طراحی محوطه سازی

با افزایش زندگی شهری امروزه محوطه سازی از اهمیت بیشتری برخوردار است . نه تنها اجرای محوطه سازی یا لند اسکیپ باعث زیبایی محیط می شود و افراد احساس بهتری در آن دارند بلکه باعث افزایش ارزش ملک می شود.

انواع المان های محوطه سازی

برای طراحی محوطه سازی بر مبنای درخواست کارفرما می توانیم از المان هایی نظیر : دیوار سبز طبیعی و دیوار سبزمصنوعی ، فلاور باکس ، آلاچیق ، آبنما ، آبشار مصنوعی ، پرگولا و… استفاده نماییم . تعداد و ابعاد هر یک را بر مبنای مساحت محوطه و نوع کاربری آن تعیین می نماییم . یکی دیگر از نکاتی که در محوطه سازی بسیار قابل توجه است ،کف سازی می باشد که می توانیم از چمن طبیعی و مصنوعی ، قلوه سنگ های رود خانه ای سفید و رنگی ، واش بتن ، ترمووود ، موزاییک و..استفاده نماییم.لازم به ذکر است که می توان آن ها را به صورت یکپارچه و یا ترکیبی کار کرد.

المان های محوطه سازی

المان های محوطه سازی

سخن پایانی

پس لند اسکیپ نه تنها باعث زیبایی می شود بلکه توجیه مالی داشته و از هر جهتی که به آن بنگریم متوجه می شویم که اجرای آن صحیح و منطقی می باشد ، به دلیل زیاد شدن زندگی شهر و عدم فضای سبز امروزه یکی از راه هایی که می توان کمبود آن را کمتر احساس کرد همین محوطه سازی است .

مراحل محوطه سازی

1.تهیه نقشه توپوگرافی

منطقه و مکان مورد نظر در پروژه هایی که از بستر طبیعی می باشند بسیار حائز اهمیت است.این مسئله به این دلیل می باشد که هر نوع عملیات خاکی وابسته به حجم خاک موجود است و حجم از طریق رقوم مندرج در نقشه توپوگرافی قابل محاسبه است.بعد از آن نوبت به بررسی طراحی انجام شده فضا می باشد.

2.عملیات تسطیح خاک

بعد از بررسی نهایی طراحی عملیات تسطیح با توجه به جنس خاک انجام می گیرد.تسطیح به معنای ایجاد سطوح و حجم های مختلف است.این فرآیند در صورت سست بودن خاک به صورت دستی انجام می گیرد.

3.اجرای محوطه سازی

پس از انجام مراحل قبلی نوبت به اجرای محوطه سازی می رسد.نقشه طراحی شده روی زمین به صورت واقعی اجرا می شود.برای اجرای نقشه بر روی زمین ابزارها و روش های متفاوتی مانند نقطه یابی و یا استفاده از شاخص های محلی برای تعیین نواحی وجود دارد که استفاده از هر کدام به بضاعت مالی کارفرما بستگی دارد.

4.ایجاد فضای سبز در محوطه سازی

اصلی ترین بخش در مراحل محوطه سازی ایجاد فضای سبز در آن می باشد.یکی از مسائلی که باید به آن توجه زیادی شود بحث آبیاری و زهکشی است زیرا اگر به آن دقت نشود باعث خرابی تاسیسات و سنگ فرش ها می شود.

5.زهکشی و دفع آب های سطحی

زهکشی به معنای دفع آب های سطحی می باشد که به دو صورت عمیق و سطحی انجام می گیرد.ایجاد شیب در سطوح یکی از اصلی ترین راه ها برای زهکشی می باشد.اهمیت زهکشی در مواقع بارندگی و برف به وضوح دیده می شود.

محوطه سازی تراس گاردن

مزایای محوطه سازی

  • باعث جذب بیشتر مشتریان می شود
  • ارزش ملک را بالا می برد
  • افزایش مقدار فضای سبز
  • ایجاد فضا برای گذراندن اوقا فراغت و ایجاد حس آرامش
محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی فضای سبز

برای داشتن یک محوطه ی زیبا و اجرای آن به شکل صحیح و حرفه ای و مطابق با میل و علاقه و بودجه ی مورد نظر ،در صورت نداشتن تخصص شما به یک همراه حرفه ای و مطمئن احتیاج دارید که بتواند شما را در این امر یاری کند

شرکت سورن بام با داشتن تجربه های متعدد در زمینه ی طراحی ، اجرای محوطه سازی با افتخار آماده هرگونه مشاوره و همکاری در این زمینه به شما کارفرمای گرامی می باشد.

محوطه سازی باغ و ویلا