اجزاء تشکیل دهنده بام سبز : 1- سازه بام که همان سقف ساختمان محسوب می شود . لایه های زه کشی و لایه ضد ریشه به همراه خاک که از ترکیب مواد معدنی و آلی سبک می باشد .

2- غشاء بام یا عایق رطوبتی ، یک لایه عایق رطوبتی بر روی بستر بام نصب می گردد تا از هرگونه نشتی آب به سقف جلوگیری شود .

3- لایه ضد ریشه :

از جنس پلاستیک است . بر روی عایق رطوبتی قرار می گیرد و از لایه عایق محافظت می کند . علاوه بر آن از نفوذ ریشه گیاهان به داخل سقف نیز محافظت می کند .

4-  لایه زهکش :

از شن های درشت به اصطلاح شن های رودخانه ای بعنوان زهکش استفاده می شود . شن ها در فواصل مشخص بر روی لایه ضد ریشه ریخته می شود . هدف از نصب لایه زهکش هدایت آب به سمت خروجی آب پشت بام می باشد .

 

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

5- لایه فیلتر که از جنس پلی استر است به منظور جلوگیری از مسدود شدن لایه زهکش توسط خاک و بقایای گیاهی و همچنین نگهداری خاک بر روی لایه زهکش از فیلتر استفاده می شود .

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

لایه بندی بام سبز و تجهیزات مخصوص

6- خاک : پس از قرار گرفتن لایه فیلتراسیون ،خاک مخصوص به ضخامت 8 تا 10 سانتی ­متر ریخته می ­شود . خاک مزبور ترکیبی از خاک­ های مختلف می ­باشد که علاوه بر سبک بودن دارای مواد مغذی لازم و کافی برای گیاهان نیز می باشد .

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

اجزاء تشکیل دهنده بام سبز

7- گیاهان  لایه های گیاهی در انتها  کار می شوند . گیاهان مقاوم به کم آبی، گرما و سرما، بادهای شدید، تابش مستقیم خورشید، ريشه­ دواني سريع و … بسیار هستند . پس از بررسی شرایط و انتخاب گیاهان مرحله کاشت انجام می گردد .

شرکت سورن بام متشکل از تیم تخصصی در زمینه های طراحی و اجراء  بوده و توانسته در زمینه های اجرای بام سبز ، تراس سبز ، دیوار سبز ، آبنما ، طراحی و ساخت آلاچیق فعالیت نموده است  .

انواع بام سبز :

بام ھای سبز می توانند  به چند دسته تقسیم شوند .  بام  متمرکز، فشرده، نیمه متمرکز و گسترده یا وسیع به عمق متوسط کشت و میزان تاسیسات مورد نیاز طبقه بندی شوند.

روف سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاھان حجیم و چمن معمولی ھستند، به عنوان بام ھای سبز متمرکز مطرحند. این نوع بام ھا نیازمند آبیاری، کود دھی و سایر مراقبت ھا می باشند . در مقابل، بام ھای سبز وسیع یا گسترده، به عنوان سیستم ھای خود نگھدار در نظر گرفته شده اند و به حداقل تاسیسات نگھداری نیازمند هستند . شاید تنھا یک بار در سال ھرس یا کود دھی برای افزایش رشد گیاھان، نیاز داشته . این نوع از بام ھای سبز می توانند در لایه بسیار نازکی از خاک که اغلب از کودھای آلی با فرمول ویژه استفاده می شود، قرار گیرند . بدین ترتیب بام ھای متمرکز، محیط کشت ژرف و عمیقی دارند و در دسترس ھستند و می توانند به عنوان یک فضای باز در نظر گرفته شوند .

بام سبز - دیوار سبز - محوطه سازی

بام سبز – دیوار سبز – محوطه سازی

چرا بام سبز ایجاد کنیم؟  با ایجاد بام سبز ها می توانیم فضای سبز جدید را برای مخاطبین فراهم کنیم ، بام سبز ها فرایند هایی همچون :

  •  خنک سازی هوای شهر
  • تصفیه هوای شهر
  •  ایجاد فضای سبز خصوصی با هزینه مناسب
  •  کنترل آبیاری و جلوگیری از هدر رفتن آب
  • کمک به فروش بهتر ملک
  • زیبایی و منحصر به فرد شدن فضای پشت بام
roof GARDEN

roof GARDEN

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید .