المان های تراس سبز

المان های تراس سبز  که در طراحی و اجرای تراس نکته قابل توجه ابعاد تراس می باشد . تراس ها به فضایی اطلاق می شوند که متصل به خانه است و می تواند مسقف و یا غیر مسقف باشند . در گذشته این فضا مسقف نبوده و جزء مشاعات ساختمان محسوب می شدند که این فضا را بهار خواب می نامیدند . تراس منازل عموما محل استراحت ، دور همی و گذران اوقات فراغت ساکنین استفاده می شود . اصولا تراس ها را در فضای بیرونی قرار می دهند که مشرف به فضای حیاط باشد و از چشم انداز زیبای محیط اطراف بهره مند شوند .

المان های تراس سبز

المان های تراس سبز

سوالات متداول المان های تراس سبز

  1. المان های تراس سبز را نام ببرید ؟
  2. آلاچیق چیست و کاربرد آن چه می باشد ؟
  3. پرگولا چیست و چه کاربردی دارد ؟
  4. دیوار سبز در تراس سبز چه کاربردی دارد ؟
  5. فلاور باکس چیست و در دیوار سبز چه کاربردی دارد ؟
طراحی و اجرای تراس سبز چیتگر

طراحی و اجرای تراس سبز چیتگر

1. المان های تراس سبز چیست ؟

  • آلاچیق
  • پرگولا
  • دیوار سبز
  • فلاور باکس
دیوار سبز در تراس

دیوار سبز در تراس

2. آلاچیق چیست ؟

آلاچیق ها نوعی سایبان و یا سر پناه محسوب می شوند. باید دانست که ظرفیت آلاچیق ها بستگی به اندازه و ابعادی دارد که خود اشخاص سفارش می دهند که این ابعاد با توجه به اندازه و شکل و محوطه انتخاب می شوند و چشم انداز زیبایی به حیاط منازل و فضاهای بیرونی می دهد. آلاچیق ها بخاطر چهار فصل بودنشان گزینه مناسبی برای محیط های حیاط مسکونی و مجتمع ها می باشد.

ساخت و طراحی آلاچیق :

باید بدانید که در ساخت آلاچیق طراحی دقیق و اصولی یکی از نکات مهمی است که توسط طراحان حرفه ای ،طراحی و ساخت و اجرا می شود. در طراحی واجرا باید به نظر کارفرما اهمیت داده شود. اصولا اطراف آلاچیق ها باز است و افراد استفاده کننده کاملا به فضای اطراف اشراف دارند . آلاچیق ها در فضای باز ساخته می شوند و محل مناسبی برای گذراندن وقت و لذت بردن از فضای اطراف هستند . آلاچیق ها در ابعاد و اشکال مختلف ساخته می شوند. ابعاد آلاچیق بستگی به تعداد نفرات که از آلاچیق استفاده می کنند دارد .

محوطه سازی تراس سبز

محوطه سازی تراس سبز

3. پرگولا چیست ؟

سازه ای مسقف و دارای چهارچوب می باشد وبا سقف های صاف ساختاری ساده را بوجود می آورد و یکی از پرطرفدارترین آلاچیق ها به حساب می آید که از آن در روف گاردن و ورودی درب باغ ها و محل بازی کودکان و باغ و محوطه های سبز و … استفاده می شود .

انواع پرگولا : پرگولا از دو نوع فلزی و چوبی ساخته می شود و اشکال مختلف با جنس های گوناگون دارد . پرگولای چوبی که اغلب از جنس چوب ترمو و چوب پلاست ساخته شده و پرگولای فلزی با توجه به سازه اولیه به صورت متصل یا مستقل از بنا ساخته می شود. این نوع آلاچیق ها پدیده جالبی نیست و در زمان های قدیم در مصر باستان از آنها در باغ ها ساخته می شد و با درختان تاک و پیچک تزیین می شده و منظره بسیار زیبایی را به وجود می آورد. البته با اضافه کردن المان های دیگری همچون مبلمان و لوستر و میز و گل های تزیینی و ….. می توان فضای پرگولا را زیباتر و چشمگیرتر کرد.

المان های تراس سبز

المان های تراس سبز

4. دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز یکی از المان های ساخت تراس سبز است که یک دیوار پوشیده شده از گیاهان تقریبا خاصی است که هم در محیط داخلی و هم در محیط خارجی می توان استفاده کرد . گونه های گیاهی که در محیط داخلی استفاده می شود با گونه های گیاهی محیط خارجی فرق می کند و معمولا از نوع گیاهان استوایی استفاده می شود . نوع آبیاری این گیاهان به صورت دستی و یا به صورت اتوماتیک توسط سیستم های آبیاری هوشمند می باشد که بهترین روش آبیاری سیستم اتوماتیک می باشد که جهت آبیاری از قبل تنظیم می شوند و در زمان تعیین شده آبیاری به صورت یکپارچه صورت می گیرد .

المان های تراس سبز

المان های تراس سبز

5. فلاور باکس چیست ؟

فلاورباکس ها جعبه های گل هستند که در فضاهای داخلی و خارجی خانه مورد استفاده قرار می گیرند. فلاور باکس ها امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است ، چرا که با افزایش زندگی ماشینی فضای کافی برای کاشت گل و گیاه وجود نداشته و افراد در محوطه های داخلی و خارجی خود از آنها استفاده می نمایند .این باکس‌های گل در ابعاد و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند و بسیار متنوع هستند. فلاورباکس‌ها آرایش و چینش منظم و زیبایی به گل‌ها و گیاهان طبیعی می‌دهند. حتی گاهی از این باکس‌ها برای قرار دادن و تزیین گل‌های مصنوعی در دیوار سبز مصنوعی نیز استفاده می‌شود.