اجرای سنگ قلوه

اجرای سنگ قلوه ، اصولا برای کف  سازی و سنگ فرش بام سبز  از متریال های مختلفی همچون چمن طبیعی ، چمن مصنوعی ، چوب ترمو ، واش بتن ، سنگ های رود خانه ای و دیگر سنگ ها که عبارتند از سنگ های تراورتن، چینی و گرانیت استفاده می کنند.مشخصات عمده این سنگ ها مقاومت در برابر رطوبت و فشار و یخ زدگی می باشد.در کف فرش ها معمولا سطح سنگ را صیقل نمی دهند به دلیل اینکه مانع لغزیدن پا در مواقع بارندگی و بخبندان بر روی سطح سنگ فرش شود اصولا سطح سنگ فرش ها را توسط روش هایی برجسته می کنند که سطح اصطکاک بالا رود.

انواع سنگ فرش ها:

  • سنگ های رود خانه ای که امروزه در فضاهای داخلی علاوه بر فضاهای بیرونی کاربرد دارند استفاده می شوند . قلوه سنگ های رود خانه ای در ابعاد و رنگ بندی متفاوت تولید می شوند که از دیگر متریال های مقرون به صرفه می باشند .
  • گرانیت ها، مثل گرانیت سفید نطنز، مروارید مشهد، نهبندان و…
  • تراورتن ها، تراورتنی که به صورت موجی بریده می شود چرا که مقاومت سنگ در برابر ضربه و فشار در این حالت بالا می باشد.

اجرای سنگ قلوه و کف فرش فضاهای داخلی مسکونی:

جهت کیفیت داشتن بنا استفاده از سنگ برای کف فرش در واحد های مسکونی از الویت بیشتری نسبت به سرامیک، پارکت و… دارد.

دلایلی که می توان ارجعیت سنگ را نسبت متریال های دیگر دانست:

  • دوام
  • رنگ طبیعی
  • مقاومت در برابر ضربه اجسام نوک تیز
  • ساب و جلاپذیری مجدد
  • زیبا و شکیل شدن فضای داخل
  • نگهداری خوب گرما در سیستم های گرمایش از کف

متاسفانه بعضی از سازندگان جهت صرفه جویی در هزینه های اجرایی استفاده از سرامیک و موزاییک برای کف پوش واحد مسکونی ارجعیت دارد.می توان در کف فرش های واحد مسکونی از سنگ های مرمریت استفاده کرد چرا که ساب پذیری خوبی دارد نوع مرغوب این نوع سنگ ها 1*1 می باشد و ابعاد معمول و استاندارد سنگ های مرمریت برای کف به قرار زیر می باشد.

30*30و 40 *40  و 50*50 و  60*60 سانتیمتر می باشد.

انواع سنگ های استفاده شده در فضای داخلی مسکونی:

مرمریت دهبید، خوی، نمین، اونیکس (مرمر)، خوبسنگان، آباده، صلصالی، فراز

کف فرش فضاهای داخلی تجاری و اداری:

به علت تردد بیش از حد افراد در اماکن تجاری ترجیحا جنس مصالح به کار رفته در کف می بایست با دقت بیشتری انتخاب شود مرغوبیت سنگ دارای اهمیت می باشد که از جمله می توان به مرمریت خوی، خوبستگان اشاره کرد.

اجرای سنگ قلوه در کف سازی و سنگ فرش کردن فضای باز :

در کف سازی و محوطه سازی ویلا ، باغ ، باغچه ، روف گاردن ، تراس سبز ، بوستان ها ، پارک ها و… از متریال زیبای سنگ قلوه استفاده می شود که دارای تنوع رنگ  می باشد و می توانیم به صورت رنگی و یا تک رنگ بر مبنای طراحی فضا رنگ آن را انتخاب نماییم . سنگ های رود خانه ای علاوه بر اینکه در کف سازی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند جنبه تزیینی داشته باشند و در داخل گلدان ها ، ساخت آبنما ، داخل آکواریوم ، ترکیب آن با دیوار سبز و… استفاده شود . البته در نمای ساختمان و جدا سازی فضا ها از دیوار های  گابیون می توانیم از این المان زیبا که حس طبیعت را در فضا القا می کند استفاده می شوند  .