آبنما سنگی کوچک ، آبنما ها را می توانیم در ابعاد مختلف کوچک و بزرگ طراحی و اجرا کرد .آبنما سنگی کوچک مناسب محیط های کوچک و منازل ، تراس سبز ، پاسیو و… می باشد .

مجموعه ای از  فواره ها و آب راکد و متحرک را آبنما میگویند.

آبنما سنگی کوچک  باعث زیبایی ویلاها ، فضای سبز و … می شود .یکی از بهترین ساختارهای فضای سبز برکه ها می باشند که با ایجاد صدای آب علاوه  بر زیبایی فوق العاده و ایجاد آرامش و پاکیزه سازی هوا نیز بسیار مؤثر بوده است . آبنما ها در پارک‌ها و باغ‌ها ویلاها  به هر یک از صورتهای مختلف، خود به نحوی در متعادل ساختن درجه حرارت هوا، تامین رطوبت برای گیاهان و ایجاد شادابی ، موثر است این عوامل از یکنواختی و خشکی محیط می‌کاهند.
آبنما سنگی کوچک  یکی از قدیمی ترین اجزاء معماری در ایران می باشد ،در گذشته از آبنما سنگی کوچک فقط در باغ ها و کاخ ها و میادین شهر استفاده می شد.

ساخت آبنما سنگی کوچک آبنما|طراحی آبنما|اجرای آبنما

ولی امروزه و با ساخت آبنمای سنگی در اندازها مختلف این عنصر معماری داخل خانه ها و آپارتمان های ما نیز راه پیدا کرده است. امروزه آبنما سنگی کوچک را در لابی آپارتمانها ، رستورانها ، ادارات و حتی داخل منزل می توان مشاهده کرد که به زیبایی هر چه تمام تر این مکان ها افزوده است. شاید هم به این  دلیل است که ایران کشور کم آبی است و به همین دلیل همیشه انسانها به طرف آب کشیده می شوند. آب نشانه ای از پاکی ، روشنایی و آرامش دهنده روح و روان انسان است، گذشته از ظاهر آب صدای آب هم روح آدمی را جلا و زینت  می دهد و این مسئله ای است که ما در زندگی ماشینی امروزی به شدت  به آن محتاجیم.

آبنماها دارای اشکال و ابعاد مختلفی هستند

متناسب با مکان نصب و نوع استفاده طراحی مصرفی از آبنما استفاده  می شوند.زمانی که صحبت از آبنما می شود اولین چیزی که به ذهن ما می رسد فواره ها هستند،

چون فواره ها  قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنما می باشند.که دارای انواع مختلفی مانند  فواره های جهنده ، ریزشی و پرتابی می باشندکه عمدتآ این فواره ها را به وسیله نور پردازی جذاب تر و دیدنی تر و گیراتر می کنند.

آبشار  آبنما|طراحی آبنما|اجرای آبنما

نوع دیگر آب نما آبشار و جوی بار می باشد،این نوع از آبنما جذابیت خاصی برای مردم دارد زیرا تداعی کننده ی طبیعت هستند .نوع دیگر آبنماها از نوع مدرن هستند که آب را به صورت دیواره ای از بالا به پایین جاری می کنندکه امروزه از این آب نما ها بسیار استفاده می شود و تقاضا کننده ی  بیشتری دارد .این نکته را هم باید دانست که به دلیل اینکه در آب نما ها آب در یک مدار بسته جریان دارد هدر رفتن  آب بسیار کم است و به راحتی و بدون ترس از هدر رفتن  آب می توان از آنها استفاده کرد.اصولا  آبنماها در دو نوع پیش ساخته و شیشه ای (جهت داخل منازل و فضای باز) و غیر پیش ساخته (جهت فضای باز) عرضه می گردند.آبنماهای پیش ساخته اصولا از جنس فایبرگلاس یا سنگ هستند .

برخی از مزایای استفاده از آبنماهای پیش ساخته عبارت اند از:

1) صرفه جویی در زمان طراحی و ساخت

2) مشاهده آبنما قبل از انتخاب

3) جابجایی و حمل آن به محل دلخواه

4) تنوع در مدل و رنگ و …