آبنما-خانگی و باغی ،آبنماها عناصر سازه ای و تزیینی هستند که از دیرباز در معماری ایرانی استفاده می شده است ، در ابتدا دلیل اصلی استفاده از آبنما تامین آب بوده اما با گذشت زمان در حیاط خانه های ایرانی و گودال باغچه برای خنک کردن فضا و ایجاد رطوبت در مناطق خشک و همچنین زیبایی استفاده می شد و پیام‌آور روشنایی و پاکی به شمار می‌رفت ، بعدها نیز در معماری اسلامی و مساجد بسیار به کار رفت و جز عناصر همیشگی مساجد شد .

landscape fountain

landscape fountain

landscape fountain

landscape fountain

معمولا با شنیدن اسم آبنما تصوری از حوض و فواره برایمان ایجاد می شود که این به همان دلیل استفاده مرسوم از آبنما در خانه های قدیمی و حیاط دار ایرانی است زیرا آبنما های قدیمی دارای عمق زیاد و چندین فواره بوده‌ اند .

میزان استفاده و هدر رفتن آب در آبنما :

آبنما-خانگی و باغی بر خلاف تصور عموم اتلاف آب زیادی ندارد و تنها اتلاف آب آن تبخیر است در غیر این صورت یک مقدار آب ثابت که زیاد نیز نمی باشد در حال گردش در آن می باشد .

انتخاب نوع آبنما-خانگی و باغی :

آبنما بستگی به فضایی که قرار است در آن قرار بگیرد و کاربرد مورد نیاز انتخاب می شود ، برای مثال برای فضایی ساکت و آرام آبنمای چشمه ای و در حال حرکت مناسب است تا با صدای دلنشین آب سکوت شکسته شود .

شرکت سورن بام ارائه دهنده انواع آبنما ها در شکل ها ، رنگ ها و ابعاد متفاوت طبق خواسته شما می باشد که با مراجعه به سایت شرکت سورن بام می توانید انواع آبنما های خانگی و باغی ، دیواری و زمینی را مشاهده نموده و انتخاب راحت تری داشته باشید .

آبنما ها به دو صورت فواره ای و ساده موجود اند که انواع پرتابی خود دارای شکل های مختلفی مانند پرتابی ، جهشی و … است .

انواع دیگر آبنما ها سنگی ، صخره ای ، آبشاری ، موزیکال ، دیواری ، شیشه ای ، پرده ای ، برکه و چشمه ای می باشد .