اجرای روف گاردن لوکس

گیاهان روف گاردن

آنچه در این مقاله میخوانیم

اجرای روف گاردن لوکس  به ساخت فضای سبز بر روی قسمت های بلااستفاده بام ساختمان ها و تراس که در این شرایط شهرنشینی و مدرنیته شدن زندگی مردم، با احداث روف گاردن بر روی بام ساختمان ها می توان به بهتر شدن کیفیت زندگی مردم کمک کرد. البته هنوز بطور کامل روف گاردن در کشور ما جایگاه مهمی در زیبا سازی محیط پیدا نکرده اما در هتل ها و رستوران ها و مکان های عمومی از روف گاردن استفاده می شود. اجرای روف گاردن که به عنوان بام‌های زنده نیز شناخته می‌شوند، پشت بام‌هایی هستند که با پوشش گیاهی زنده کاشته شده در خاک مهندسی سبک وزن پوشیده شده‌اند این سقف هابه مواد زهکشی و غشاء ضد آب همراه با انتخاب دقیق گیاه نیاز دارند. بام های سبز محیطی را برای حیات وحش فراهم می کنند، روان آب های طوفان را کاهش می دهند و هزینه های گرمایش و سرمایش شما را کاهش می دهند.

 

اجرای روف گاردن لوکس

قبل از طراحی و اجرای روف گاردن لوکس باید به اندازه محیطی که قرار است باغ در آنجا احداث شود و برآورد قیمت متناسب با بودجه توجه بسزایی کرد.همچنین باید توجه داشته باشد که از چه نوع پوشش گیاهی برای پشت بام یا تراس خود می خواهید استفاده کنید که حتما باید متناسب با محل قرار گرفتن و شرایط زیست محیطی آن منطقه باشد ،بهتر است بیشتر از گیاهان داخل گلدان نیز استفاده شود و همینطور درختچه های کاج که در تمام فصول سبز هستند و زیبایی خود را با تغییر فصل از دست نمی دهند.

درضمن شما می توانیددر اجرای روف گاردن لوکس خود از سنگ ریزه یا چمن مصنوعی برای دیزاین کف روف گاردن خود استفاده کنید و با چیدمان مبلمان وآلاچیق که چشم انداز زیبایی را برای اجرای روف گاردن لوکس شما پدیدار می کند، استفاده کنید. باید درنظر گرفت که نورپردازی هم به خودیه خود نقش موثری در ایجاد فضای زیبا دارد.با نور پردازی در شب در باغ مسیرهای ورود و خروج مشخص میشود بنظر می رسد اگر نورپردازی خفیف وبا شدت کم در پایین دیوار ودرختان طراحی شود جلوه بهتری می توان داشت.

مزایای اجرای روف گاردن لوکس

  • تصفیه آلودگی هوا دراجرای روف گاردن لوکس

اجرای روف گاردن لوکس اگر در همه جای شهر ساخته شوند ، می توانند کمک بزرگی باشند برای تصفیه آلودگی ها و کاهش ذرات معلق در هوا بام باغ ها همچنین می توانند روند پخش شدن غبار در هوا را کاهش دهند ودر نهایت از تولید گازهای گلخانه ای در هواجلوگیری کنند. باید به خاطر داشته باشید فقط یک بام سبز در شهر نمی تواند تاثیر زیادی در پاکیزگی هوا داشته باشد بلکه اگر تعداد این بام باغ ها زیاد شود ان وقت است که تاثیر مثبت وقابل توجهی به وجود خواهد آمد.

  • صرفه جویی در مصرف انرژی دراجرای روف گاردن لوکس

تشعشع نور خورشید می تواند باعث شود که مواد ساخته شده سریع تر و بیشتر نسبت به گیاهان ودرختان وفضاهای سبز طبیعی گرم شوند. روف گاردن یا بام سبز می تواند بخشی از این بار حرارتی را در ساختمان به دوش بکشد .تحقیقات نشان داده یک سقف معمولی وبدون پوشش گیاهی در یک روز گرم وآفتابی می تواند تا 70درجه هم گرم شود.درحالی که همان سقف با یک بام باغ سرسبز وپر از گل و پر از سایه پوشیده شده باشد دمای خنک تری در حدود 25درجه خواهد داشت. در نهایت به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های مصرف انرژی منجر می شود. خنک بودن ساختمان علاوه بر کاهش جریان گرمایی ،می تواند تا 75درصد از مصرف انرژی لازم برای کار سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع را کاهش می دهد.

  • تاثیر مثبت باغ بام برروی سقف دراجرای روف گاردن لوکس

سقف های ساختمان ها در معرض نورخورشید، باد ، برف وباران هستند و بازه گسترده ای از دماهای شدید را تجربه می کنند. این دماهای گرم و سرد باعث منبسط و منقبض شدن سقف در ماه های مختلف  می شوند. در نهایت تاثیر بد خودشان را بر سقف گذاشته و عمر بنا را کوتاه می کنند. ایجاد یک بام سبز می تواند کمک بزرگی باشد زیرا سقف خالی بطور متوسط در طول روز حدود 30درجه گرما را تجربه می کند اما باوجود بام سبز این عدد به 0درجه می رسد.

  • مدیریت بارش ها و کمک به شبکه فاضلاب شهری دراجرای روف گاردن لوکس

که بام سبز علاوه برکاهش آبی که وارد فاضلاب شهری می شود در تمیز کردن آن هم نقش مهمی دارد. یک باغ بام مقدار آبی ورودی به شبکه فاضلاب را تا 75درصد کاهش می دهد و با یک تاخیر حدودا 45دقیقه ای ایجاد می کند .برای شبکه های فاضلاب در شهرهای بزرگ که بعداز طوفان  و رگباارها ، فاضلاب ها به سرعت وبه راحتی پر شده و مشکلات زیادی را به وجود می آورد .این یک خبر عالی و جذاب است که وقتی باران می بارد از طریق گیاهان و درختان جذب شده وپس از آن از فیلتر خاک عبور کرده و آلودگی های کمتری را وارد فاضلاب می کند.

  • عایق صوتی و حرارتی دراجرای روف گاردن لوکس

عایق بندی روف گاردن فقط شامل دما نمی شود بلکه می تواند عایقی برای صدا هم می باشد. ترکیب خاک وگیاهان در یک بام سبز می تواند به کاهش صداهای مزاحم شهری کمک کرد و یک ساختمان با عایق صوتی را به وجود آوردند. تاثیر باغ بام برکاهش آلودگی صوتی در مناطق بسیار شلوغ شهری یا مناطقی که نزدیک به فرودگاه ها قابل توجه می باشد.

نصب واجرای روف گاردن لوکس

فرآیند نصب بام‌های سبز ساده شده است، همه مشاغل درگیر در این طرح از زیستگاه‌های سقفی استفاده می‌کنند که مجموعه‌ای از گونی‌های مدولار کوچک پر از خاک و کاشته شده‌اند. این روش بسیار مرتب‌تر،ارزان‌تر و سریع‌تر از کاشت یک سقف کامل است و مزیت اضافه‌ای در ارائه فرم و ساختار به یک منطقه دارد.

روف گاردن یا پنت هاوس

این مکان رویایی می‌تواند یک روف گاردن معلق یا یک پنت هاوس بر فراز یک آسمان‌خراش باشد. جایی که سایبان‌ها روی تراس سقفی در احاطه‌ی گل ها و درختان سبز قرار دارند. در یک مکان شهری واقع شده‌ است و به‌همین خاطر از امکانات کامل شهری برخوردار است. اما به‌دلیل قرارگیری در مکان مرتفع، الهام بخش‌تر از خانه‌های معمولی است.

معایب اجرای روف گاردن لوکس

اگرچه اکثر بام های سبز دارای یک لایه مانع ریشه هستند، ریشه گیاهان گاهی اوقات به غشای ضد آب نفوذ می کند و باعث نشتی سقف می شود که می تواند منجر به آسیب ساختاری شود. بازرسی سالانه برای حذف درختچه های مشکل ساز به کاهش پتانسیل ایجاد نشت کمک می کند. یک محیط رشد کم عمق معمولاً از رشد هر گیاه به اندازه کافی برای ایجاد یک سیستم ریشه قوی و عمیق جلوگیری می کند.

جلوگیری از خسارات در اجرای روف گاردن لوکس

از آنجایی که مونتاژ بام سبز بسیار پیچیده است، یافتن منبع نشتی و تعمیر آن می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد. نصابان بام سبز می توانند بلافاصله پس از نصب یا تعمیر سقف، تست سیل را برای بررسی نشتی انجام دهند. برخی از شرکت ها نشت یاب هایی را ارائه می دهند که از شارژهای الکترونیکی برای ردیابی مسیر نشتی تا منبع آن استفاده می کنند.

دیدگاه شهرداری نسبت به اجرای روف گاردن لوکس

قوانین شهرداری افراد را برای ساخت روف گاردن در شهرها تشویق می کند،مجوز اجرای بام سبز برعهده کارفرما بوده و می بایست مجوزهای لازم را از شهرداری ناحیه مربوطه برای ساختمان خود اخذ نماید. برای ساخت بام سبز در شهرها به بسته های تشویقی وحمایتی شهرداری جهت افزایش انگیزه ی ساخت روف گاردن نیاز داریم. شهرداری معمولا افراد را به ایجاد بام سبز تشویق می کند وبه اجرای روف گاردن بر روی ساختمان ها علاقمند می کند. تمامی شهرداری ها در همه شهرها و مناطق از اجرای روف گاردن حمایت کرده و مشوق افراد برای اجرای آن می باشند. ازجمله طرح  های تشویقی برای اجرای روف گاردن : اخذ عوارض کمتر ،افزایش تراکم ساخت و مشوق های مالیاتی می باشد.

با وجود تشویق های شهرداری برای ساخت روف گاردن ،افراد نمی توانند بدون درنظر گرفتن ضوابط و قوانین تعیین شده توسط شهرداری اقدام به ساخت بام سبز نمایند وهمه می بایست جهت شروع کار طبق قوانین شهرداری مجوز را دریافت کنند و بعد نسبت به ساخت واجرای روف گاردن اقدام کنند.

جمع بندی

_ در طراحی و ساخت روف گاردن تمامی نکات حائز اهمیت است مانند نوع و پوشش گیاهی .

_ فضایی که قرار است برای ساخت باغ طراحی شود.

_ تناسب نوع گیاهان با محل قرار گرفتن آن که به شما می فهماند روف گاردن شما باید از کدام یک از انواع گسترده.نیمه متمرکز ویا متمرکز باشد و هرکدام از این ها از چه شاخص هایی طراحی و ساخته شده اند.

_ سیستم حفاظتی برای کارگران نکته مهمی می باشد.

_ نورپردازی درشب و ساخت آلاچیق و انتخاب مبلمان نکته مهمی است.

_ توجه به زهکشی درست باغچه وجلوگیری از رویش گیاهان نامرغوب و دادن کود کافی به گیاه که باعث می شود آب مورد مصرفی گیاه سالمتر باشد .

مقالات مرتبط
پروژه‌های بام سبز سورن بام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button