اجرای روف گاردن یا بام سبز به مجموعه ای از عملیات محوطه سازی و فضای سبز که روی سقف پشت بام انجام می شود . این فضا در بعضی موارد هم سطح زمین یا تراس طراحی واجرا می شود و یا می توان با کف سازی از سطح بالاتر ساخت تا بتوان در آن استخر یا جکوزی ایجاد کرد .

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

3 فاز زیر تقسیم بندی می شود :

  • فاز 1 

نقشه برداری از بام ، بررسی استحکام و تقسیم بار ، بررسی نیازها مشتری یا کارفرما ، ایده پردازی توسط مهندسین ، طراحی بام سبز به صورت سه بعدی یا 3D

  • فاز 2 

آماده سازی بستر ، برق کشی ، لوله کشی ، نصب سیستم های کنترل مراقبت ، زهکشی ، نصب سیستم روف گاردن 8 لایه

  • فاز 3 

بخش نهایی و فینیشینگ در کار است .

در بام سبز اجرای آلاچیق ، طراحی پرگولا ، طراحی و ساخت دیوار سبز ، نورپردازی بام سبز و همچنین آبنما ، استفاده ار چوب در ساخت بام ، چتر فضای باز با توجه به نوع سازه مورد بررسی قرار می گیرد سپس به فاز طراحی بام سبز و نمونه سه بعدی می انجامد .

فاز 2 یکی از اصلی ترین بخش ها است، زیرا استفاده نامناسب و کم کیفیت از متریال ها می تواند صدمات جبران ناپذیری به اجرای روف گاردن و ساختمان وارد نماید .

فاز 3 توجه فراوانی اجرای روف گاردن وهچنین قیمت بام سبز را به اطلاع کارفرما برساند ؛ سپس طراحی بام سبز به جزئیات صورت می پذیرد .

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

هزینه روف گاردن به چه عواملی بستگی دارد ؟

هزینه روف گاردن (بام سبز) با توجه به محل پروژه ، نوع روف گاردن ، نوع گیاهان مورد استفاده ، تعداد گلدان ها ، تجهیزات و نوع کف و … متغیر است .

نکات مهم در قیمت ساخت روف گاردن

عوامل تاثیرگذار در هزینه اجرایی روف گاردن

  • اجرای آلاچیق و پرگولا 
  • اجرای آبنما ، برکه
  • اجرای میز و صندلی و چتر فضای باز
  • اجرای دیوار سبز 
  • اجرای شومینه ، آتشدان

سوالات متداول اجرای روف گاردن

  1. نکته قابل توجه در طراحی و اجرای روف گاردن
  2. قیمت اجرایی بام سبز

1. نکته قابل توجه در اجرای روف گاردن

عدم دقت در زیرسازی باعث نشست ساختمان و استفاده از متریال ارزان و نامناسب و افراد کم تجربه باعث ایجاد خسارت های زیادی به ساختمان می شود. نکته مهم در روف گاردن یا باغ بام ، انتخاب گل و گیاه متناسب با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی است.

2. قیمت بام سبز

باید به چند نکته مهم که باعث تغییر قیمت بام سبز شما می شود رسیدگی کرد زیرا از جمله عایق کاری مناسب بام و استفاده از متریال مرغوب، بایستی به طراحی درست و اصولی لنداسکیپ و شرایط مکانی پروژه توجه کرد. قیمت اجرای هر متر مربع از یک روف گاردن را 250 تا یک میلیون و700 هزار تومان می باشد .

اگر شخصی دنبال اجرای روف گاردن با متریال های خارجی باشد اجرای هر متر مربع آن بالای یک میلیون تومان است.مهمترین بخش اجرای روف گاردن قسمت زیرسازی آن است، زیر سازی شامل عایق بندی، زهکشی و فیلتر است که متوسط قیمت هر متر مربع عایق بندی با جنس نانو 30000 تومان و جنس فایبر گلاس از130 هزار تومان، هر متر مربع زهکشی از جنس پلی پروپیلن 65 هزار تومان و هر متر مربع فیلتر مورداستفاده زیرسازی حدود 18000 تومان است. خاک مخصوص روف گاردن حدود 120 هزار تومان است .