آبنما

آلاچیق

نور پردازی

دیوار سبز

بام سبز

شما اینجا هستید : خانه -> آلاچیق -> آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟ هر فرد که صاحب باغ یا ویلایی می باشد ،می خواهد از فضای بیرونی خود بهره مند شود ، برای همین می توان از آلاچیق ها برای برقراری ارتباط محیط بیرونی و داخلی استفاده کرد .آلاچیق یا اصطلاحا کلاه فرنگی ، در ابعاد و اشکال کوچک یا بزرگ ساخته می شود .

یک آلاچیق مکان عالی برای استراحت و یا یک میهمانی پر سرو صدا و شاد در اوقات فراقت و گذراندن شب های تفریحی در کنار خانواده و دوستان است .

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

هیچ چیز ساده تر و درعین حال زیباتر از یک آلاچیق در یک منطقه از باغ یا ویلا وجود ندارد، آلاچیق ها در دو نوع ساده و پیچیده ساخته می شوند که ساده ترین آن را هرکس می تواند به تنهایی از طریق وسایل از پیش ساخته شده است تهیه کند و یا قطعات جداگانه ای را از فروشگاه خریداری کرده و آن را به راحتی مونتاژ کند ، اما برای ساخت یک آلاچیق پیچیده ، فنی و بسیار زیبا نیاز به متخصص ماهر و زبده ای می باشد .

آلاچیق ها مزایای بسیاری از جمله ایجاد سایه برای افراد در یک روز گرم تابستانی دارد .

نحوه ساخت آلاچیق

هریک از سازه های آلاچیق وزن خاص خود را دارا می باشند و در آن حیث طراحی شده اند . برای در نظر گرفتن وزن آلاچیق هایی که روی سقف و ستون آن گیاه رونده قرار می گیرد ، باید به این نکته توجه داشته باشیم که به مرور زمان گیاهان رشد کرده و سنگین تر می شود و در نهایت باید وزن نهایی سازه را همراه با گیاه محاسبه کرد که بعدا مجبور نشویم آن را مجددا تقویت کنیم ، بهتر است از ابتدا محاسبات صحیح را انجام دهیم تا دیگر نگران این موضوع نباشیم .

می توانیم با انتخاب گیاه مناسب به آلاچیق جلوه زیبایی بدهیم ، به عنوان مثال :  برای آلاچیق های بلند ، گیاهانی با ساقه های بلندتر و برای آلاچیق های کوتاه می توان از گیاهانی با ساقه های کوتاه تر  استفاده کنیم .

برای جایگذاری آلاچیق در فضای باز

مهم ترین نکته در نظر گرفتن فرم و سبک آلاچیق می باشد ، که باید مناسب با محیط طراحی و اجرا شود ، که در هر محیطی طرح و اندازه آن متغیر می باشد به عنوان مثال :

 • آلاچیق در شهرک های مسکونی

 • آلاچیق در یک منطقه تفریحی برای ایجاد سایه

 • آلاچیق در پارک ها و بوستان ها

 • آلاچیق در باغ و ویلا

 • آلاچیق در بام سبز 

 • آلاچیق در محوطه ویلا

ما می توانیم از نظر طراحی آلاچیق را به سبک های مختلف اجرا کنیم اما در نهایت ماهیت اصلی آلاچیق قابل تغییر نمی باشد .

نکته های ظریف آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

 • متریال آلاچیق  :

آلاچیق ها از چوب ، فلز و … ساخته می شوند ، می توان از آجرها برای تکیه گاه استفاده نمود ، اما ساده ترین و راحت ترین تکیه گاه برای آلاچیق چوب می باشد که می توان تیرهای ساخته شده از چوب را با کنده کاری تزیین کرد و به آن جلوه زیبا و ارزشمندی را ارائه دهیم .

 • اندازه آلاچیق :

هنگام انتخاب آلاچیق باید در نظر داشت که آلاچیق را بنا به محیط مورد نظر با اندازه و ابعاد مناسب طراحی و اجرا کنیم .

 • گیاهان به کار رفته در  آلاچیق :

با کاشت گیاهان می توانیم ساختار بی جان آلاچیق را به یک سازه  هنری طبیعی تبدیل کنیم و با استفاده از گیاهانی مانند : درخت انگور و یاس روی سقف آلاچیق و یا ستون های آن را زیبا کنیم .

 • ساخت نیمکت و مبلمان فضای باز برای آلاچیق :

داخل آلاچیق را می توانیم با قرار دادن نیمکت و مبلمانی مناسب به یک فضای نشیمن زیبا تبدیل کنیم . نصب نیمکت های شیک و مبلمان برای آلاچیق ، نه تنها شرایط راحتی را برای استراحت فراهم می کند ، بلکه یک سبک منحصر به فرد از لحاظ بصری در حیاط و باغ را ایجاد می کند . نیمکت ها و مبلمان  آلاچیق با توجه به ویژگی های مختلف طبقه بندی می شوند به عنوان مثال با توجه به روش نصب ، آنها ثابت یا قابل حمل می باشند .

انواع نیمکت در آلاچیق

برخی از نیمکت ها پایه دار هستند و اغلب پایه های آن ها در پایه ای قرار می گیرد که نیمکت روی آن قرار دارد و برخی از آن ها توسط افراد امکان این را می دهد تا نیمکت را به مکان دیگری منتقل کنند . نیمکت های باغ می توانند به اشکال مختلف متناسب با هدف آنها باشد . نیمکت های باز ، نیمکت هایی هستند که بدون پشت ساخته می شوند و برای استراحت کوتاه مدت در نظر گرفته شده اند .

نیمکت های ساخته شده در آلاچیق دارای پشتی می باشد که در بعضی اوقات دارای کناره های اصلی محافظ است . نیمکت های فلزی کاربردی تر هستند ، اما استفاده از آنها همیشه با سطح راحتی در مکان نشیمن مطابقت ندارد ، بنابراین آنها را از ترکیب دو ماده فلز و چوب می سازند تا احساس راحتی بیشتری را در افراد فراهم کند .

 

ابزار ساخت آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

 • تیرهای ساخته شده از الوار
 • تیرهای فرعی

برای ساخت آلاچیق در مرحله اول تیر ها را بر روی زمین به صورت ایستاده قرار می دهیم و بعد از اجرا ستون ها دیگر مراحل را اجرا می کنیم .

انواع آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

 • آلاچیق چوبی:

آلاچیق های چوبی یکی از بهترین تزئینات هر محوطه به حساب می آیند و ساده ترین و راحت ترین آنها هستند ، برای نصب آنها نیازی به ایجاد یک پایه پیچیده یا یکپارچه نیست و می توان از  بلوک های طبیعی سنگ استوانه ، آجر ، چوب و… استفاده کرد . چنین آلاچیق هایی از چند جهت ایده آل هستند :

 • ساخت به راحتی انجام می شود
 • سازگار با محیط زیست هستند
 • استفاده از آنها راحت است
 • چند منظوره هستند و غالبا برای انتخاب یک آلاچیق ماندگار و دایمی از نوع چوبی استفاده می نماییم .

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

آلاچیق چوبی برای یک خانواده با فرزندان و هم چنین برای کسانی است که دوست دارند ، دوستان و اقوام خود را برای صرف شام جمع کنند مکانی مناسب می باشد . آلاچیق های چوبی مشبک هستند که به آنها اجازه  عبور نور را می دهند .

در هنگام ساخت آلاچیق چوبی لازم است برای جلوگیری از رطوبت و آتش مواد مخصوصی استفاده می شود ، در بعضی موارد توصیه می شود چندین چوب را باهم ترکیب کنیم هم چنین می توانید ساختار را با عناصر دیگر مانند آجر و سنگ قلوه ای  تکمیل کنید و ساده ترین نوع آن مستطیل است که برای ساخت آن یک طراحی ابتدایی مورد نیاز است و شکل ظاهری آن به ترجیح هات فردی بستگی دارد و با مهارت های مناسب می توانید ساختاری قوسی درست کنید که کاملا اصیل به نظر برسد .

 • آلاچیق فلزی :

این نوع آلاچیق بر اساس ورق فلزی در اندازه های مختلف ساخته می شوند و هنگام طراحی چنین سازه ای ، ابعاد آن را در نظر می گیریم . با یک طراحی مناسب  ، آلاچیق فلزی می تواند خیلی سریع مونتاژ شود و عناصر سازه ای با پیچ و مهره یا جوشکاری بسته می شوند و می توان آن را عایق بندی کرد .

 • آلاچیق آجری :

سازه ای محکم و قابل اعتماد است و از قرن ها پیش ساخته شده است و باید آن را روی یک پایه محکم یا یکپارچه قرار دهیم . چنین سازه ای را می توان به عنوان یک آشپزخانه در داخل مناظر طبیعی ، محل استراحت ، مطالعه در فضای باز استفاده می شود

 • آلاچیق پلی کربنات :

ساختاری سبک دارد و هر پایه ای مناسب آن است ، مزیت اصلی آن نسبت به دیگر آلاچیق ها کم هزینه بودن آن است . این آلاچیق ها  متحرک بوده و انتقال آن به مکان جدید آسان می باشد . آلاچیق های  پلی کربنات در برابر درجه حرارت شدید و تاثیرات جوی مقاوم هستند .

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟انواع آلاچیق از نظر شکل :

 • شش ضلعی :

آلاچیق ها اغلب از چوب ساخته می شود و برای ایجاد آن به یک مدار کاملا پیشرفته نیاز داریم ابتدا یک قاب بر روی پایه آماده شده نصب می شود و سپس سقف آلاچیق قرار گرفته می شود ، آلاچیق شش ضلعی کاملا پیچیده است ، اما در عین حال بسیار زیبا می باشد ، از چنین سازه ای می توانیم به عنوان یک عنصر تزیینی مناسب استفاده کنیم .

 • آلاچیق مستطیلی :

آلاچیق مستطیلی یک آلاچیق جهانی می باشد و در بیشتر مکان ها کاربرد دارند ، این آلاچیق را می توان با هر متریالی اجرا کرد ، این سازه  مناسب برای هر فصلی می باشد ، آلاچیق مستطیلی برای افرادی طراحی شده است که راحتی و کاربرد را ترجیح می دهند .

 • آلاچیق سایبان :

ساده ترین و ارزان ترین نوع آلاچیق است که برای یک منطقه کوچک هم نیز مناسب می باشد و فضای زیادی را هم اشغال نمی کند . این سازه شبیه یک چادر است و در صورت لزوم به راحتی جدا می شود و می توانیم  آن را به هر مکانی منتقل کنیم . این آلاچیق نیاز به پی ندارد و ساختاری ساده دارد ، سقف این سازه معمولا برزنتی و یا پارچه مخصوص می باشد .

 • آلاچیق گرد :

اگر ذاتا محافظه کار باشید و عاشق آرامش و راحتی در منزل خود هستید ، می توانید در محیط های باز با ساخت این آلاچیق احساس آرامش و راحتی که در منزل دارا می باشید را تداعی کنید ، در چنین آلاچیقی می توانید یک میز گرد استاندارد همراه با صندلی نصب کنید که نشستن در آن ، کنار خانواده و دوستان بسیار لذت بخش خواهد بود .

این ترکیب کاملا با نیمکت های چوبی تکمیل می شود که می توانند در امتداد محیط سازه نصب شوند .  یکی از مزایای این آلاچیق این است که می تواند طراحی آن به نحوی صورت گیرد که مناسب با منظره محیط باشد .

نحوه تزیین آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

این مرحله کاملا راه حل های خلاقانه شما است . در تزیین آلاچیق هیچ قانون و محدودیتی وجود ندارد ، نکته اصلی این است که شما و عزیزانتان نتیجه به دست آمده را دوست داشته باشید . شما می توانید آلاچیق ها را در رنگ های متضاد نقاشی کنید ، هم چنین با رنگ های روشن و عناصر حکاکی جالب و چهره های غیر معمول چوبی آن را تکمیل کنید .

نیمکت ها و مبل های کوچک با روکش ها و کوسن های روشن کاملا در فضای داخلی آلاچیق جا می گیرند و یک گزینه  عالی برای تکمیل آلاچیق می باشد . می توان با قراردادن عکس های خانوادگی در قاب ها ، نقاشی  ،گلدوزی و… جلوه صمیمانه تری را به آلاچیق بدهیم  . اگر سازه شما منحصرا برای اوقات فراغت می باشد ،

آلاچیق در بام سبز

المانهایی  در آلاچیق به کار میرود :

می توانید در داخل آن تاب ،کباب پز ، نیمکت ، میز و… قرار دهید .آلاچیق ها می توانند حس نشستن در منزل را القا کنند اما با این تفاوت که با نشستن در داخل آن می توان از مناظر طبیعی اطراف هم لذت ببریم . می توان برای ایجاد جلوه بیشتر به ساختار آلاچیق و حتی ساختار باغ از گلدان و فلاور باکس های رنگی در ابعاد متناسب با آلاچیق و فضای خود استفاده کنیم . برای فضاهای بزرگ می توان از چندین آلاچیق که در زوایای مختلف محوطه قرار دارند استفاده کرد و این بسیار جالب به نظر می رسد . بازی نور و سایه در مسیر منطقه ای نیز افراد را به وجد می آورد و میهمانان را غافلگیر می کند .

مراقبت و نگهداری آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

مراقبت از آلاچیق ها کار سختی نیست ، اگر از پلی کربنات ساخته شده باشد می توان به صورت دوره ای سطوح را با صابون یا هر ماده شوینده ای ، تمیز کرد . یک آلاچیق باز در دوره  زمستان باید با پوشش مناسب مانند مشماهای مخصوص با چندین سوراخ برای تهویه پوشانده شود . اگر سازه چوبی بود مطمئن شوید که برگ های پاییزی روی سطح آلاچیق نباشد تا باعث پوسیدگی نشود . سطوح چوبی و سطوح فلزی باید چندین بار در سال با عوامل خاص در برابر رطوبت و… مقاوم شوند .

مراحل ترمیم آلاچیق :

اگر آلاچیق ترک خورده باشد می توان آن را بتونه کرد و برای جلوگیری از ترک خوردگی دوباره باید مجدد آن را رنگ آمیزی کنیم . آلاچیق ها  در طولانی مدت ممکن است در اثر برف و باران و نور شدید خورشید دچار آسیب دیدگی و خرابی و زنگ زدگی گردد ، بهتر است برای جلوگیری از آسیب های احتمالی از یک ماده ضد خوردگی برای چوب یا فلز استفاده نماییم . همان طور که مشاهده شد ، همه چیز به پیچیدگی نیست که در نگاه اول به نظر می رسد .

مدت زمان ساخت آلاچیق :

صرف چند روز برای نصب آلاچیق ، نه تنها یک مکان استراحت جدید برای شما فراهم می کند بلکه یک تجربه  جدید و ارزشمند در زمینه ساخت و ساز و محوطه سازی به شما می بخشد . شرکت سورن بام با سال ها تجربه در زمینه  محوطه سازی تمامی مراحل از طراحی ، ساخت و اجرا را انجام داده و همواره سعی در جلب رضایت کارفرما برای ارائه بهترین اجرا می باشد .

آلاچیق چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟


مجموعه های دیگر

Leave a Reply

نوشته‌های تازه

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت