اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام ، انسان از ابتدای وجود همواره در تکاپوی از میان بردن آثار ظلمت شب، به تلاش برای روشن کردن محوطه های بیرونی خانه خود همت گمارده است .

نورپردازی  ورودی ساختمان یکی از ویژگی های اصلی معماری خانه های آمریکایی است که قدمت آن به زمان اختراع نخستین لامپ های الکتریکی باز می گردد.

مردمان عصر ویکتوریایی هم با کاغذهای براق و درخشنده به جشن های شبانه خود در باغ، روشنایی می بخشیدند . از زمانی که ذهن یاری می کند مشعل های سوزان و آتش افروزی های پر نوربخشی از جشن های برون خانگی بوده اند.

اصول اولیه نور پردازی  : 

یکی از رایج ترین نورپردازی هایی است که در سطح کشور انجام می شود نورپردازی فضای سبز اتوبانها – پارک ها و بلوار ها است که دارای درختان و فضای سبز بسیاری هستند . همین طور علاقه شدید ایرانی ها به باغ سازی باعث به وجود آمدن باغ ویلاهای زیادی در حومه شهرها است  . شب نشینی ها بدون بدون نورپردازی هیچ لذتی ندارد و باغ یا ویلا بی روح می شود و از جذابیت آن کاسته می شود .

نورپردازی و طراحی فضای سبز

نورپردازی و طراحی فضای سبز

نورپردازی گیاهان :

درختان و گیاهان بر خلاف موارد دیگر که به طراحی نورپردازی آن ها پرداختیم موجود زنده هستند و موجودات زنده ای را که رو شد می کنند . ما نیز به عنوان آفریده برتر خدا وظیفه داریم به این حریم احترام بگذاریم و متناسب با آن نورپردازی داشته باشیم و به درختان آسیب نزنیم .

همان طور که  گفتیم، نور های قرمز و نارنجی و ترکیبات آن ها (همچون ارغوانی ترکیبی) باعث تحریک حس روز پنداری درخت می شود . مقدار بیش از اندازه این رنگ ها در برخی درختان باعث بروز خطا در تشخیص طول روز و شب و فصول سال و تخریب ساعت درونی درخت می شود . این امر باعث اختلالات رشد می گردد .

نورپردازی دیوار سبز

نورپردازی دیوار سبز

اصول نورپردازی محوطه :

نورپردازی در محوطه باعث زیبایی بصری در محیط شده و جلوه خاصی به منظر می دهد . ولی باید دقت شود که از نورهای مناسب استفاده شود زیرا نور مستقیم و با شدت زیاد باعث آزار رساندن به ناظران می شود. برای اینکه عناصری که در محوطه تحت تاثیر نور قرار دارند جلوه  بیشتری داشته باشند لازم است تا نقاطی از نور بی بهره بمانند . زیرا این امر باعث می شود نقاط نورانی بیشتر به چشم آیند . همچنین برای انتخاب رنگ بهتر برای نور باید به رنگ و ویژگی های عنصر مورد نظر توجه کرد .

آبنما سنگی تکی با نورپردازی

آبنما سنگی تکی با نورپردازی

نکات لازم برای انتخاب نور در نورپردازی :

میزان نور در محیط نیز بسیار حائز اهمیت است . زیرا هرچه محیط میزان روشنایی بیشتری داشته باشد سوژه مورد نظر باید از آن روشن تر باشد نوع رنگ مناسب برای نور با توجه به فصول مختلف سال متفاوت است  . در فصل گرم رنگ های سرد پیشنهاد می شود و بالعکس در فصل سرد از سال بهتر است از رنگ های گرمتر استفاده شود . نورپردازی محوطه کاری کاملا حرفه ای و تخصصی بوده و باید از افرادی که در زمینه تخصص کافی را دارند کمک گرفت .

اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام

اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام

اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام :

از طرفی رنگ هایی همچون قرمز و نارنجی و ارغوانی غیر از زمان های برگ ریزی درخت، هویت زندگی را از آن صلب می کنند . نورپردازی حاوی رنگ های قرمز و نارنجی باعث انتقال یک حس منفی از سبزی و طراوت درخت می شود . البته همانطور که گفته شد باید درختان برگ ریز و بوته های خشک و گل های رنگی و همین طور موارد خاص استفاده شود .

اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام

اجرای نورپردازی فضای سبز سورن بام

برای مشاوره رایگان ،بازدید از محل پروژه و اجرای تخصصی با ما تماس بگیرید.