فلزی در اماکن عمومی و تفریحی بیشترین کاربرد را دارند . آلاچیق ها دارای یک فضای باز و نیمه بازی می باشند که در حین بسته بودن به پیرامون خود کاملا اشراف دارند و محل مناسب برای استقرار افراد می باشد . آلاچیق ها دارای ابعاد مختلف و اشکال هندسی مربع ،مستطیل ، شش ضلعی ، هشت ضلعی ، مدور و…با متریال های مختلف قابل اجرامی باشد . آلاچیق ها می توانند چوبی ، فلزی ، سنگی ، حصیری به صورت مدرن و سنتی ساخته شوند . از دیگر المان هایی که به عنوان سایبان در محوطه سازی بکار می رود می توانیم به چتر فضای باز ، پرگولا اشاره کنیم و پرگولا ها علاوه بر اینکه جنبه تزیینی دارند می تواند جدا کننده مسیر ها از هم باشد .

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی


مجموعه های دیگر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تمامی حقوق سایت نزد سورن بام است.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x