آلاچیق به سازه ای در فضای باز گفته می شود ، که اجزای آن متشکل از ستون ها ، سقف و تیرچه می باشد . این المان می تواند به شکل های باز و پوشیده اجرا شود . آلاچیق ها می توانند به صورت مستقل و یا به خانه متصل باشند . این سازه معمولا به اشکال هندسی مانند : شش ضلعی یا هشت ضلعی و چهار ضلعی ساخته می شود.در فضا های باغ و حیاط می توانیم با درختکاری و کاشت گل و گیاهان در کنار آلاچیق فضایی زیبا را برای افراد ایجاد کنیم . همچنین می توان با استفاده از سنگ های قلوه ای مسیرها را مشخص و تزئین کرد .آلاچیق ها انواع متنوعی از نظر متریال ساخت و نوع اجرای آن دارند که در ادامه ی این مقاله به توضیح کامل آن می پردازیم.

انواع اجرای آلاچیق از نظر متریال

طراحی و انتخاب متریال آلاچیق در اولویت اول به سبک علاقه مندی ها و سلایق شما بستگی دارد که با چه متریالی به ساخت آن می پردازید.اولویت دوم انتخاب متریال ، نوع استفاده و کاربری مورد نظر شما می باشد که میخواهید از آلاچیق خود چه استفاده ای داشته باشید.

مورد آخر که باید به آن توجه داشته باشید محلی است که قرار است آلاچیق در آن محیط اجرا شود.استفاده از هر متریالی مناسب با هر محیطی نمی باشد .برای مثال استفاده از جنس فلزی بهتر است در محیطی باشد که در آن رطوبت و آب کم باشد زیرا وجود رطوبت باعث خوردگی و زنگ زدگی فلز می شود.

آلاچیق و انواع آنآلاچیق فلزی در محوطه سازیآلاچیق سیمانی

مراحل اجرای آلاچیق

ساخت و اجرای یک آلاچیق مراحل مختلفی دارد که در ادامه به توضیح مختصری راجب آن می پردازیم :

  1. انتخاب مکان مناسب با توجه به دید مناسب و فضای قرار گرفتن درب و ورودی آلاچیق
  2. انتخاب طرح و نوع آلاچیق مورد نظر و مشخص کردن مساحت کلی و ابعاد ستون ها و سقف
  3. انتخاب متریال مورد نظر برای دیواره ها و سقف
  4. جایگذاری پایه ها و برقراری استحکام برای ایجاد سقف
  5. رنگ آمیزی و نورپردازی مناسب
مراحل اجرای آلاچیق

انواع آلاچیق از نظر طراحی

طراحی و ساخت آلاچیق بستگی به سلیقه و ذوق افراد نسبت به محیط پیرامون خود دارد و نوع تزئین آن در مکان های مختلف متفاوت است. بعضی از افراد سبک سنتی را می پسندند و بعضی دیگر سبک مدرن را بیشتر مد نظر دارند.

آلاچیق رو باز: آلاچیقی که سقف نداشته باشد و بتوان به آسمان دید داشت.

آلاچیق سرپوشیده: آلاچیقی که سقف آن با متریال چوبی ، حصیری ، پارچه ای ، شیشه ای ، فلزی و … پوشیده شده باشد.

آلاچیق متصل: آلاچیقی که یک سمت یا دو سمت آن به دیوار یا سازه اطراف آن متصل باشد.

آلاچیق مدرن همراه با نورپردازی

اجرای آلاچیق در محوطه سازی

لند اسکیپ یا محوطه سازی برای یک فضا با المان های زیادی قابل اجرا می باشد.یکی از مهم ترین  و پرکاربردترین آن ها که تاثیر زیادی در اجرای هر چه بهتر و کارآمد تر  محوطه سازی دارد ، آلاچیق می باشد.با توجه به این که آلاچیق ها در طیف گسترده ای از متریال ها طراحی و اجرا می شوند تقریبا می توان گفت که اجرای آلاچیق در تمام محوطه سازی ها و در تمامی آب و هوا ها امکان پذیر است.امروزه آلاچیق ها در کنار دیگر المان ها مانند آبنما ،استخر ، باربیکیو و آتشدان قابل اجرا هستند و باعث کامل تر شدن زیبایی فضای مورد نظر می شوند.

طراحی و اجرای آلاچیق در محوطه سازی ویلا

تعریف پرگولا

پرگولا  سازه ای است که متشکل از چند ستون می باشد که تیر های شبکه ای سقف را نگه می دارد .این شبکه سقف ممکن است  باز یا بسته باشد.

انواع پرگولا

چوبی : نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سایر متریال ها دارد زیرا چوب در برابر شرایط آب و هوایی حساس است.

فلزی : فلز هایی مانند آلومینیوم و فولاد برای ساخت پرگولا مناسب هستند چون هم در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم اند و هم از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.

فایبرگلاس :طول عمر زیاد و شرایط نگهداری آسانی دارد و رنگ آمیزی روی این متریال دارای ماندگاری بالایی می باشد چون رطوبت را جذب نمی کند.

  • پرگولا و آلاچیق در روف گاردن
  • پرگولا و آلاچیق در روف گاردن
  • اجرای آلاچیق ،پرگولا چیست ؟
  • پرگولا در محوطه سازی ویلا

طراحی و اجرای آلاچیق در یک محیط و فضا با توجه به سلیقه و البته کاربری مکان ، کاری تخصصی و حرفه ای می باشد.این کار نیازمند تجربه و مهارت لازم و کافی است.نبود تخصص باعث اتلاف وقت و هزینه ی کارفرمای گرامی می شود.

متخصصان شرکت سورن بام با تجربه ی چندین سال سابقه ی طراحی و اجرای انواع آلاچیق و پرگولا با افتخار آماده ی هر گونه مشاوره و راهنمایی برای پروژه ی شما و همراهی کامل تا مراحل ساخت و اجرای آن می باشند.

پرگولا و آلاچیق در روف گاردن